Sport na dachu

Na terenie dawnego boiska szkolnego przy ulicy Twardej 8/12 w Warszawie powstanie nowoczesne centrum kultury „Twórcza Twarda”. Właśnie został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na koncepcję siedziby obiektu, w którym nie zabraknie też miejsca dla aktywności fizycznej. Sport znajdzie swoje miejsce na dachu.

– „Twórcza Twarda” to obiekt tworzony z myślą o mieszkańcach i dla mieszkańców. Chcemy, aby znacznie wykraczał poza funkcjonalność zwykłego domu kultury. Unikalne rozwiązania architektoniczne, wiele otwartych przestrzeni idealnych do spotkań i przede wszystkim bogata oferta sprawią, że będzie to miejsce nie tylko pobudzające kreatywność, ale także pełniące funkcję miastotwórczą. Choć obiekt zostanie wzniesiony na obszarze dotychczasowego boiska, to nie pozbawi mieszkańców możliwości uprawiania sportu – do zachowania aktywności fizycznej zachęcać będzie specjalna strefa sportowa znajdująca się na dachu budynku – mówi Krzysztof Czubaszek, burmistrz dzielnicy Śródmieście.

– Temat był trudny, a miejsce przy ul. Twardej z dawnym gimnazjum i boiskiem w sąsiedztwie synagogi Nożyków, ciekawe. Musieliśmy wybrać jak najlepszy projekt, zarazem taki, który pozwoli na realizację dużego obiektu kultury, o bogatym i zróżnicowanym programie, przy określonych środkach z budżetu miasta. Wśród 32 prac, które wpłynęły w konkursie, obecne były różne tendencje w myśleniu architektów. Rozpiętość proponowanych form mieści się między pawilonem a miasteczkiem, jednym dużym obiektem a ich zespołem o charakterze bardziej rozdrobnionej zabudowy. Pierwszą nagrodę zdobył projekt, który proponuje duży i zwarty budynek, ale o zróżnicowanej wysokości, z charakterystycznym i rytmicznym detalem na elewacji – mówi Marek Mikos, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

Konkurs architektoniczny został ogłoszony 20 lipca br. Zadaniem architektów było opracowanie koncepcji architektonicznej obiektu o łącznej powierzchni około 6 tys. m². Wpłynęły 32 prace konkursowe, które ocenił 7-osobowy sąd konkursowy. Zwyciężyło konsorcjum firm Kalata Architekci S.C., Szymon Kalata, Eliza Kalata z Warszawy oraz DIPL. ARCH ETH SIA Anna Jach ze Szwajcarii.

Jury przyznało pierwszą nagrodę zespołowi, który swoim projektem najlepiej potrafił odpowiedzieć na potrzeby programowe, wpisując się w kontekst urbanistyczno-architektoniczny rejonu ul. Twardej i placu Grzybowskiego, gdzie obiekty zabytkowe sąsiadują z budynkami nowoczesnymi. Autorzy „zrealizowali ideę maksymalizacji użytkowania obiektu przy jednoczesnym dostosowaniu rozwiązań przestrzennych do różnej skali otaczającej zabudowy”.

Centrum kultury „Twórcza Twarda”

W budynku zostanie zorganizowana przestrzeń na działalność statutową dwóch placówek kulturalno-oświatowych: Domu Kultury „Śródmieście” oraz Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów” im. C.K. Norwida. Znajdą się tam m.in.: pracownie tematyczne, sale muzyczne, teatralne, zaplecze techniczne, pomieszczenia biurowe, kawiarenka i sala widowiskowa na około 330 miejsc.

– Śródmieście jest dzielnicą wyjątkową – wizytówką Warszawy. Pełni funkcje reprezentacyjne, tu kumuluje się biznesowe i polityczne życie. Jest też przede wszystkim domem dla tysięcy mieszkańców, którzy mają prawo do aktywnego wypoczynku i ciekawego spędzania wolnego czasu. Jakość pracy oraz życia w naszej dzielnicy zależy od tego, czy uda się w niej skutecznie połączyć wiele różnorodnych funkcji. „Twórcza Twarda” dowodzi, że w Śródmieściu jest miejsce nie tylko dla biznesu czy dużych instytucji, ale przede wszystkim dla mieszkańców, którzy zyskają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych i rozwijania swoich pasji w dogodnych warunkach – mówi Marcin Rolnik, przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście.

Źródło: materiały prasowe Miasto Stołeczne Warszawa

 

 

- REKLAMA -