Treningi: wyobrażenia a rzeczywistość. Wyniki ankiety

Female trainer giving counseling at the gym

W ostatnich miesiącach pracowałem nad pewnym badaniem przeprowadzonym w formie ankiety.  Grupą badawczą byli klienci korzystający z treningów personalnych, zarówno w TI Health Club, jak i w Centrum Zdrowia Chmielna w Żyrardowie. Jakie były wyniki?

Ankietę przeprowadzali trenerzy personalni, którzy pracują z tymi klientami. Dzięki relacji trener-podopieczny szanse na szczerą odpowiedź były większe niż przy anonimowej ankiecie, przeprowadzanej w inne formie.

94 ankietowanym osobom zadałem następujące pytania:

Jak długi czas minął od decyzji o chęci rozpoczęcia treningów personalnych do wysłania zapytania/formularza zgłoszeniowego?

Czy treningi personalne z trenerem są zgodne z wyobrażeniami o tego typu współpracy? A jeśli nie są, to jakie były wyobrażenia?

Nie wszystkie osoby odpowiedziały na oba pytania, ale uzyskane wyniki wyglądają następująco:

Liczba osób, które wykonały konkretną aktywność, aby rozpocząć współpracę od momentu decyzji w czasie do jednego tygodnia wyniosła 37 osób. Pomiędzy jednym tygodniem a jednym miesiącem czasu wahało się 8 osób. 11 osób potrzebowało powyżej miesiąca na wysłanie zgłoszenia.

Jeśli chodzi o drugie pytanie to: 39 osób zdeklarowało, że treningi nie odbiegają od ich wyobrażeń. 55 osób stwierdziło, że wyobrażało sobie treningi inaczej.

W tej drugiej grupie udało mi się wyodrębnić kilka głównych przyczyn tych różnić pomiędzy wyobrażeniami, a tym jak treningi wyglądały w rzeczywistości. Oto one:

  • pozytywne zaskoczenie profesjonalizmem trenera – 15 osób
  • podopieczni myśleli, że spotkają w klubie „stereotypowego” trenera i że będą bez przerwy negatywnie oceniani przez niego albo innych bywalców siłowni – 13 osób
  • pytanie spodziewali się treningów na maszynach, tymczasem pracują funkcjonalnie we wszystkich płaszczyznach, z ciężarem swojego ciała i obciążeniem zewnętrznym – 8 osób
  • ćwiczący spodziewali się treningów sylwetkowych, tymczasem zajęcia zawierają komponenty treningów medycznych, motorycznych i funkcjonalnych.

W kolejnym artykule przedstawię moje wnioski płynące z tego badania, tymczasem zapraszam do lektury i oczywiście do dyskusji w komentarzach.

Tomasz Gać, wiceprezes Zarządu, Trener Indywidualny Sp. z o.o.

Jest absolwentem warszawskiej AWF na kierunku trenerskim oraz Wyższej Szkoły Rehabilitacji na kierunku fizjoterapia. Ukończył także uczelnie na kierunkach biznesowych. Jako trener personalny pracuje od 2007 r. W Trener Indywidualny Health Club jest odpowiedzialny na organizację procesu treningu personalnego. Rekrutuje nowych trenerów, planuje szkolenia zespołu, optymalizuje procesy, odpowiada za marketing, komunikację i sprzedaż treningów.

- REKLAMA -