RehaPoint: Fizjoterapeuta jak stomatolog

Po pandemii obserwujemy rozkwit gabinetów rehabilitacji. Z kolei w branży fitness raczej coraz częściej się coś zamyka, a nie otwiera. Z drugiej strony pandemia pokazała nam, że ruch, aktywność fizyczna, to budowa – nie odporności i kondycji. O roli fizjoterapeuty w budowaniu świadomości zdrowego i aktywnego stylu życia, a także jego miejscu w łańcuchu potrzeb współczesnego Polaka, rozmawiam z Piotrem Naporą, fizjoterapeutą, właścicielem gabinetu RehaPoint w Konstancinie-Jeziornie.

Piotr Naporą, fizjoterapeuta, właściciel gabinetu RehaPoint w Konstancinie-Jeziornie.
Piotr Napora, właściciel gabinetu RehaPoint w Konstancinie-Jeziornie

Czy Polacy są niereformowalni i uważają, że rozwiązaniem ich problemów z bólem i przykurczami jest tylko wizyta u fizjoterapeuty, a nie trening? Jak widzisz jako fizjoterapeuta swoją rolę w edukowaniu ludzi i zarażaniu ich ruchem?

Piotr Napora: ‒ Zdecydowanie uważam, że wizyta u fizjoterapeuty, jak i obecność w klubie czy na siłowni, powinna iść ze sobą w parze. Faktycznie w okresie pandemii aktywność fizyczna Polaków zdecydowanie spadła. Z wiadomych powodów. Było to związane z obawami przed zarażeniem lub też w związku z przejściowym zamknięciem obiektów. Gabinety rehabilitacji w tamtym czasie były otwarte i można było korzystać z usług fizjoterapeuty.

Potrzebujących pojawiło się wtedy zdecydowanie więcej. Ludzie przestali się ruszać, siedzieli w domu, zmniejszyła się ich aktywność fizyczna, a zwiększyła się ilość stresu. W efekcie wiele osób zaczęło szukać pomocy u fizjoterapeutów. Gros osób uważa, że
fizjoterapeuta rozwiąże problemy z układem ruchu bez konieczności włożenia wysiłku z ich strony. Wielokrotnie jest to związane z ilością obowiązków, jakie ludzie mają na co dzień, i brak regularnej aktywności fizycznej tłumaczą brakiem czasu. Rolą fizjoterapeuty na pewno powinno być promowanie aktywności, zachęcanie do udziału w zajęciach sportowych, ale też edukowanie ludzi, że wizyta u fizjoterapeuty powinna być tak samo regularna w ce –
lach profilaktyki, jak wizyta u stomatologa.

Konstancin od lat kojarzony jest z „naprawianiem” układu ruchu człowieka. Oprócz STOCER-a, CKR-u, mamy już kilka miejsc, gdzie w warunkach bardziej kameralnych można oddać się w ręce fachowca. Jak oceniasz po dwóch miesiącach szanse na dłuższe zadomowienie się gabinetu na lokalnym rynku?

Jeśli chcesz przeczytać ciąg dalszy rozmowy, zapraszamy do czytelni online – LINK

Możesz też otrzymać wersję drukowaną magazynu w bezpłatnej prenumeracie – LINK

- REKLAMA -