Zestresowany manager czy szef aktywny fizycznie? Co jest lepsze dla firmy

Stres wpływa na samopoczucie managerów. Zestresowany manager oznacza mniejszą efektywność zespołu. Z tym zjawiskiem warto walczyć, bo aktywny fizycznie szef jest lepszym managerem.

68 proc. managerów deklaruje, że stres towarzyszy im w pracy minimum raz w tygodniu. Co trzeci (35 proc.) zmaga się z nim codziennie lub prawie codziennie – wynika z raportu MultiSport Index 2023. Zestresowany manager to więc powszechne zjawisko.

Stres zabija powoli

Stres wynikający z pracy zawodowej towarzyszy managerom także po godzinach pracy. Co dziesiąty bierze lub brał zwolnienie lekarskie z powodu gorszego samopoczucia lub problemów związanych z psychiką. Ok. 40 proc. wszystkich chorób serca to także wynik wynikiem chronicznego stresu.

„(…) Dla 83 proc. zatrudnionych w Polsce nieumiejętne radzenie sobie ze stresem przez przełożonych negatywnie wpływa na pracowników i ich efektywność” – piszą autorzy raportu Benefit Systems. „Najwyraźniej widać to wśród przedstawicieli pokolenia Z – aż 94 proc osób w wieku od 18 do 24 lat podziela ten pogląd” – czytamy.

– Nowoczesne podejście do HR w organizacjach wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na kondycję psychiczną kadry zarządzającej. Stres nie jest jedynie problemem indywidualnym przełożonych, ponieważ bezpośrednio wpływa on także na kierowane przez nich osoby. Zestresowany manager wywołuje w zespole swoisty efekt domina, który finalnie przekłada się na mniejszą efektywność całej firmy – zaznacza Małgorzata Frankowska, dyrektor HR w Benefit Systems.

Niestety, prawie połowa (48 proc.) pracowników umysłowych wyższego szczebla i 61 proc. wszystkich pracowników w Polsce przyznaje, że ich pracodawcy nie wdrażają żadnych działań wspierających ich dobrostan psychiczny.

Zrelaksowany manager to skarb

W redukcji stresu szczególnie pozytywne skutki przynoszą: aktywność fizyczna, techniki poznawczo-behawioralne, mindfulness oraz relaksacja.

– Ze wszystkich tych technik aktywność fizyczna wydaje się najbardziej skuteczna w procesie usuwania skutków reakcji stresowej – mówi dr hab. Dorota Molek-Winiarska.

Istotne jest uprawianie aktywności fizycznej w pracy i poza pracą. Ważne też, by managerowie tworzyli przestrzeń czasową i zadaniową na te aktywności.

Obecnie najczęstszym sposobem na rozładowanie stresu wśród pracowników na stanowiskach kierowniczych jest właśnie ruch. Korzysta z niego 57 proc. z nich.

Systematyczne ćwiczenia mają znaczący, pozytywny wpływ na kondycję psychofizyczną. Potwierdzają to aktywni fizycznie respondenci. 89 proc. z nich twierdzi, że regularna aktywność fizyczna redukuje stres i złe emocje. 95 proc., że wpływa pozytywnie na samopoczucie.

Regularna aktywność ma wpływ na efektywne zarządzanie zespołem. 67 proc. pracowników uważa, że aktywny fizycznie szef byłby lepszym managerem. Wśród tych, którzy ćwiczą regularnie (minimum pięć razy w tygodniu), 73 proc. podziela tę opinię. Zgadza się z nią także 81 proc. właścicieli prywatnych przedsiębiorstw.

– Miejsce pracy to doskonała przestrzeń na kampanie przybliżające pracownikom korzyści płynące z aktywności fizycznej – zaznacza dr Iwona Piątkowska. – Dostęp do kart sportowych warto połączyć z dostępem do wiedzy ekspertów, którzy uświadomią pracownikom i pracodawcom, jak regularny trening przekłada się nie tylko na zdrowie serca czy mózgu, ale także na odporność, motywację czy zdolność koncentracji. Mniejsza liczba zwolnień lekarskich, większe zaangażowanie i efektywność pracowników to korzyści dla całej organizacji, nie tylko dla tworzących ją jednostek. Dlatego widzę gigantyczną rolę pracodawców w regularnym promowaniu i wspieraniu aktywności fizycznej pracowników. Będzie to sytuacja win-win – podsumowuje.

Źródło: Benefit Systems

- REKLAMA -