Rekordowe Poznań Run Expo

Strefa aktywności wypełniona rodzinami, pękające w szwach stoiska kilkudziesięciu wystawców oraz tłumy uczestniczek i uczestników 15. Poznań Półmaraton – tak w jednym zdaniu można podsumować Poznań Run Expo. Przez trzy dni, 14–16 kwietnia, wydarzenie odwiedziło ponad 28 tysięcy osób. Kulminacja nastąpiła w niedzielę, wraz ze startem biegu, którego najlepsze wyniki należały do Etiopek i Etiopczyków. Padł też rekord trasy.

Trzydniowe Poznań Run Expo odbywa się co pół roku i towarzyszy poznańskim biegom ulicznym. Jesienią wystawców i animatorów można spotkać przy okazji maratonu, wiosną – półmaratonu. Wiosenna edycja gromadzi tłumy kibiców.

Aktywność od najmłodszych lat

Tegoroczne Poznań Run Expo rozpoczęło się od „Lekcji WF-u z Mistrzami”. W rozgrzewce i zajęciach na dziesięciu stanowiskach wzięło udział ponad 300 dzieci. Ćwiczyły z wioślarzami: Michałem Jelińskim – mistrzem olimpijskim i czterokrotnymi mistrzem świata, Natalią Madaj–Smolińską – złotą medalistką Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, pływakiem Kacprem Majchrzakiem – brązowym medalistą mistrzostw Europy i Markiem Plawgą – lekkoatletą, dwukrotnym brązowym medalistą mistrzostw świata. Gościem specjalnym lekcji był prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia w strefie aktywności współtworzonej z Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji działo się wiele. Ergometry wioślarskie, trening pod okiem trenerów judo, podstawy futbolu amerykańskiego – to tylko niewielki wycinek zajęć dla młodszych i starszych miłośników sportu. Przedstawiciele szkoły baletowej zachęcali do wgłębienia się w tajniki stania na palcach, a adeptki szkoły zaprezentowały pokaz baletu. Nie zabrakło też warsztatów ekologicznych, fotobudki 360 stopni i strefy gier.

Dla biegaczy w każdym wieku

Podczas Poznań Run Expo odbywały się też prelekcje dla biegaczek i biegaczy oraz spotkania z dietetykiem i innymi ekspertami.
Wszystkiemu nieodmiennie towarzyszyła bogata ekspozycja butów, odzieży, akcesoriów, strojów, gadżetów oraz odżywek. Na stoisku Decathlonu była możliwość zrobienia analizy techniki biegu z wykorzystaniem kamery oraz bieżni mechanicznej. Przez trzy dni rywalizacja trwałą też na stanowisku marki Hoka. Tam wyniki sportowe osiągane na bieżni współgrały z wiedzą uczestników wyzwania.

– Liczba ponad 28 tysięcy osób, które odwiedziły tegoroczne Poznań Run Expo, bardzo nas cieszy. Jeszcze bardziej cieszy nas fakt, że każdy, kto do nas przyszedł, spędził fantastyczny i mógł skorzystać z tak wielu różnorodnych aktywności. Właśnie takie wydarzenia chcemy proponować naszym zwiedzającym i tak wyobrażamy sobie aktywne weekendy na Międzynarodowych Targach Poznańskich

– mówi Dagmara Suprun, dyrektor projektu.

Prawdziwa kulminacja tłumów nastąpiła wczesnym popołudniem, gdy na Poznań Run Expo zaczęły przychodzić tysiące zwiedzających. Część z nich to uczestniczki i uczestnicy biegów dziecięcych oraz ich rodzice. Na starcie stanęło kilkaset dzieci, a przy barierkach ustawili się kibicujący im rodzice i opiekunowie. Padający tego dnia deszcz nie ostudził zapału, a tylko podniósł ducha rywalizacji. Wytrwałość się opłaciła, bo satysfakcja i duma z pokonania kilkuset metrów w deszczu malowała się na dziecięcych twarzach.

Rekordowy półmaraton

Na starcie stanęło 8500 zawodniczek i zawodników, a niepewna z rana pogoda – jak się okazało – sprzyjała biciu rekordów. Rywalizację zdominowały i zdominowali Etiopki i Etiopczycy.

Nową rekordzistką poznańskiego biegu została Anchalem Wibineh, która zameldowała się na mecie z czasem 1:07:54, bijąc jednocześnie rekord (1:09:18) z 2021 r. należący do Karoliny Nadolskiej, rekordzistki Polski. Druga na mecie była Ugandyjka Chekwel Juliet (1:10:09), a trzecia Ayel Likina (1:12:39) z Etiopii.

Wśród mężczyzn całe podium zajęli zawodnicy z Etiopii: pierwszy był Gebresilase Haftamu z czasem 1:00:26. Drugi był Weldeslassie Salomon (1:01:06), a trzeci Abate Sikiyas (1:01:11).

Kolejne Poznań Run Expo już jesienią, od 13 do 15 października. Wydarzenie odbędzie się wraz z 22. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza.

Fot. Piotr Piosik

- REKLAMA -