Aquaparki i baseny – czy zostaną wkrótce otwarte?

Rzecznik MŚP opowiedział się za otwarciem aquaparków i basenów. Popiera propozycje „protokołów sanitarnych” otrzymane od przedsiębiorców z branży basenowej. Czy aquaparki i baseny mają szansę na otwarcie w najbliższym czasie?

Aquaparki i baseny - czy zostaną wkrótce otwarte? Rzecznik MŚP wystąpił z apelem do władz.

Postulaty zmian i propozycje protokołów sanitarnych

Do Biura Rzecznika MŚP wpłynęły propozycje protokołów sanitarnych dla podmiotów z branży „basenowej” (aquaparki, pływalnie, termy i saunaria). Wystosowano także postulaty zmian odpowiednich przepisów w zakresie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zostały one opracowane przez utworzone niedawno Stowarzyszenie Polskie Aquaparki i Pływalnie. Stowarzyszenie reprezentuje ok. 130 aquaparków i ponad 730 pływalni. Organizacja wniosła również o powołanie w trybie pilnym międzyresortowej grupy roboczej odpowiedzialnej za wypracowanie rozwiązań problemów tej branży.

Rzecznik MŚP w imieniu basenów i aquaparków

W związku z powyższym, pismami z dnia 29 grudnia 2020 r. Rzecznik MŚP wystąpił do Ministra Zdrowia dr Adama Niedzielskiego, Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofa Saczka oraz Dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dr hab. n. med. Grzegorza Juszczyka o ustosunkowanie się do tych wniosków i postulatów.

Aktywność fizyczna kluczem do zdrowia

Od początku wystąpienia stanu epidemii jednym z sektorów najbardziej dotkniętych restrykcjami z tym związanymi była szeroko pojęta branża fitness. Już 18 kwietnia 2020 r. Rzecznik MŚP apelował, aby wyznaczono datę 4 maja 2020 r. dla przedsiębiorców z branży fitness, prowadzących baseny, siłownie, łaźnie, sauny w celu umożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej w tych zakresach. Rzecznik MŚP argumentował przy tym, że wśród zasad prawidłowego żywienia związanych z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, opracowanych w Instytucie Żywności i Żywienia, podkreślono, że „aktywność fizyczna jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia”.

Apele do władz

Na problemy związane z zamknięciem branży „basenowej” Rzecznik MŚP wskazywał również Premierowi w apelu z 16 października 2020 r. Z kolei do Ministra Zdrowia dr Adama Niedzielskiego zwracał się w piśmie z 23 października 2020 r. W korespondencji pisał m.in., że „aktywność fizyczna służy budowaniu odporności, dzięki której lepiej znoszone są rozmaite infekcje, w tym COVID-19”.

Baseny i aquaparki bez wirusa

W ocenie Rzecznika MŚP, istnieje już dostatecznie dużo opracowań i ekspertyz świadczących o tym, że otwarcie obiektów basenowych nie będzie zwiększało ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19. Już w opinii z dnia 4 maja 2020 r. Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wyjaśnił, że „liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji. […] Podkreślając, że COVID-19 nie jest chorobą wodozależną, zwraca się w tym kontekście uwagę na podatność SARS-CoV-2 jako wirusa otoczkowego na liczne czynniki dezynfekcyjne”.

Aktywność fizyczna to inwestycja w zdrowsze życie

WHO opublikowało nowe “Wytyczne dotyczące aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia”, w których jest także nawiązanie do pływania.
Narodowy Fundusz Zdrowia także zachęca „do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie”. Więcej TUTAJ .Opinia PZH TUTAJ

Źródło: materiały prasowe Biuro Rzecznika MŚP
Fot. CHUTTERSNAP/Unsplash

- REKLAMA -