Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków

Jak pokazało badanie „Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków”, z roku na rok jesteśmy skłonni przeznaczyć więcej czasu i funduszy na wydatki związane z rozrywką, w dodatku coraz częściej powiązaną z aktywnością ruchową. Wśród najbardziej popularnych sportów uprawianych przez Polaków jest: bieganie – 35%, jazda na rowerze – 19%, ćwiczenia fitness lub siłownia – 19%, piłka nożna – 14%, a także nordic walking i pływanie.

Więcej na rozrywki

Jak wynika z badania, aż 42% Polaków przeznacza do 300 zł, a 21% nawet do 500 zł miesięcznie na rozrywkę. Rosnący poziom wynagrodzeń, moda na aktywność fizyczną i atrakcyjne spędzanie czasu sprawia, że coraz więcej inwestujemy w wypoczynek – czytamy w podsumowaniu badań.

Na pytanie – czy Polacy są narodem uprawiającym sport? – 46% respondentów stwierdza, że uczymy się być aktywni sportowo, a 26% uważa, ze jesteśmy z roku na rok coraz bardziej aktywni. Oprócz standardowych dyscyplin, jak bieganie czy jazda na rowerze, wśród zainteresowań Polaków realizowanych w czasie wolnym, pojawiają się coraz częściej sporty ekstremalne. Według 27% zapytanych przez serwis Prezentmarzeń Polaków są one atrakcyjną alternatywą dla standardowych aktywności fizycznych, a 22% sposobem na przeżycie ekscytującej przygody. Dla 19% respondentów to wyznacznik naszych czasów. Według 17% to efekt panującej mody na sporty ekstremalne, a według 15% wynika to z faktu, że coraz więcej Polaków stać na oryginalne rozrywki.

Rozwój rynku wypoczynku

Największa grupa respondentów badania „Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków” – 42% – przyznaje, że jest skłonna wydać na rozrywkę od 100 do 300 zł miesięcznie. Dla 26% akceptowalną jest kwota miesięczna do 100 zł na przyjemności, a dla 21% kwota między 300 a 500 zł. Spośród 1376 respondentów, 11% deklaruje, że może zaszaleć i wydać miesięcznie powyżej 500 zł miesięcznie na atrakcje.

-W Polsce dynamicznie rozwija się rynek usług związanych z wypoczynkiem. Rosnący poziom wynagrodzeń i moda na zdrowy styl życia, przekłada się na wzrost wydatków na przyjemności i aktywne spędzanie czasu poza domem. Zwiększa się też świadomość zagrożeń wynikających z przepracowania i braku regeneracji organizmu, dlatego coraz więcej z nas chce aktywnie wypoczywać – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Czas na rozrywki

Czas na rozrywkę Polacy najczęściej znajdują podczas weekendu – 27%, wieczorem – 21% i podczas urlopu lub na wakacjach – 19%. Najchętniej z różnych form rozrywki korzystają w towarzystwie partnera lub partnerki – 37% odpowiedzi, jak również w towarzystwie przyjaciół lub ze znajomymi – 29% wskazań oraz z rodziną – 24% odpowiedzi.

W dalszym ciągu zauważalna jest różnica pomiędzy wydatkami na rozrywkę i wypoczynek pomiędzy mieszkańcami Polski a Europy Zachodniej. Jak wynika jednak z badań z roku na rok, rośnie wartość rynku usług związanych z wypoczynkiem i rozrywką, w 2018 roku szacowano ją na poziomie 80 mld. Rośnie także kwota, jaką statystyczny Polak przeznacza na rekreację i przyjemności. Nasze preferencje odnośnie form spędzania czasu zmieniają się, stajemy się coraz zamożniejsi, dysponujemy coraz większą pulą wolnej gotówki i chcemy atrakcyjnie spędzać czas wolny.

Badanie „Ulubione aktywności sportowe i rozrywki Polaków” w formie ankiety online przeprowadził serwis Prezentmarzeń na próbie 1376 respondentów.

Źródło: materiały prasowe serwisu Prezentmarzeń

- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ