Aktywność fizyczna made in Poland

Jak wygląda aktywność fizyczna i suplementacja Polaków? Polacy dbają o siebie odpowiednio się odżywiając (56 proc.) oraz uprawiając sport, tzn. podejmując co najmniej jedną aktywność dziennie (76 proc.) – wynika z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki 4F*.

Pandemia COVID-19 w pewnym stopniu zmieniła te zwyczaje. 26 proc. osób uważa, że obecnie odżywia się lepiej, a 22 proc. osób poświęca więcej czasu na sport. Jednak, mimo czasowo zamkniętych obiektów sportowych i gastronomicznych, duża grupa Polaków nie zmieniła swoich nawyków. 42 proc. uważa, że na aktywność sportową poświęcała tyle samo czasu, a niemal 60 proc. twierdzi, że odżywia się tak samo jak przed pandemią.

Aktywność fizyczna po polsku

Wyniki badania pokazują, że Polacy najbardziej lubią indywidualne aktywności sportowe na świeżym powietrzu.

Lockdown w niewielkim stopniu wpływa na te zachowania. Polacy są świadomi, że odżywianie i uprawianie sportu wpływają na kondycję psychiczną i fizyczną człowieka (64 proc.). Chęć bycia zdrowym (15 proc.) oraz zmniejszenie wagi ciała (11 proc.) to najważniejsze czynniki motywujące do aktywności.

Dodatkowo sport wpływa pozytywnie na samopoczucie znacznej części badanych
(68 proc.) i pomaga w pokonywaniu stresu (45proc. ). Przy czym widać różnice w podejściu do sportu kobiet i mężczyzn. Kobiety traktują sport jak obowiązek, mężczyźni jako przyjemność. Co ciekawe, aż 60 proc. badanych woli podejmować indywidualne
aktywności sportowe, a tylko 31 proc. respondentów udział w grupowych zajęciach
motywuje do uprawiania sportu. Przy czym jest to bardzo różne w różnych grupach
wiekowych.

Najbardziej motywujący trening w grupie jest dla najmłodszych, czyli
osób w wieku 18‒24 lata. Tu aż 51 proc. jest na tak. Najmniej doceniają motywacyjny aspekt zajęć grupowych badani w wieku 45‒54 i 65+. Co trzecia badana osoba
korzysta obecnie z aplikacji do uprawiania sportu. Częściej wspomagają się przy treningu aplikacjami kobiety i osoby młodsze.

Suplementy diety a żywność funkcjonalna – co wiemy?

Jeśli chcesz przeczytać ten artykuł w całości, zapraszamy do naszej czytelni online – LINK

Możesz też otrzymać wersję papierową magazynu. Wystarczy, że wypełnisz formularz bezpłatnej prenumeraty – LINK

Fot. wal_172619/ Pixabay

- REKLAMA -