Największe wyzwania dla trenera, czyli „chcę mieć szybko piękną sylwetkę!”

Kształtowanie sylwetki klienta lub klientki może wydawać się dla trenera stosunkowo prostym zadaniem. Mówi się, że rekompozycja ciała bywa efektem ubocznym systematycznego ruchu. Bywają jednak momenty, gdy w naszej pracy spotykamy się z początkującym podopiecznym, który błyskawicznie chce widzieć efekty. I właśnie wtedy pojawiają się największe wyzwania dla trenera.

Pomimo wzrostów świadomości klientów z zakresu zdrowia oraz większego niż kiedyś zainteresowania aktywnością fizyczną, w naszych klubach ciągle spotykamy osoby oczekujące spektakularnych efektów poprawy sylwetki. Najlepiej byłoby, gdyby efekty przyszły błyskawicznie, na przykład w ciągu pierwszego miesiąca ćwiczeń. Takie podejście wynika z niewielkiego doświadczenia klientów dotyczącego pracy nad własnym ciałem. W czasie ćwiczeń i po nich w ciele zachodzi bowiem wiele złożonych procesów metabolicznych. O ich istnieniu klientki i klienci klubów często nie wiedzą. Nie zawsze mają też świadomość jak bardzo istotne jest odpowiednie żywienie. Jakie są największe wyzwania dla trenera w tym zakresie? Jak je zrealizować razem z podopiecznymi?

Wyzwania dla trenera: spokój i edukacja

Wzrost poirytowania związany z brakiem akceptacji własnego wyglądu połączony z ogromną chęcią zmiany tego wyglądu powoduje, że klienci i klientki często oczekują efektu tak szybko, jak to tylko możliwe.

Pomocna (i niezbędna!) w pracy z nimi jest więc tutaj odpowiednia edukacja podopiecznego, którą należy rozpocząć już w trakcie konsultacji treningowej. Warto ustalić realny do osiągnięcia cel oraz wskazać optymalny czas potrzebny do jego realizacji.

Kolejną ważną rzeczą są regularne badania krwi i innych wskaźników (m.in. profil tarczycowy, lipidogram, insulina i glukoza na czczo), które są w stanie wiele powiedzieć na temat ogólnego stanu zdrowia naszego podopiecznego. Każde odchylenie od norm może skutkować wydłużeniem całego, a w skrajnych przypadkach – brakiem jakichkolwiek efektów.

Trzeba też pamiętać, że każda regularnie ćwicząca osoba po pewnym czasie gorzej znosi obciążenia treningowe. Osoby początkujące mogą odczuwać je zupełnie inaczej.

Z  powodu małej adaptacji układów nerwowych do nawarstwiającego się zmęczenia, a także DOMS-ów (delayed onset muscle soreness), czyli opóźnionej bolesności mięśni. Dlatego każdy trener powinien być w stałym kontakcie z podopiecznymi.

Odczucia treningowe są adekwatne do obciążeń i objętości treningowej naszych podopiecznych bez względu na staż treningowy. Natomiast systematyczna praca treningowa z odpowiednimi obciążeniami pomaga sukcesywnie progresować oraz łatwiej wrócić po przerwie do wypracowanych obciążeń.

Komunikacja z osobami ćwiczącymi powinna dotyczyć m.in. tego, jak dana jednostka treningowa wpłynęła na odczucie przez nich zmęczenia. Ważne, żeby pozyskać informacje, ile czasu potrzebują na regenerację.

Dieta wyzwaniem trenera i podopiecznego

W wywiadzie trenerskim warto zawrzeć kilka pytań dotyczących ogólnego żywienia podopiecznego. Ile posiłków jada? Czy je regularnie? Czy jego dieta zawiera świeże owoce i warzywa oraz spożywaną ilość mięsa oraz rodzaj tłuszczy?

By odpowiedzieć na te pytania warto zaopatrzyć klienta w trzydniowy dziennik żywieniowy, czyli tabelę do uzupełnienia przez samego podopiecznego. Z jej pomocą można szczegółowo przyjrzeć się i obliczyć przybliżoną wartość kalorii spożywaną przez klienta. W dalszej kolejności można zaproponować zmiany, które należy wprowadzić w diecie lub zaproponować specjalistyczną pomoc dietetyka klinicznego. Dopasuje on żywienie pod cel klienta, uwzględniając jego badania oraz możliwe choroby współistniejące. W takim przypadku kolejnym zadaniem trenera jest tylko kontrola oraz monitorowanie efektów współpracy.

Monitoring i szybka reakcja

Sprawna reakcja ze strony trenera, ewentualna zmiana planów treningowych podopiecznych może zapobiec spadkom ich motywacji, które mogą przyczynić się niekiedy do rezygnacji ze współpracy z nami i klubem. Z kolei systematyczność wyrobi u nich zdrowy nawyk regularnej aktywności fizycznej, a co za tym idzie, ćwiczeniom pod okiem trenera.

Oprócz monitorowania samopoczucia powinniśmy również prowadzić obserwacje pomiarów ciała naszych podopiecznych. To doskonałe narzędzie motywacyjne, które pokaże im zmiany w kompozycji ciała, gdy nie zmienia się jego masa, a podopieczni oczekują widocznych efektów swoich treningów.

Praca z osobami początkującymi to przede wszystkim edukacja z zakresu treningu i odpowiedniego żywienia, dbanie o zaangażowanie treningowe, wyrabianie nawyku oraz dobranie odpowiednich metod i obciążeń treningowych. Kombinacja i sprawne używanie tych narzędzi pozwoli maksymalizować efekt pracy trenerów z podopiecznymi, bez straty motywacji tego drugich.

 

Sonia Świetlik

 

 

 

 

 

Od 8 lat pracuje jako trenerka personalna. Sport od zawsze był nieodłącznym elementem jej życia. Trenowałam różne dyscypliny, ale ostatecznie wróciłam do lekkoatletyki i biegów sprinterskich, z których czerpie najwięcej satysfakcji i radości. Regularnie pogłębia swoją wiedzę, biorąc udział w profesjonalnych kursach i szkoleniach z zakresu rehabilitacji, treningu funkcjonalnego i biegowego.

Jest absolwentką Wyższej Szkoły Rehabilitacji na kierunku „Fizjoterapia w sporcie”. Jej podopiecznymi są osoby o różnym stopniu zaawansowania, z dysfunkcjami ruchowymi oraz sportowcy. Od kilku lat prowadzi kursy i szkolenia dla trenerów personalnych. Na studiach podyplomowych Trener Personalny przy Wyższej Szkole Rehabilitacji skupi się na tematyce metodyki treningu siłowego.

- REKLAMA -