Lewe faktury w sieci fitness. Ich kwota sięga 5 mln zł

Policjanci z Jastrzęba-Zdroju zatrzymali 47-letniego mieszkańca Zabrza. Mężczyzna podejrzany jest o wystawianie i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami na wartość ponad 5 milionów złotych oraz oszustwa podatkowe. Lewe faktury dotyczyły też sieci fitness.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju zatrzymali mieszkańca Zabrza. Podejrzany 47-latek to prezes kilku spółek prawa handlowego. Prokurator przedstawił mu zarzuty dokonania oszustw podatkowych o znacznej wartości, w szczególności zaniżeniu podatku VAT.

„Nierzetelne faktury dotyczyły zakupu sprzętu i usług związanych z wyposażeniem znanej sieci klubów fitness, działających na obszarze województwa śląskiego – informuje policja. „W trakcie czynności przeszukania w siedzibie spółki podejrzanego mundurowi zabezpieczyli nierzetelne faktury i inne istotne dla tego postępowania dokumenty” – dodaje.

47-latek miał aż 34 razy posłużyć się fikcyjnymi fakturami o łącznej wartości ponad 5 mln zł. „W wyniku oszustwa uszczuplono podatki VAT na łączną kwotę ponad 600 tysięcy złotych” – czytamy w komunikacie. „Faktury służyły też do zwiększenia kosztów spółek podejrzanego, co doprowadziło także do zaniżenia zobowiązań podatkowych tych spółek, w podatku dochodowym” – informują przedstawiciele policji.

Wobec podejrzanego prokurator zastosował policyjny dozór, zakaz kontaktowania się ze wskazanymi osobami i poręczenia majątkowe w kwocie 300 tys. zł. Mężczyzna odpowie przed sądem. Za popełnione przestępstwa 47-latkowi, oprócz dotkliwych kar finansowych, grozi mu do 15 lat więzienia. Spółki podejrzanego, będą także musiały zwrócić do Urzędu Skarbowego uszczuplony podatek wraz z odsetkami.

Źródło: KM Policji w Jastrzębiu-Zdroju

- REKLAMA -