Siedem wskazówek dla trenera zewnętrznego. Lista może zaskoczyć

Oto wskazówki dla trenera zewnętrznego
Oto wskazówki dla trenera zewnętrznego

Jesteś trenerem zewnętrznym i szukasz miejsca do pracy? Warto zadać sobie pytanie: na co zwrócić uwagę, aby dokonać prawidłowego wyboru?

Wśród trenerów personalnych istnieją dwa główne modele współpracy z klubami fitness lub/i studiami treningu personalnego. Pierwszy to zatrudnienie przez takie miejsce i włączenie do zespołu. Drugi to opcja tzw. trenera zewnętrznego (freelancera), który na określonych zasadach korzysta z lokalizacji, powierzchni i sprzętu danego miejsca.

Istnieje kilka czynników, które, wybierając tą drugą opcję, powinniśmy zbadać. Wymienię moim zdaniem najważniejsze w punktach i pokrótce opiszę każdy z nich.

Wysokość ryczałtu, możliwość promocji

Ryczałt to kwota, jaką trener płaci miesięcznie za możliwość korzystania z lokalizacji. Często stanowi istotny punkt w tabelce kosztowej biznesu trenera. Dlatego warto tę kwotę starannie przeanalizować i sprawdzić, czy jest adekwatna do potencjału miejsca, które sobie wybraliśmy jako miejsce naszej pracy.

Istotną rolę odgrywa także możliwość promocji własnych usług na terenie tego miejsca lub brak takiej możliwości. Kluby przyjmują tu różną strategię, więc warunki współpracy w tym zakresie warto ustalić na początku, by uniknąć ewentualnych spornych sytuacji.

Baza klientów, baza treningowa

Warto doprecyzować także kwestię ewentualnego dostępu do bazy klientów klubowych oraz możliwość oferowania swoich usług obecnym klientom klubu. Znam miejsca chroniące swój wewnętrzny rynek, ale też takie, które go udostępniają.

Jako trenerzy zewnętrzni musimy mieć pewność, czy narzędzia pracy oferowane przez klub są na miarę naszych oczekiwań oraz czy klub oferuje miejsce do komfortowej pracy z podopiecznym. Czasem wymaga ona ciszy i spokoju, czasem możliwości położenia się na macie bez ryzyka, że coś nam spadnie na głowę lub ktoś będzie ćwiczył kilka centymetrów obok. Baza treningowa i dostępna przestrzeń stanowi więc kolejny istotny element, który warto rozeznać.

Dostęp do klubu, kontakt z managerem i szkolenia

Zanim jako trener zewnętrzny zdecydujemy się na współpracę w klubem, warto wiedzieć, czy dostęp do klubu ma absolutnie każdy, czy jednak następuje jakaś wstępna weryfikacja, a następnie kontrola. W tym pierwszym przypadku możemy spotkać się z, delikatnie mówiąc, dziwnymi sytuacjami, które będzie trzeba tłumaczyć naszemu podopiecznemu.

Niezwykle istotna pozostaje możliwość szybkiego kontaktu z menagerem klubu oraz jego reakcje na nasze uwagi. Mogą one dotyczyć na przykład awarii, konieczności uzupełniania zużytego sprzętu, czystości, czy różnych optymalizacji.

Trenerzy pracujący na sali widzą wiele rzeczy jako pierwsi w kolejności, dlatego potrafią trafnie ocenić sytuacje. Byłoby z korzyścią dla pracy trenera, jego podopiecznych oraz samego klubu, gdyby kadra kierownicza z tej wiedzy korzystała i wcielała w życie wskazówki trenerów.

Najlepszą forma nauki dającą możliwość rozwijania się, jest udziału w szkoleniach i wymiany informacji. Warto więc sprawdzić, czy klub stwarza nam takie możliwości.

Mam nadzieję, że punkty okazały się pomocne i ułatwią trenerom zewnętrznym świadomy wybór miejsca do pracy. Dobrze wybrane miejsce ma szansę stać się nim na wiele lat. Czego bardzo wam życzę.

Tomasz Gać, wiceprezes Zarządu, Trener Indywidualny Sp. z o.o.

Jest absolwentem warszawskiej AWF na kierunku trenerskim oraz Wyższej Szkoły Rehabilitacji na kierunku fizjoterapia. Ukończył także uczelnie na kierunkach biznesowych. Jako trener personalny pracuje od 2007 r. W Trener Indywidualny Health Club jest odpowiedzialny na organizację procesu treningu personalnego. Rekrutuje nowych trenerów, planuje szkolenia zespołu, optymalizuje procesy, odpowiada za marketing, komunikację i sprzedaż treningów.

- REKLAMA -