Kara 27 mln zł dla Benefit Systems coraz bliżej

Kara dla Benefit Systems może wynieść nawet 27 mln zł
Kara dla Benefit Systems może wynieść nawet 27 mln zł

Benefit Systems ma zapłacić niemal 27 mln zł kary. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się z decyzją UOKiK. Wyrok nie jest prawomocny, a firma zapowiedziała złożenie odwołania.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował o oddaleniu odwołania spółki Benefit Systems na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kara dla Benefit Systems ma wynieść 26,9 mln zł. Nałożono ją za rzekome działania, które spółka miała prowadzić w latach 2012-2017. Zarzuty dotyczą praktyk monopolistycznych.

Kara nie tylko dla Benefit

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko 16 spółkom, ale część z nich zamknęła działalność w czasie pandemii. Zarzuty usłyszało to sześcioro managerów.

Urząd stwierdził, że Benefit Systems był jedną z firm, które porozumiały się, by podzielić między siebie rynek branży fitness. Takie działania stanowią naruszenie ustawy o ochroni konkurencji i konsumentów, a także Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Kontrolerzy wykazali, że niedozwolone praktyki miały stosować Calypso, Fabryka Formy, Fitness Academy, Fitness Platinium oraz Zdrofit. Benefit Systems miał pełnić rolę „koordynatora i rozjemcy”.

„Dzięki zmowie sieci fitness nie obawiały się konkurencji ze strony innych jej uczestników w miastach, w których były już obecne. Nie musiały zatem walczyć między sobą o klienta zakresem oferty, standardem obsługi czy ceną. Oznacza to, że osoby korzystające z klubów miały ograniczoną możliwość wyboru sieci w porównaniu do sytuacji, gdyby nie doszło do niedozwolonego porozumienia. Skutki tego nieuczciwego działania i zmowy podziałowej bezpośrednio odczuli konsumenci” –  mówił w 2021 r. Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Część z firm i ich managerów zdecydowała się na współpracę z UOKiK, więc kary dla nich były niższe. Kara dla Benefit Systems miałaby wynieść aż 26,9 mln zł.

Benefit odpiera zarzuty

Spółka od początku nie zgadzała się z zarzutami UOKiK. „Zakwestionowane działania realizowano w ramach tworzonej w tym okresie grupy kapitałowej. Dlatego zdaniem spółki w świetle polskiego oraz unijnego prawa konkurencji czynności te nie powinny być przedmiotem postępowania antymonopolowego i kary” – czytamy w oświadczeniu wydanym po decyzji UOKiK w 2021 r.

Jej przedstawiciele zauważali również, że podmioty, które badał Urząd były związane ze spółką kapitałowo, ekonomicznie lub osobowo, w stopniu który pozwalał na uczestnictwo w podejmowanych przez nie decyzjach.

Na działania w ramach tworzenia grupy kapitałowej miał wskazywać też fakt, że „większość podmiotów objętych postępowaniem UOKiK jest obecnie integralną częścią lub własnością Benefit Systems” – argumentowali przedstawiciele spółki.

Orzeczenie sądu jest nieprawomocne. Przedstawiciele zarządu Benefit System zapowiedzieli, że spółka wniesie apelację.

- REKLAMA -