Salony masażu, solaria i sauny nie działają. Rzecznik MŚP pyta, dlaczego

Salony masażu, solaria i sauny nie działają. Rzecznik MŚP Adam Abramowicz zwrócił się z zapytaniem do Ministra Zdrowia o powody wydłużenia okresu zakazu ich działalności. Adam Abramowicz poprosił również o wyjaśnienie, na jakiej podstawie Główny Inspektor Sanitarny zdecydował o nieaktualności opinii Krajowego Konsultanta ds. epidemiologii. Mówiła ona, iż ryzyko zakażenia klientów solariów wirusem SARSCov-2 jest niewielkie.

Solaria – opinia eksperta bez odzewu

W piśmie Adam Abramowicz podkreślił, że branża solariów kilkukrotnie zwracała się do Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o przedstawienie analiz. Analiz, które potwierdzałyby negatywny wpływ działalności solariów na rozprzestrzenianie się epidemii COVID-19. Pisma te pozostały bez odzewu. Zdaniem zainteresowanych, może świadczyć o braku racjonalnej przesłanki dla zakazu działalności takich obiektów.

Rzecznik MŚP podkreśla także, iż na prośbę Głównego Inspektora Sanitarnego 2 września 2020 r. została sporządzona opinia autorstwa dr hab. Iwony Paradowskiej-Stankiewicz. Mówi ona, że „ryzyko zakażenia klientów solariów wirusem SARSCoV-2 jest niewielkie pod warunkiem bezwzględnego przestrzegania przez personel solariów zasad sanitarno-higienicznych oraz zasad obowiązujących podczas epidemii SARS-CoV-2.”. Opinia ta została upubliczniona dopiero po ponad 3 miesiącach. Jednak Pan Krzysztof Saczka, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego uznał ją za nieaktualną. Ta decyzja miała być powodem ponownego zamknięcia branży.

Jakie analizy wykonało Ministerstwo Zdrowia?

– Proszę o informację, na jakiej podstawie Główny Inspektor Sanitarny zajął takie stanowisko. Proszę też o przesłanie wszystkich analiz zamówionych bądź sporządzonych przez Ministerstwo Zdrowia oraz jednostki jemu podległe, które świadczyłyby o nieaktualności opinii firmowanej przez Krajowego Konsultanta ds. epidemiologii. Dodatkowo proszę o informację, dlaczego opinia ta nie była udostępniona przedstawicielom branży przez ponad 3 miesiące od jej sporządzenia. Mimo kilkukrotnie kierowanych próśb do Ministerstwa i Głównego Inspektora Sanitarnego. Liczę na odpowiedź w ciągu 7 dni – pisze w liście Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Treść pisma znajdziesz TU

Źródło: materiały prasowe
Fot. Engin Akyurt/ Unsplash

Czytaj też Rzecznik MŚP w obronie branży fitness

- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ