Rola trenera w rozwoju osób ze stażem treningowym

Rola trenera w ćwiczeniach osób ze stażem treningowym
Rola trenera w ćwiczeniach osób ze stażem treningowym pozostaje niebagatelna (fot. AdobeStock_Quality Stock Arts)

Dla wielu trenerów personalnych rozpoczęcie aktywności fizycznej przez osoby, które zaczynają swoją sportową przygodę i nigdy wcześniej nie ćwiczyły pod okiem specjalisty, wydaje się być rzeczą normalną i wskazaną. Natomiast bardzo duże pole do popisu pozostaje w przypadku osób z dużym stażem treningowym. Z różnych powodów one też mogą potrzebować naszej pomocy. Jaka jest rola trenera w takiej sytuacji?

Nie wiemy jak i od czego zacząć – to podstawowy powód, dla którego osoby początkujące nawiązują współpracę z trenerem personalnym. Ogromna liczba ogólnodostępnych internetowych filmów (która oczywiście jest plusem) może spowodować u początkującego sporo zamieszania. Ogrom porad rodzi wiele pytań – od budowy treningu po programowanie samych jednostek.

Klienci wiedzą, że każdy trening powinien zawierać rozgrzewkę, część główną oraz cool down, ale jak sensownie ułożyć trening, które ćwiczenia będą najlepsze na początek? Jak dalej poprowadzić swój trening, aby osiągnąć założony cel? Na te i wiele innych pytań jest w stanie odpowiedzieć każdy wykwalifikowany trener. Potrafi też ułożyć indywidualny plan pod konkretny cel treningowy, dopasować odpowiednią częstotliwość, intensywność, objętość, rodzaj treningu oraz ćwiczenia.

Rola trenera, gdy klient chce ćwiczyć bezpiecznie

Warto pamiętać, że nie dla każdego klienta cel sylwetkowy jest priorytetem. Wielu z nich chce ćwiczyć przede wszystkim bezpiecznie i poprawnie technicznie. Mogło się bowiem zdarzyć, że doświadczali już kontuzji lub urazu właśnie dlatego, że sami ułożyli plan treningowy. Przecenili swoje możliwości kondycyjne lub posiadają pewne ograniczenia aparatu ruchu, wady postawy, bóle przewlekłe, których skutki bólowe doskwierają im podczas większości czynności dnia codziennego.

W takich wypadkach u trenera pomoce są kursy i szkolenia z treningu medycznego, po urazach lub wykształcenie z zakresu fizjoterapii.

Rola trenera w poszukiwaniu motywacji

Nie każdy ma w sobie tyle samozaparcia, aby samodzielnie rozpocząć regularną aktywność fizyczną. Przeglądanie zdjęć pięknych sylwetek w mediach społecznościowych potrafi niejednego zniechęcić do zaczynania jakiejkolwiek pracy nad sobą.

Począwszy od motywacji pochodzącej z samej umówionej wizyty na siłowni ze swoim trenerem, kontaktu z nim między jednostkami treningowymi, dzięki rozmowie i wsparciu możemy podtrzymywać jego zapał treningowy. Możemy też monitować progres, a przede wszystkim uświadamiać klienta w procesie i rozwoju, gdy chwilowo sam go nie zauważa.

Zdarza się, że trener swoją postawą i sylwetką staje się inspiracją i motywacją dla podopiecznego, co oczywiście stanowi kolejnym plusem współpracy.

Gdy klient potrzebuje wiedzy i pomocy

Trener doświadczony z zakresu dietetyki, suplementacji i oczywiście treningu jest w stanie w komplementarny sposób poprowadzić swojego podopiecznego. To istotne szczególnie, gdy w natłoku informacji trudno samodzielnie dobrać mu odpowiedni  schemat żywienia pod treningi i główny cel treningowy. Istotne jest także, gdy samodzielne prowadzenie przyniosło skutek odwrotny od zamierzonego, pomimo pracy włożonej w treningi i dietę.

Osoby z wieloletnim stażem treningowym idąc w profesjonalną stronę treningu również mogą zdecydować się na współpracę z trenerem i jego wsparcie.

Nuda i potrzeba zmian

Zasób ćwiczeń, wiedza z zakresu poprawnej techniki wzorców ruchowych to niewątpliwie najcenniejsze wartości i doskonała baza do współpracy z trenerem. Jednak nawet najwięksi zapaleńcy potrzebują zmian w swoim planie treningowym. Bywa, że to, co dotychczas sprawdzało się w treningu, już nie działa i nie przynosi oczekiwanych efektów.

Dlatego dobrze niektóre zadania powierzyć osobie, która stojąc z boku, naniesie zmiany w naszym planie. Profesjonalny trener w razie potrzeby zaproponuje zupełnie inne metody do osiągnięcia celu, o których klient nawet by nie pomyślał. Sam fakt, że klient przychodzi na trening i robi wszystko, co trzeba, stanowi wielką korzyść współpracy. Klienci ją docenią, bo oszczędzają czas i energię na trening.

Rola trenera, gdy klient chce się sprawdzać…

Nawet, gdy wszystko układa się po myśli podopiecznego, chcą oni niekiedy upewnić się, że trenują odpowiednio ciężko do swoich możliwości i w pełni wykorzystują swój potencjał. Konsultując się lub pracując długoterminowo z trenerem mogą bezpiecznie przekraczać swoje granice i wychodzić ze strefy komfortu „challengując się” sami ze sobą.

Trener jest w stanie również gasić niektóre zapędy, chroniąc podopiecznego przed urazami przeciążeniowymi czy przetrenowaniem.

i gdy przygotowuje się do zawodów

Czasami podopieczny potrzebuje się sprawdzić z innymi lub postanawia spróbować czegoś nowego, dlatego potrzebuje trenera specjalizującego się w danej konkurencji, posiadającego wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu takich podopiecznych.

Bez względu na moment, w którym rozpoczynamy pracę z naszym podopiecznym musimy wiedzieć, że będziemy spędzać ze sobą wiele czasu. Powinniśmy się polubić zwłaszcza, jeśli nasz początkujący klient miałby zostać z nami na lata.

Sonia Świetlik

 

 

 

 

 

Od 8 lat pracuje jako trenerka personalna. Sport od zawsze był nieodłącznym elementem jej życia. Trenowałam różne dyscypliny, ale ostatecznie wróciłam do lekkoatletyki i biegów sprinterskich, z których czerpie najwięcej satysfakcji i radości. Regularnie pogłębia swoją wiedzę, biorąc udział w profesjonalnych kursach i szkoleniach z zakresu rehabilitacji, treningu funkcjonalnego i biegowego.

Jest absolwentką Wyższej Szkoły Rehabilitacji na kierunku „Fizjoterapia w sporcie”. Jej podopiecznymi są osoby o różnym stopniu zaawansowania, z dysfunkcjami ruchowymi oraz sportowcy. Od kilku lat prowadzi kursy i szkolenia dla trenerów personalnych. Na studiach podyplomowych Trener Personalny przy Wyższej Szkole Rehabilitacji skupi się na tematyce metodyki treningu siłowego.

- REKLAMA -