Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Ruch jest potrzebny każdemu człowiekowi na każdym etapie życia. Szczególne znaczenie ma w przypadku dzieci. W pierwszych latach życia dzieci mają naturalną potrzebę ruchu. Mało które dziecko potrafi usiedzieć w miejscu bez ruchu. Dzieci potrafią biegać wokół stołu, kanapy, wspinać się na krzesła, na stół, wykorzystywać różne sprzęty domowe do zabawy.

Dzieci w wieku szkolnym, a zwłaszcza uczniowie wyższych klas szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół średnich coraz rzadziej uczestniczą w lekcjach wychowania fizycznego, nie mówiąc już dodatkowym uprawianiu jakiegoś sportu. Wolny czas wolą spędzać przed komputerem i telewizorem niż w sposób aktywny.

Nie zmuszajmy dziecka do niczego

Do aktywności fizycznej nie należy dziecka zmuszać. Do wysiłku fizycznego wymuszonego na dziecku, nasza pociecha szybko się zniechęci. Wszelkie groźby, krzyki, kary nigdy nie doprowadzą do sukcesu i nie sprawią, że dziecko zacznie czerpać radość z aktywności fizycznej. Ruch nie może być przymusem.

Nie zmuszajmy też dziecka do aktywności fizycznej, która mu nie odpowiada. To, że rodzice chętnie uprawiają jakąś dyscyplinę sportową, nie znaczy to, że musi ona spodobać się również dziecku. Najlepiej obserwować dziecko, czym się interesuje, jakie ma predyspozycje i zachęcić je do wyboru aktywności fizycznej, która najlepiej mu odpowiada.

Nie porównujmy z innymi

Nigdy też nie porównujmy swojej pociechy z rówieśnikami, nie zniechęcajmy, nie wyśmiewajmy. Każde dziecko jest inne i należy je traktować indywidualnie. Okażmy dziecku wsparcie, chwalmy je, motywujmy do podejmowania kolejnych wyzwań.
Dajmy dobry przykład

Warto rozmawiać z dzieckiem o korzyściach, jakie przynosi uprawianie sportu oraz o zagrożeniach wynikających z braku ruchu i z nieumiejętnego uprawiania sportu. Trzeba też dawać dziecku przykład. Dzieci są znakomitymi obserwatorami. Jeżeli rodzice unikają ruchu, szanse na zaszczepienie w dziecku dobrych nawyków zdecydowanie maleją. Kilku- lub kilkunastolatek widzący tatę podnoszącego hantle czy mamę ćwiczącą na stepperze z pewnością będzie brał przykład z rodziców.

Starajmy się też spędzać wspólne chwile z rodziną aktywnie. Zamiast do kina wybierzmy się na długi spacer czy na przejażdżkę rowerową lub na basen. Pokażmy dziecku, że aktywność fizyczna to przyjemność, a nie obowiązek. Na pewno po dawce ruchu nasza pociecha odczuje poprawę samopoczucia.

Artykuł sponsorowany
Fot. shutterstock/ materiały klienta

- REKLAMA -