Sztuczna inteligencja skomentuje Wimbledon

Generatywna sztuczna inteligencja made by IBM skomentuje i przeanalizuje przebieg Wimbledonu. IBM AI Draw Analysis tworzy zupełnie nowe statystyki dla tenisa. Oferuje głębszy wgląd w potencjalną ścieżkę gracza w dotarciu do finału.

Firma IBM oraz The All England Lawn Tennis Club ogłosiły wprowadzenie nowych narzędzi cyfrowych dla fanów Wimbledonu:

  • funkcjonalność korzystającą z generatywnej sztucznej inteligencji IBM watsonx. Dzięki niej tworzone będą komentarze do wszystkich najważniejszych fragmentów wideo z meczów Wimbledonu,
  • po raz pierwszy w historii tenisa, dzięki modułom statystycznym rozwiązania IBM AI Draw Analysis można będzie sprawdzić, jak wygląda najkorzystniejsza ścieżka dla gracza, od momentu losowania aż do potencjalnego finału.

Sztuczna inteligencja uzupełni komentarze ekspertów

Nowa funkcja AI Commentary zaoferuje fanom rozgrywek komentarz dźwiękowy do najważniejszych fragmentów meczów wraz z opisami. Będzie je można włączać i wyłączać na życzenie. Ten nowy rodzaj treści będzie ciekawym uzupełnieniem komentarzy ekspertów. Narzędzie dostępne będzie w aplikacji mobilnej – Wimbledon oraz na stronie wimbledon.com

Podczas tworzenia nowych funkcjonalności, eksperci z działu IBM iX – IBM Consulting, przy współpracy z The All England Club, wykorzystali modele bazowe (ang. foundation models) platformy watsonx. Dodatkowo dotrenowali je specjalistycznymi pojęciami używanymi w tenisie. Generatywna sztuczna inteligencja, stworzona na tych modelach bazowych została wykorzystana do tworzenia narracji o zróżnicowanej strukturze zdań i słownictwie. Dzięi temu treści mają być jeszcze bardziej ciekawe i angażujące dla widzów.

IBM AI Commentary przeanalizuje drabinkę Wimbledonu

Kolejną nową funkcją, wprowadzoną przez IBM w tym roku, jest IBM AI Draw Analysis.  Jest to pierwsza tego typu statystyka w tenisie. Wykorzystuje ona sztuczną inteligencję do określenia, jak korzystnie wypadło losowanie oraz jak może wyglądać najkorzystniejsza ścieżka w dotarciu do finału. Analiza wyniku losowania danego zawodnika oparta jest na wielu czynnikach. W tym meczach gracza z potencjalnymi przyszłymi przeciwnikami i tym, jak jego pozycja w losowaniu wypada w porównaniu z konkurentami. Ten nowy wgląd pomoże fanom tenisa odkryć anomalie i potencjalne niespodzianki w losowaniu gry pojedynczej, które nie byłyby widoczne, patrząc tylko na ranking graczy, inspirując do większej debaty i zaangażowania społeczności fanów.

– Współpracując z naszymi partnerami, ciągle wprowadzamy innowacyjne rozwiązania dla fanów Wimbledonu. Dzięki nim, bez względu na miejsce na świecie, mogą oni jeszcze intensywniej śledzić rywalizację podczas mistrzostw. W tym roku wprowadzamy nowe funkcje do naszych platform cyfrowych, wykorzystujących najnowszą technologię sztucznej inteligencji IBM. Umożliwią one fanom jeszcze lepszy wgląd w statystki dotyczące losowania gry pojedynczej i dadzą dostęp do większej liczby komentarzy z szerokiej gamy meczów

– mówi Usama Al-Qassab, Marketing & Commercial Director w The All England Club.

– Poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii […] wprowadzamy zupełnie nowe możliwości cyfrowego wglądu i tym samym zaangażowania użytkowników w Wimbledon 2023. Obserwujemy, jak te technologie przyczyniają się do zwiększenia liczby widzów poprzez tworzenie unikalnych cyfrowych doświadczeń. Platforma sztucznej inteligencji i danych, której używa IBM w przypadku Wimbledonu, to ta sama technologia, której używamy do napędzania transformacji biznesowej z klientami we wszystkich sektorach i branżach – dodaje Jonathan Adashek, Senior Vice President of Marketing and Communications, IBM.

– Sztuczna inteligencja (AI) jest atrybutem współczesnych, cyfrowych społeczności. Jako taka towarzyszy nam od dłuższego czasu. AI jest jednym z fundamentów rozwiązań IBM. Samodoskonalące się procesy i narzędzia, intuicyjna komunikacja z użytkownikami, automatyzacja to tylko przykładowe obszary AI w biznesie, rozwijane przez nas od wielu lat. Zmiany technologiczne, w szczególności w obszarze konwersacyjnego AI, w ostatnich miesiącach jeszcze bardziej przyspieszyły i stale przyspieszają. Generują nowe możliwości uzyskiwania korzyści zarówno w wymiarze biznesowym, jak i społecznym. Przykładowo na Wimbledonie AI poszerzy i uzupełni relacje na żywo. Przyczyni się także do rozbudowy bazy wiedzy na temat kolejnych osiągnięć w tenisie

– mówi Marcin Gajdziński, dyrektor generalny IBM na Polskę, Kraje Bałtyckie i Ukrainę.

– Dodatkowo element statystyczny AI, w inny niż dotychczas sposób, wesprze analizę rywalizacji na korcie. Dostarczy zaangażowanym użytkownikom zupełnie nowych informacji, zestawień, a przez to wrażeń – podsumowuje.

Wprowadzone w tym roku, nowe funkcjonalności uzupełnią pakiet cyfrowych narzędzi AI dostępnych dla fanów w aplikacji mobilnej Wimbledon i na stronie wimbledon.com. W ich skład wejdą:

  • IBM Power Index Leaderboard (indeks mocy danego zawodnika),
  • IBM Match Insights (analiza przedmeczowa)
    oraz
  • spersonalizowane Highlights Reels (spersonalizowane najciekawsze fragmenty wideo z meczów) i rekomendacje.

IBM Watson AI, w chmurze IBM przeanalizuje ponad 100 000 punktów danych powiązanych z każdym uderzeniem, jakie zostanie rozegrane podczas turnieju.
Pozwoli to fanom tenisa jeszcze bardziej zagłębić się w analizę gry ulubionych zawodników. Będą mogli obserwować, jak wypadają na tle swoich przeciwników i trafniej typować kto ma szansę wygrać. Dzięki temu widzowie otrzymają narzędzie, ułatwiające na bieżąco zbieranie informacji na temat tych graczy, którym kibicują.

Turniej Wimbledonu odbędzie się od 3 do 16 lipca 2023 roku. Aby sprawdzić, jak działa najnowsza technologia, odwiedź stronę wimbledon.com.  Możesz też pobrać aplikację mobilną Wimbledon, dostępną w App Store oraz w Google Play Store.

Źródło: IBM/PAP

- REKLAMA -