Sportowy ranking województw

Które z województw oferuje najlepsze możliwości do rozwijania sportowych pasji? W którym z nich organizuje się najwięcej imprez dla miłośników sportu, a gdzie na działania związane z aktywnością fizyczną wydano najwięcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca?

-Choć niepozorne, to właśnie województwo opolskie zwyciężyło w sportowym rankingu stworzonym przez 50 style. Na podium znalazły się również woj. dolnośląskie oraz śląskie.
Wszystkie województwa rywalizowały ze sobą m.in. w konkurencjach na najlepszą dostępność siłowni i klubów fitness czy dużych obiektów sportowych. Sprawdziliśmy też regiony pod kątem aktywności sportowej ich mieszkańców – komentują twórcy rankingu.

Polacy są coraz bardziej aktywni. Jak wynika z opublikowanego latem badania MultiSport Index , już ponad połowa deklaruje, że ćwiczy co najmniej raz w tygodniu. To wciąż niewiele w porównaniu ze Skandynawami, ale zauważalnie lepiej, niż w krajach południowej Europy. Dbanie o formę stało się nie tylko modne, ale – dzięki powstającym w całym kraju siłowniom, basenom czy klubom fitness – również o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Które województwo najmocniej aktywizuje swoich mieszkańców do uprawiania sportu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, Marketing Investment Group S.A. wzięło pod lupę m.in. lokalne obiekty i kluby sportowe, sprawozdania finansowe samorządów oraz kilka niezależnych opracowań. Dzięki analizie zebranych danych można była określić perspektywy, jakie każdy region roztacza przed miłośnikami sportu.

Tak powstał sportowy ranking województw. – Jego wyniki niejednokrotnie zaskakiwały nawet nas samych. Dowiedzieliśmy się na przykład, że w ubiegłym roku na Śląsku zorganizowano ponad siedem razy więcej sportowych imprez, niż w Lubuskiem. Okazało się też, że różnica pomiędzy dwoma województwami, które w przeliczeniu na jednego mieszkańca łożą na kulturę fizyczną najwięcej i najmniej, wynosi zaledwie… 9 złotych! – czytamy w informacji prasowej.

Jak powstał ranking?

Każdy region był oceniany w siedmiu kategoriach. Punkty przyznawane były za:

  • liczbę klubów sportowych;
  • liczbę szkół z co najmniej 2 oddziałami sportowymi lub co najmniej 1 oddziałem mistrzostwa sportowego;
  • liczbę obiektów sportowych: stadionów, boisk do gier wielkich, obiektów lekkoatletycznych, dużych hal sportowo-widowiskowych i basenów;
  • liczbę siłowni i klubów fitness;
  • odsetek aktywnych sportowo mieszkańców (na podstawie raportu Multisport Index 2019);
    liczbę sportowych imprez masowych zorganizowanych w 2018 roku;
  • wydatków samorządów na kulturę fizyczną i sport w 2018 roku.

Zasady punktacji

Uzyskane wyniki były przeliczane przez liczbę mieszkańców w poszczególnych województwach. Przy tworzeniu rankingu kluczowa była bowiem dostępność sportowej oferty regionów. W każdej kategorii punkty przyznawane były w ten sam sposób: 16 punktów dla zwycięzcy, 15 dla wicelidera, 14 za trzecie miejsce i tak dalej – województwo z najgorszym wynikiem w danej kategorii zdobywało tylko 1 punkt.

Opolskie z najlepszą infrastrukturą, Śląsk najbardziej aktywny

Ranking zdominowały trzy województwa: opolskie, dolnośląskie i śląskie. Najlepiej poradziło sobie najmniejsze z nich. Opolszczyzna zdeklasowała pozostałe regiony przede wszystkim dzięki łatwemu dostępowi do sportowej infrastruktury: w przeliczeniu na jednego mieszkańca znajdziemy tu najwięcej stadionów i boisk do gier wielkich. Region zanotował też dobre wyniki w pozostałych częściach rankingu. Klasyfikację w każdej z siedmiu kategorii prezentujemy na samym końcu tekstu.

 

Dolny Śląsk, wicelider rankingu, w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydał na sport w 2018 r. najwięcej spośród wszystkich województw. Na każdego Dolnoślązaka przypadło w ubiegłym roku nieco ponad 10 zł. To o ponad 3 zł więcej niż w woj. lubuskim, które w tej kategorii zajęło drugie miejsce, oraz ponad dwa razy więcej niż krajowa średnia – 4,08 zł. W pozostałych kategoriach dolnośląskie radziło sobie jednak różnie: dla przykładu aktywność sportowa mieszkańców jest tu najniższa w kraju.

Zajmujący 3. miejsce Górny Śląsk może z kolei pochwalić się największą liczbą klubów sportowych oraz dużych sportowych wydarzeń. Najniższe miejsce podium dla najgęściej zaludnionego regionu Polski można uznać za bardzo dobry wynik. Warto również dodać, że to właśnie wśród Ślązaków odnotowaliśmy najwyższy odsetek regularnie ćwiczących osób – aż 56 procent.

Trudno nie zauważyć, że rywalizacja na podium była niezwykle wyrównana: różnice pomiędzy trzema najlepszymi województwami wyniosły zaledwie 2 punkty! Wygląda na to, że największy sportowy potencjał kryje się właśnie w południowo-zachodniej części kraju.

Zażarcie rywalizowały ze sobą także województwa w środku tabeli. Choć każde z nich zanotowało świetny wynik w jednej lub dwóch konkurencjach, o ostatecznej pozycji zadecydowały punkty stracone w pozostałych. Przykładem może być tu Pomorze, gdzie ogromna dostępność szkół sportowych oraz imponująca liczba klubów fitness idzie w parze z niewielką liczbą działających tu drużyn.

Warto również zwrócić uwagę na wynik Wielkopolski. Choć region nie zajął czołowego miejsca w żadnej z kategorii (swoje najlepsze, piąte miejsce, wielkopolskie zanotowało w kategorii porównującej liczbę wydarzeń sportowych), ostatecznie otarł się o podium naszego rankingu.

Aż sześć województw dotarło do mety ex aequo na tych samych miejscach. Zdarzało się, że różnice wynosiły jedynie kilka punktów lub o ostatecznej pozycji decydowały dosłownie ułamki. Dobrą ilustracją może być konkurencja porównująca liczbę klubów sportowych: w przeliczeniu na liczbę mieszkańców województwo małopolskie prześcignęło zachodniopomorskie o… 0,0003 klubu!

Centralna Polska zamyka ranking. Wina słabej infrastruktury?

Ostatnie miejsca rankingu zajmują regiony położone w centralnej oraz wschodniej części kraju. Począwszy od podlaskiego, poprzez, a skończywszy na świętokrzyskim, województwa te nie błyszczały w żadnej z ocenianych przez nas konkurencji, finalnie zdobywając niewiele punktów.

Zaważyły przede wszystkim słabe wyniki w kategoriach porównujących dostępność infrastruktury sportowej – zarówno publicznej (stadiony, boiska, baseny), jak i prywatnej (kluby fitness i siłownie). Przykładowo na Podlasiu nie znajdziemy ani jednej dużej hali sportowo-widowiskowej. To zresztą jedyny region w kraju, który nie posiada takiego obiektu. Sporo do życzenia pozostawia także oferta lokalnych szkół: w województwach łódzkim, mazowieckim, podlaskim i lubelskim działa dziś łącznie mniej placówek z klasami sportowymi niż na samym tylko Górnym Śląsku!

Wyjątek w środkowo-wschodniej Polsce stanowi oczywiście Warszawa. Choć jej sportową potęgę trudno zakwestionować, to wciąż za mało, by podciągnąć w klasyfikacji generalnej wynik całego województwa mazowieckiego. Swoje imponujące niekiedy statystyki Mazowsze zawdzięcza przede wszystkim nieustannie rozwijającej się stolicy. Gdyby uwzględnić sportowy potencjał samych miast, Warszawa z pewnością zajęłaby miejsce na podium.

Czy zatem aktywni Polacy i miłośnicy sportowych wrażeń nie mają czego szukać we wschodniej i centralnej części kraju? Nie do końca. To przecież właśnie tutaj działają jedne z najsłynniejszych polskich drużyn: siatkarska Skra Bełchatów, szesnastokrotny mistrz polski w piłce ręcznej PGE Vive Kielce czy występująca w piłkarskiej Ekstraklasie Jagiellonia Białystok. W porównaniu do innych województw, w centrum i na wschodzie kraju organizowanych jest także sporo wydarzeń sportowych, również na szczeblu międzynarodowym. Przykładem może być tu choćby Łódź, która w tym roku organizowała u siebie piłkarskie Mistrzostwa Świata U-20.

Sport rośnie w siłę?

Ranking udowadnia, że pod względem potencjału sportowego wciąż widoczne są – niekiedy bardzo wyraźne – różnice pomiędzy poszczególnymi regionami Polski. Choć w przypadku sporej części województw rywalizacja była dość wyrównana, to jednak w oczy rzuca się dystans, jaki dzieli zachodnią Polskę od wschodniej.

W sporcie często jednak okazuje się, że pozytywne nastawienie potrafi zdziałać cuda. Mimo istotnych różnic pomiędzy regionami, jesteśmy dobrej myśli. Trzymamy kciuki za województwa, które poradziły sobie słabiej i wierzymy, że w pewnym momencie dogonią liderów – tak, by każdy Polak równie łatwo mógł zadbać o dobrą formę.

 

Źródło: materiały prasowe, https://50style.pl/sportowy-ranking-wojewodztw

 

 

 

- REKLAMA -