Instruktor fitness: Synergia pasji i biznesu w zawodzie

Każdy dzień pracy spędzony wśród zadowolonych i szczęśliwych ludzi, przepełnionych myślą, że wspólnie z innymi mogą zadbać o swoje zdrowie, sylwetkę czy po prostu dobrze się poczuć psychicznie, nie może być postrzegany jako stracony czas zawodowy.

„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu”

– Konfucjusz

Cykl przygotowania struktury zajęć, wybór sprzętu, muzyki czy opracowanie alternatywnych ćwiczeń to tylko część pracy instruktora. Oprócz ww. elementów technicznych, które powinny zaistnieć, instruktor podczas zajęć odgrywa bardzo złożoną, mentorską rolę. Lecz zanim sam staniesz się mentorem, wzorem, autorytetem dla innych ‒ swoją wiedzą, postawą czy wizerunkiem wypracuj obraz osoby godnej zaufania. Zaufanie to podstawa w budowaniu relacji.

Twoje „DLACZEGO?”

Jako wieloletni szkoleniowiec prowadzący szkolenia podstawowe dla osób, które pragną zostać instruktorem fitness, zadaję kursantom na początek pytanie: dlaczego chcesz zostać instruktorem? Za każdą odpowiedzią kryją się różne historie, pragnienia, marzenia. Często słyszę, że źródłem jest pasja, chęć rozwoju, poznania czegoś nowego, przeszłość sportowa, namowa znajomych. Każdy powód, który wypłynął z głębi serca, jest dobry, aby zacząć „coś” nowego w swoim życiu. Po wielogodzinnych szkoleniach i uzyskaniu swojego pierwszego dyplomu, radość i entuzjazm pchają absolwenta do zrobienia tego najważniejszego kroku ‒ poprowadzenia swoich pierwszych zajęć.

Pozytywnie zdany egzamin świadczy o wzorowym przygotowaniu technicznym i teoretycznym, jednak często brakuje niemniej ważnych elementów, takich jak:

  • umiejętność pracy z klientem, komunikacja,
  • budowanie relacji,
  • metody i narzędzia zwiększające frekwencję na zajęciach,
  • ścieżka promocji w internecie – strona internetowa, media społecznościowe, wizytówka.

Instruktor fitness chcący się rozwijać i czerpać zarówno przyjemność, jak i zyski ze swojej pracy, powinien zaplanować swoją ścieżkę kariery oraz ustalić priorytety.
Bazując na własnym doświadczeniu i obserwacji wielu uznanych instruktorów, uważam, że najprostszą drogą w rozwoju ścieżki zawodowej instruktora fitness czy trenera jest bycie autentycznym.

Jeśli w pełni utożsamiasz się z tym, w co wierzysz, co reprezentujesz i jeśli jest to spójne z twoim ja, ludzie wokoło podążą za tobą. Mając do wyboru wiele klubów fitness, różnych instruktorów ‒ wybiorą właśnie zajęcia u ciebie.

Będą chcieli swój wolny czas poświęcić na zajęcia z tobą, ponieważ wierzą, że dzięki twojej pomocy zrealizują swoje potrzeby. Będą zdrowsi, sprawniejsi, ich samopoczucie się poprawi, spędzą fantastycznie czas. To wymaga od instruktora sporego zasobu dobrej energii, którą dzieli się z uczestnikami swoich zajęć. Podczas zajęć instruktor jest jak gospodarz, którego odwiedzają wyjątkowi i różni goście.

Jeśli chcesz przeczytać ciąg dalszy artykułu Sylwii Kamińskiej, zapraszamy do czytelni online – LINK

Możesz też otrzymać wersję drukowaną magazynu w bezpłatnej prenumeracie – LINK

- REKLAMA -