Aquaparki: Rzecznik MŚP za otwarciem

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem m.in. baseny ruszyły ponownie 12 lutego, a aquaparki pozostały zamknięte. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przekazał Ministrowi Zdrowia swoją opinię o najnowszym projekcie rozporządzenia łagodzącego obostrzenia związane z epidemią COVID-19. Adam Abramowicz wskazał na istniejący problem interpretacyjny. Rzecznik MŚP zaapelował o otwarcie aquaparków przy ewentualnym wyłączeniu niektórych części np. zjeżdżalni.

Konieczność otwarcia kolejnych sektorów gospodarki

W piśmie do Ministra Zdrowia Adam Abramowicz wyraził poparcie dla poluzowania restrykcji. Zwrócił także uwagę na konieczność otwarcia kolejnych sektorów gospodarki takich, jak  np. kluby fitness. Zdaniem Rzecznika MŚP, branże zamknięte powinny dostać możliwość ponownego otwarcia. Chociażby z ograniczeniami i przy zaostrzonym „reżimie sanitarnym”. Tym bardziej, że niektóre z nich, jak np. branża fitness opracowały własne wytyczne, mające minimalizować ryzyko zakażenia wirusem COVID-19. Wstępną pozytywną opinię do nich wyraził Główny Inspektorat Sanitarny.

Aquaparki nadal zamknięte

Adam Abramowicz zwrócił również uwagę na istniejący problem interpretacyjny, związany z otwarciem basenów, przy jednoczesnym dalszym zamknięciu aquaparków. Rzecznik MŚP wskazuje, że ustawodawca posługuje się zazwyczaj terminem pływalnia. Wskazuje, że „rozumie się przez to obiekt kryty lub odkryty, z wodą przepływową, przeznaczony do pływania lub kąpieli, posiadający co najmniej jedną nieckę basenową, z trwałym brzegiem i dnem, wyposażony w urządzenia sanitarne, szatnie i natryski”.

Wiele znaków zapytania

Przedsiębiorcy pozostają więc w niepewności interpretacyjnej, np. czy park wodny, aquapark, posiadający w swoim kompleksie basen sportowy może działać przy udostępnieniu tylko przestrzeni tego basenu? Czy baseny rekreacyjne z masażami wodnymi mogą być otwarte, czy zamknięte? Należałoby raczej umożliwić ponowne otwarcie wszystkim obiektom służącym do pływania, z wyłączeniem co najwyżej zjeżdżalni, do których może ustawić się kolejka – pisze w liście Adam Abramowicz.

Pełna treść dokumentu dostępna w LINKU

Źródło: materiały prasowe Biuro Rzecznika MŚP
Fot. Toa Heftiba/ Unsplash

- REKLAMA -