Bezpieczny trening w dobie pandemii – najnowsze dane ukactive

Czy możliwy jest bezpieczny trening w obiektach sportowych w dobie pandemii? ukactive zaprezentowało kolejne badania potwierdzające bezpieczeństwo siłowni, basenów i klubów fitness w Wielkiej Brytanii w kontekście zachorowań na COVID-19. Nowe dane mówią o zaledwie 1,7 przypadkach na 100 000 wizyt w obiektach sportowych.

Bezpieczny trening – wspólnie wypracowane standardy

Od momentu ponownego otwarcia branży fitness w dniu 25 lipca 2020 r. siłownie i kluby przestrzegały wytycznych rządowych. Zapewniały dystans społeczny wśród personelu i klientów, właściwą wentylację w obiektach oraz stosowały się do określonego przepisami reżimu sanitarnego. Wytyczne zostały wypracowane w ścisłej współpracy sektora z rządem.

Działanie obiektów w określonym reżimie sanitarnym i zgodnie z wytycznymi wspierała stworzona przez ukactive branżowa kampania “Fit Together”. Pokazywała ona, że siłownie i kluby fitness są nie tylko bezpiecznymi miejscami do treningu, ale także bezpiecznymi miejscami pracy.

System szybkiego reagowania

Operatorzy siłowni i klubów są dobrze przygotowani do zbierania danych o potencjalnych zachorowaniach w czasie rzeczywistym, ponieważ ich działalność opiera się na członkostwach. A zatem dane te gromadzą klubowe bazy. Tam też rejestrowane są, zgodnie z odpowiednimi wymogami ochrony danych, szczegóły dotyczące użytkowników obiektów. Pozwala to na szybkie i odpowiednie wyszukiwanie kontaktów w razie potrzeby, co pomaga w szybkim informowaniu odpowiednich organów, personelu i klubowiczów w przypadku pozytywnego wyniku testu.

Najnowsze dane

Dane opublikowane przez ukactive pochodzą z ponad 75 milionów wizyt w całej Wielkiej Brytanii, od ponownego otwarcia obiektów w lipcu 2020 r. do końca grudnia 2020 r. A zatem dotyczą okresu przed wprowadzeniem trzeciego lockdownu, który rozpoczął się w Anglii na początku stycznia 2021 r.

ukactive zbierał dane co tydzień z ponad 2 000 placówek.  Dzięki temu regularnemu monitorowaniu tydzień po tygodniu możliwe było zarejestrowanie występowania COVID-19 wśród osób, które odwiedziły kluby i siłownie.

Wyniki pokazują, że podczas gdy liczba zachorowań w populacji Wielkiej Brytanii w tym okresie stale rosła, częstotliwość występowania wirusa pozostała niezwykle niska w brytyjskim sektorze usług fitness.

Biorąc pod uwagę okres od końca lipca do końca grudnia (od 25 lipca do 27 grudnia), odnotowano łącznie 1 277 przypadków COVID-19 wśród użytkowników siłowni i klubów fitness. W tym czasie w Wielkiej Brytanii odnotowano ogólnie 2,3 mln przypadków.

Ogólny wskaźnik zachorowań dla brytyjskiego sektora usług fitness i rekreacji w całym okresie od pierwszego ponownego otwarcia wynosi 1,7 przypadków na 100 000 wizyt. Wskaźnik ten wzrósł z 0,1 na 100 000 wizyt w tygodniu rozpoczynającym się 27 lipca, osiągając najwyższy poziom 4,1 na 100 000 wizyt w tygodniu rozpoczynającym się 26 października. W ostatnim pełnym tygodniu zbierania danych przed trzecim lockdownem odnotowano wskaźnik 2,1 na 100 000 wizyt (w tygodniu rozpoczynającym się 21 grudnia).

Dane pochodzą z różnego typu obiektów: siłowni, klubów fitness, centrów rekreacyjnych i studiów butikowych. Badano różne modele operacyjne obiektów, w tym prywatne obiekty, sieci oraz studia.

Obiekty sportowe potrzebne jak nigdy dotąd

Huw Edwards, dyrektor generalny ukactive, powiedział: “Nasz sektor nadal stanowi punkt odniesienia dla odpowiedzialnych przedsiębiorstw w dobie pandemii.  Dowodem tego są najnowsze dane, które ponownie pokazują bardzo niską częstotliwość występowania wirusa w obiektach naszych członków.”

“Siłownie, baseny i obiekty rekreacyjne w naszym kraju nigdy nie były bardziej potrzebne. Nasze społeczeństwo stara się odzyskać zdrowie psychiczne i fizyczne po tej strasznej pandemii i skutkach zamknięcia” – tłumaczy Edwards.

“Ważne jest, aby nasze obiekty były w stanie ponownie otworzyć się jako priorytetowe w każdym etapowym podejściu, ponieważ są one bardzo potrzebne. Wspierają zdrowie fizyczne i psychiczne milionów ludzi.”

Monitoring wstrzymany

Zbieranie danych jest obecnie wstrzymane, ponieważ wszystkie obiekty branży fitness w całej Wielkiej Brytanii pozostają zamknięte. Po ich ponownym otwarciu, ukactive wznowi monitoring, aby nadal wspierać rząd i sektor w monitorowaniu bezpieczeństwa obiektów.

Źródło: opracowano na podstawie ukactive
Fot. Meghan Holmes/ Unsplash

Czytaj też Globalne dane: Siłownie są bezpieczne?

- REKLAMA -