Jak dobrać kask rowerowy?

Uprawianie sportu – poza wieloma dobrodziejstwami – łączy się z kontuzjami. Doskonale wiesz to jako trener czy instruktor. By je ograniczyć, konieczne są ochronne akcesoria. Dotyczy to również jazdy na rowerze, która stała się ostatnio tak popularna. Także w ofercie outdoorowej klubów fitness. Kask rowerowy to element wyposażenia, o którym zapomnieć nie można. Czym się kierować przy wyborze bezpiecznego i wygodnego kasku rowerowego? Podpowiedz swoim klientom, jak wybrać idealny model.

Odpowiednio dopasowany kask

Jazda na rowerze bez kasku nie jest dobrym pomysłem. To właśnie kask chroni naszą głowę od urazów. Jest niezbędny nie tylko podczas nauki jazdy na dwóch kółkach, ale także podczas codziennej jazdy. By jednak mógł prawidłowo sprawować swoją funkcję, musi zostać odpowiednio dopasowany. Jaki rodzaj kasku rowerowego wybrać?

Pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniego kasku rowerowego jest dobranie jego typu do naszego stylu jazdy. Podstawowe trzy rodzaje kasków to kaski miejskie, kaski sportowe oraz kaski „orzeszki”.

Jaki rodzaj kasku rowerowego wybrać?

Kaski miejskie to podstawowe, ekonomiczne modele, które będą odpowiednie na weekendowe przejażdżki za miasto, ale także na codzienną podróż do pracy. Można korzystać z nich także podczas jazdy na rolkach.

Kaski sportowe charakteryzują się dobrą wentylacją, opływowym kształtem oraz niską wagą. Dzieli się je na kaski MTB, czyli te wskazane do kolarstwa górskiego, rozbudowane i wyposażone w daszek, oraz kaski szosowe, lekkie, bez daszka, do dalekich tras po szosach. Kaski „orzeszki” są z kolei niezbędne do sportów ekstremalnych. Są masywne, ciężkie, ale tym samym lepiej chronią przed urazami. Te typu „full face” oprócz głowy chronią również naszą żuchwę.

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Najważniejsza kwestia przy zakupie kasku rowerowego to jego rozmiar. Tylko odpowiednio dopasowany kask będzie nas dobrze chronił podczas upadku. Jak dobrać kask rowerowy? By sprawdzić, jakiego rozmiaru będziemy potrzebowali, musimy zmierzyć obwód swojej głowy. Za pomocą centymetra krawieckiego należy objąć głowę – tuż nad linią brwi i przechodząc dookoła nieco nad uszami.

Trzeba pamiętać, by wykonać pomiar bez uciskania skóry. Dzięki temu kask nie będzie za ciasny, a my poczujemy się w wybranym modelu komfortowo. Uzyskany podczas pomiaru obwód głowy będzie wskazaniem rozmiaru, na jaki należy postawić przy wyborze modelu.

Czy kupiłem dobry kask rowerowy?

Zakupiony kask można zacząć nosić natychmiast po odebraniu przesyłki. Perfekcyjnie dobrany model nie powinien być za duży, ponieważ będzie spadał, jednak nie może nas też nadmiernie uciskać. Trzeba tylko pamiętać, że czoło powinno być chronione a sam kask nie może się przesuwać lub przechylać do tyłu. Jeśli poczujemy, że jest dla nas nieco za ciasny i podczas noszenia czujemy lekki dyskomfort, nie jest to powód do obaw. Po pewnym czasie kask dopasuje się do naszych indywidualnych potrzeb. Większość kasków posiada ponadto opcję regulacji wewnętrznego pierścienia – w tym przypadku pokrętło pozwala na idealne dopasowanie modelu, który pewnie umieszczony na głowie, chroni ją najskuteczniej. Warto zwrócić uwagę także na regulację pasków zapięć – muszą one wygodnie, ale też dokładnie przylegać do twarzy.

Jak wybrać kask rowerowy do noszenia z czapką?

Dostępne na rynku kaski rowerowe mają różne właściwości. Często posiadają one cechy, które gwarantują komfort cieplny, ale niekiedy niezbędne może się okazać zakładanie czapki. Należy wziąć to pod uwagę przy zakupie kasku – wówczas do uzyskanego podczas pomiaru obwodu głowy musimy dodać co najmniej 1 dodatkowy centymetr (w zależności od grubości czapki).

Jak dobrać modny kask rowerowy?

Ostatni aspekt wyboru – stylistyka kasku. Jak wybrać kask rowerowy, który będzie dopasowany do naszego stylu? Na szczęście obecnie są one dostępne w tylu wzorach i kolorach, że z łatwością każdy znajdzie model idealny dla swoich potrzeb. Wizerunki ulubionych bohaterów kreskówek dla dzieci, delikatne motywy dla kobiet czy stonowane odcienie dla mężczyzn – każda z tych propozycji występuje w kilku rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można dobrać kask dla siebie. Dzięki temu będziemy w nim wyglądać stylowo, ale przede wszystkim będziemy odpowiednio chronieni w razie upadku.

Artykuł sponsorowany

Fot. adobestock
Czytaj także Rowerowy boom

- REKLAMA -