Jesienna runda “Dynamicznych Seniorów”

Wystartowała jesienna odsłona programu „Dynamiczni Seniorzy z Energią”, podczas którego uczestnicy udowadniają, że ich aktywność nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę i że ćwiczyć można w każdym wieku. To już druga edycja cieszącego się niezwykłą popularnością programu skierowanego do seniorów mieszkających w 15 gminach Pomorza.

Wspólne ćwiczenia to przede wszystkim okazja do poprawienia swojej sprawności fizycznej i aktywizacja pod okiem specjalistów. Dzięki temu spacer do sklepu czy umycie podłogi przestają być problemem, a stają się przyjemnością. Potwierdzają to najstarsi uczestnicy wiosennej edycji programu: pan Maciej z Nowego Dworu Gdańskiego – lat 83 czy panie Jadzia z Kościerzyny i Janka z Somonina – obie lat 82. Jednak sens treningów jest znacznie głębszy – to aktywizacja społeczna seniorów poprzez możliwość zawarcia nowych przyjaźni, okazja do miłego spędzenia czasu poza domem i wspólnej pracy.

Udział w programie jest całkowicie darmowy. Nie ma znaczenia, w jakiej kondycji fizycznej aktualnie się znajdujemy. Grupa naukowców pasjonujących się aktywizacją sportową osób starszych opracowała formułę programu w taki sposób, aby uwzględniać ograniczenia pojawiające się z wiekiem i ewentualne zaniedbania w treningu. Program nadzorowany jest przez specjalistów z AWFiS w Gdańsku – prof. nadz. dr hab. Katarzynę Prusik i prof. nadz. dr hab. Krzysztofa Prusika. Po zakończeniu wiosennej edycji programu seniorzy z zadowoleniem mówili o poprawie sprawności ułatwiającej im codziennie funkcjonowanie. 66% osób ma mniejsze trudności ze wstawaniem z krzesła, a 75% osób odczuwa poprawę w zginaniu ramion. Wszystko za sprawą specjalnego zestawu ćwiczeń. Obejmuje on testowanie sprawności fizycznej, podczas którego uczestnicy uzyskują informacje o poziomie sprawności fizycznej. Z kolei gimnastyka funkcjonalna, naśladująca codzienne ruchy każdego człowieka, np. ubieranie spodni czy schylanie się do zawiązania butów, zapewnia zachowanie podstawowej sprawności ruchowej. Seniorzy będą mieli okazję wzmocnić także swój układ oddechowy i sercowo-naczyniowy dzięki marszom z kijkami, tzw. nordic walking, a także nabrać umiejętności zapobiegania upadkom dzięki zajęciom o charakterze koordynacyjnym. Przewidziana zostały także, uwielbiane przez wszystkich uczestników, ćwiczenia przy muzyce, poprawiające równowagę ciała, rytmizację ruchów i orientację przestrzenną.

Wrzesień to czas rozpoczynania nowych aktywności – dlatego Grupa Energa serdecznie zachęca do udziału w programie „Dynamiczni Seniorzy z Energią” każdego, kto chce wzmocnić swój organizm i poznać nowych ludzi. Zachęcają także uczestnicy wiosennej edycji: – Do udziału w „Dynamiczni Seniorzy z Energią” zachęcił mnie wnuczek. Sama nigdy bym się pewnie nie odważyła – mówi Halina Preuss, uczestniczka programu. – Na zajęciach spotkałam sąsiadkę, z którą od tego czasu wspólnie uprawiamy nordic walking kilka razy w tygodniu – dodaje. Wspólne ćwiczenia budują więc również przyjaźnie.

Dodatkową atrakcją programu „Dynamiczni Seniorzy z Energią” będą mistrzostwa seniorów, które odbędą się 18 października 2018 r. w Gdańsku. Podczas imprezy najbardziej aktywni seniorzy spróbują swoich sił w ogólnopolskiej rywalizacji. Zakończenie jesiennej edycji programu zaplanowano na 23 listopada 2018.

Więcej informacji na temat II edycji programu „Dynamiczni Seniorzy Energią” na dedykowanej stronie internetowej www.seniorzyenerga.pl, gdzie dostępny jest także harmonogram zajęć i oraz dni seniora w poszczególnych miejscowościach.

Organizatorem programu „Dynamiczni Seniorzy Energią” jest Grupa Energa przy współpracy z Grupą LOTOS.

Źródło: materiały prasowe Energa

- REKLAMA -