SafeACTiVE Study: małe ryzyko zakażenia w klubach fitness

EuropeActive poinformowało, że wstępne dane zebrane w europejskich obiektach pokazują niezwykle niski poziom ryzyka zakażenia Covid-19 w klubach fitness. Przy wziętych pod uwagę w badaniach ponad 62 milionach wizyt, średni wskaźnik zakażeń wyniósł 0,78 na 100 000 wizyt.

Czemu ma służyć badanie?

Badanie SafeACTiVE, zlecone przez EuropeActive Research Centre THINK Active, ma na celu wykazanie względnego ryzyka zakażenia Covid-19 w klubach fitness. Zebrane dane mają na celu złagodzenie obaw dotyczących zdrowia publicznego (zarówno pracowników, jak i klientów). Mają także potwierdzić, że kluby fitness są bezpiecznymi środowiskami o stosunkowo niskim ryzyku zakażenia Covid-19. Dane mają też zaoferować branży fitness i rekreacji silny argument za utrzymaniem otwartych obiektów podczas ewentualnych innych epidemii w przyszłości.

Co mówią zebrane dane?

Od czasu oficjalnego rozpoczęcia badania 25 września 2020 r. eksperci zajmujący się badaniami i oceną zgromadzili dane oparte na ponad 62 milionach wizyt w klubach fitness i obiektach rekreacyjnych. W obiektach u operatorów w Niemczech, Francji, Szwecji, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Norwegii, Szwajcarii, Czechach, Polsce, Danii, Luksemburgu i Wielkiej Brytanii odnotowano tylko 487 przypadków zakażenia (zarówno u klientów, jak i pracowników).

Bycie aktywnym może nam pomóc

Dane z badania SafeACTiVE pokazują, że siłownie w całej UE są bezpiecznym miejscem do ćwiczeń. Zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się Covid-19 musi być naszym głównym celem. Musimy jednak również zapewnić naszym społecznościom wsparcie i możliwość pozostania aktywnymi. Wiemy, że bycie w dobrej kondycji fizycznej może pomóc w poradzeniu sobie z Covid-19. Co więcej, bycie aktywnym może pomóc nam radzić sobie psychicznie w obliczu wyzwań drugiej fali pandemii w całej Europie” – stwierdził prof. Rob Copeland, dyrektor Advanced Wellbeing Research Centre na Uniwersytecie Sheffield Hallam.
Ponadto wyraził pogląd, że “utrzymanie otwartych i w pełni sprawnych ośrodków rekreacyjnych i klubów fitness ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia naszych społeczności”. “Posunąłbym się dalej i zasugerował, aby rządy w całej Europie zastanowiły się nad tym, jak możemy zwiększyć dostęp do aktywności, a nie ją ograniczyć, ponieważ uczymy się żyć z Covidem-19” – powiedział prof. Rob Copeland.

Aktywność fizyczna jako narzędzie walki z wirusami

“Cieszę się, że mogę potwierdzić tak niski poziom ryzyka zakażeń w klubach fitness. Wzmacniamy tym samym przesłanie, że fitness i aktywność fizyczna są fundamentalną częścią stosowanych w czasie pandemii rozwiązań. Aktywność fizyczna pomaga wzmocnić i poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego oraz zmniejszyć ryzyko chorób wirusowych”- powiedział prof. Alfonso Jimenez, szef THINK Active.
Opracował on podstawową metodę badawczą, która “opiera się na badaniu przeprowadzonym wśród europejskich operatorów fitness. Ankieta składa się z serii pytań dotyczących obiektów oraz wszelkich potwierdzonych przypadków Covid-19 (klienci i personel). Obiekty fitness i rekreacyjne, które biorą udział w badaniu, są zobowiązane są do dostarczania informacji na temat całkowitej liczby tygodniowych wizyt od momentu ponownego otwarcia, z podziałem na poszczególne tygodnie, oraz z wykorzystaniem danych dostarczonych przez ich systemy dostępu. Ufamy, że w listopadzie 2020 r. opublikujemy pełny raport, który będzie zawierał szczegółowe informacje według regionów i krajów w całej Europie z uwzględnieniem różnic w liczbie zakażeń”.

Badanie SafeACTiVE było możliwe dzięki wsparciu Exerp, ExorLive, Life Fitness, Matrix, Myzone i Technogym.

Źródło: materiały prasowe
Fot. Sven Mieke/ Unsplash

O bezpieczeństwie treningu w klubach fitness możesz przeczytać także tu – LINK

- REKLAMA -