W jaki sposób zdrowe odżywianie wpływa na trening?

Dieta wpływa na efektywność naszych ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym sportowcem, czy amatorem, podstawą poprawy wydajności jest zdrowe odżywianie.

Dlaczego warto zdrowo się odżywiać?

Dieta powinna dostarczać wystarczającą ilość energii i składników odżywczych, by sprostać wymaganiom treningu. Poprawia adaptację i przyspiesza regenerację. Ponadto umożliwia sportowcom osiągnięcie prawidłowej masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej. W ten sposób poprawia wydajność. Sprzyja osiąganiu zarówno krótko-, jak i długoterminowych celów.

Dieta dla sportowca obejmuje szeroką gamę produktów spożywczych, takich jak pełnoziarniste pieczywo i płatki zbożowe, warzywa, owoce, chude mięso i niskotłuszczowy nabiał. Zdrowe produkty znajdziesz w DelikatesyZdrowo.pl

Węglowodany: źródło energii

Główną rolą węglowodanów jest dostarczanie energii. Rozkładane są na glukozę. W ten sposób zapewniają organizmowi łatwo dostępną energię. Można ją skutecznie i szybko wykorzystać. Warto pamiętać, że węglowodany są najważniejszą formą paliwa do ćwiczeń i aktywności sportowych.

Ciało może je magazynować w mięśniach i wątrobie jako glikogen. Wykorzystuje te zapasy jako źródło paliwa dla mózgu i mięśni podczas ćwiczeń Zapasy glikogenu są ograniczone. Dlatego należy je uzupełniać przed treningiem. Bez wystarczającej ilości węglowodanów będziesz czuł się zmęczony i pozbawiony energii. Dlatego możesz mieć problem z osiągnięciem swoich celów treningowych. Właściwe wybory żywieniowe pomogą w regeneracji.

Pokarmy skrobiowe są ważnym źródłem węglowodanów. Produkty pełnoziarniste zawierają również błonnik (ważny dla układu pokarmowego) oraz witaminy i minerały.

Białko dla silnych mięśni

Jako dominujący składnik tkanki mięśniowej białko pomaga budować nowe włókna mięśniowe. Naprawia również tkanki uszkodzone podczas treningu. Dzięki odpowiedniej ilości białka, do 2 gramów na każdy kilogram, zwiększysz masę mięśniową. Z czasem poprawisz swoją siłę i wytrzymałość. Ponadto spożywanie białka zawierającego aminokwasy rozgałęzione, takie jak te znajdujące się w serwatce, sprzyjają regeneracji mięśni. W ten sposób możesz poprawić swoje wyniki sportowe.

Pełna gama niezbędnych aminokwasów znajduje się w:

  • źródła zwierzęce: mięso, ryby, jaja, mleko, ser i jogurt,
  • źródła roślinne: soja, tofu, komosa ryżowa.

Tłuszcz

Jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla organizmu, ale też bogatym źródłem energii. Jednak tłuszcz należy jeść z umiarem. W przeciwnym razie możesz mieć spory problem z utrzymaniem prawidłowej wagi. Zwykle produkty spożywcze zawierają mieszankę tłuszczów nasyconych i nienasyconych. Warto jednak zwrócić uwagę na takie, w których znajduje się więcej tłuszczów nasyconych. Postaraj się ograniczyć:

  • ciasta, ciasteczka i budyń,
  • czekoladę i cukierki,
  • niektóre pikantne przekąski,
  • śmietanę i lody,
  • twarde sery, w tym cheddar,
  • masło, smalec, olej palmowy i olej kokosowy,
  • kiełbasę, szynkę, hamburgery i tłuste mięso,
  • smażone potrawy, w tym frytki.

Woda i sport

Odwodnienie może pogorszyć wyniki sportowe, a w skrajnych przypadkach prowadzić do zapaści, a nawet śmierci. Dlatego pamiętaj, by pić dużo płynów przed, w trakcie i po wysiłku. Nie czekaj, aż będziesz spragniony.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ