Badanie „Sport w rodzinach” pokazało, jak Polacy oceniają swoją formę, jakie rodzaje aktywności fizycznej wybierają i ile wydają na sport.

Okazuje się, że jesteśmy optymistami – 52% Polaków uważa, że jest w co najmniej dobrej kondycji fizycznej. To aż o 15 p.p. mniej niż jeszcze trzy lata temu! Bardziej krytyczne są wobec siebie kobiety – swoją kondycję jako dobrą lub bardzo dobrą ocenia 48% z nich. W przypadku mężczyzn odsetek ten wynosi 60%.

Polacy to sportowcy rodzinni

Duży wpływ na taką, a nie inną ocenę naszej kondycji ma bez wątpienia podejmowana przez nas aktywność fizyczna. Jak się okazuje, uprawianie sportu deklaruje 69% Polaków. Interesujące wydaje się to, że aż 36% respondentów ćwiczy razem z członkami rodziny. Dla porównania 23% z nas uprawia sport indywidualnie, a 7% – ze znajomym lub przyjacielem.

Z rodziną najlepiej wychodzi się na… rower?

Które sporty nadają się według nas do uprawiania z rodziną najbardziej? Najczęściej wskazujemy na gry zespołowe. „Inne sporty, które są preferowane w przypadku rodzinnej aktywności (z dziećmi czy partnerami życiowymi), to jazda na rowerze, trekking, spacery oraz nordic walking” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Paweł Florkiewicz, rzecznik prasowy Santander Consumer Banku, zleceniodawcy badania. Podobnie ma się rzecz, jeśli chodzi o rodzaje aktywności fizycznej, którą podejmujemy w gronie rodzinnym regularnie: zazwyczaj decydujemy się na jazdę na rowerze (28%), spacery (23%), pływanie (13%) i trekking (11%).

Ile wydajemy na sport?

Co ciekawe, aż 34% Polaków na sport uprawiany z rodziną wydaje tylko niecałe 200 zł rocznie. W dużym stopniu wiąże się to oczywiście z popularnością takich rodzajów aktywności fizycznej jak jazda na rowerze, spacerowanie czy nordic walking, które nie wymagają szczególnie dużych nakładów finansowych.

Leczenie zamiast profilatyki

Optymistyczne deklaracje Polaków co do rodzinnego uprawiania sportu nie pokrywają się ze statystykami dotyczącymi ogólnej aktywności fizycznej w naszym kraju. Według badania „Aktywność sportowa polaków” TNS 2015, co trzeci Polak nie podejmuje w ogóle aktywności fizycznej. Zresztą również w badaniu „Sport w rodzinie”  respondenci przyznali, że aktywność uprawiają najczęściej jedynie raz na tydzień.
Roczne wydatki przeznaczone na ten obszar życia również mówią same za siebie. Świadczy to niestety o braku świadomości dotyczącej siły profilaktyki, którą stanowi ruch. Dla porównania, według raportu  DNB Bank Polska i firmy Deloitte, na farmaceutyki wydajemy średnio 139 euro rocznie. Ciągle więc wolimy wydawać więcej na leczenie niż profilaktykę.

Źródło: https://infowire.pl/generic/release/370109/kondycja-fizyczna-polskich-rodzin-sie-pogarsza-powodem-nie-jest-brak-p/

- REKLAMA -