Benefity powoli wracają

Po mało atrakcyjnych ofertach pracy w kwietniu i maju, czerwiec przynosi nadzieję na powrót szerokiego wachlarza zachęt i benefitów dla pracowników – czytamy w kolejnej, IV. edycji raportu „Rynek pracy w czasie COVID-19”, przygotowywanego przez przez Grant Thornton i firmę Element.

Z badania wynika, że w czerwcu 2020 roku średnia liczba proponowanych benefitów w jednej ofercie wzrosła do 5,4. Pandemia koronawirusa trwa, jednak stopniowe rozluźnianie gospodarki w Polsce sprawia, że firmy powoli wracają do normalności. Dotyczy to też zawartości oferowanych przez pracodawców warunków zatrudnienia. Po czasie mocnego zaciskania pasa oraz ucinaniu zbędnych kosztów, pracodawcy z powrotem zaczynają zwiększać zatrudnienie oraz przywracają część obciętych wcześniej zachęt i benefitów (np. abonamenty medyczne, karty sportowe, darmowe owoce itp.). Według naszych obliczeń, w czerwcu 2020 roku jedno ogłoszenie o pracę zawierało średnio już 5,4 zachęty. Dla porównania, w maju było to 4,8 pozycji. Choć nadal daleko nam do sytuacji sprzed roku (6,2), to jednak zmiana jest widoczna.

-Sytuacja na rynku pracy wciąż jest niestabilna, ale widać już pierwsze zmiany na lepsze – w czerwcu nastąpił znaczący wzrost liczby ofert pracy, zwłaszcza dla księgowych. Wracają też obiecane benefity, odrobinę spadły wymagania –czyżby pracodawcy znów musieli walczyć o kandydatów? To zawsze ma swoje dobre i złe strony i wiele zależy od branży oraz lokalizacji – mówi Monika Łosiewicz, Menedżer ds. rekrutacji Grant Thornton.

Popularność większości oferowanych benefitów – zwłaszcza szkoleń, pakietów medycznych i pakietów sportowych – po raz pierwszy od początku pandemii zaczęła wzrastać. W czerwcu 2020 roku pracodawcy oferowali je wyraźnie częściej niż w maju. Publikowane w czerwcu 2020 roku oferty pracy przyniosły ze sobą powiew optymizmu dla kandydatów do pracy. Statystyczna oferta pracy publikowana w czerwcu jest wyraźnie bogatsza w benefity niż oferta z maja. Ponad połowa (52 proc.) przeanalizowanych w czerwcu ogłoszeń o pracę zawierała możliwość dodatkowych szkoleń w firmie, a 49 proc. oferowała atrakcyjne wynagrodzenie. Powoli do łask wracają również pakiety medyczne i sportowe – ich odsetek wzrósł z odpowiednio 30 i 27 proc. do 34 proc. w czerwcu.

Przeczytaj też RAPORT ZA MAJ i RAPORT ZA KWIECIEŃ

Źródło: materiały prasowe Grant Thornton
Fot. Scott Graham/ Unsplash

 

- REKLAMA -

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo miło o tym czytać. Nieco przerażająca jest wizja, aby w dzisiejszych czasach nie mieć prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Ale przynajmniej zauważyłam, że są firmy takie jak Medipakiet, które pozwalają ubezpieczyć się tym, którym pracodawca tego nie zapewnia. Dla mnie to najważniejszy benefit.