12 września w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zatytułowana „Siedzący tryb życia. Spacer po zdrowie – zaproś swojego lekarza”. Inicjatorkami projektu są Małgorzata Perl i Anna Plucik-Mrożek odpowiedzialne za Exercise is Medicine w Polsce. To globalna inicjatywa prowadzona przez  American College of Sports Medicine, która wprowadza odpowiednie programy i propaguje aktywność fizyczną jako profilaktykę chorób cywilizacyjnych.

Podczas konferencji padły zatrważające dane. 54 % Polaków nie rusza się w ogóle. Jedynie 5 %  deklaruje regularną aktywność fizyczną. 23 % określiło swoją aktywność na poziomie „pewnej regularności”, a 18 % trenuje czasami. Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem Europy.

Przed klubami fitness dużo pracy, również tej edukacyjnej, związanej z wyrabianiem nawyków zdrowego stylu życia. To też oznacza ogromny potencjał dla całej branży fitness, ale również rodzaj misji do zrealizowania.

Według badań większość z nas siedzi osiem i więcej godzin dziennie. Okazuje się, że nawet, jeśli przy takim trybie życia dodamy do tego jeden trening dziennie, to i tak nie uchroni to nas przed chorobami cywilizacyjnymi – schorzeniami układu krążenia, cukrzycą czy nowotworami.
Ważniejsze jest, aby aktywność towarzyszyła nam cały dzień. Po każdej godzinie siedzenia powinniśmy sobie zafundować ruch. Dopiero takie nawyki połączone z treningami zmniejszą ryzyko zachorowań.

Godzina siedzenia przed telewizorem skraca życie o 20 minut.  Powszechne wielogodzinne spędzanie czasu ze smartfonem , przed komputerem to zagrożenia dla odcinka szyjnego kręgosłupa i naszego wzroku. Obecna na konferencji prof. Ewa Kozdroń powiedziała: – Natura nie wybaczy nigdy. Tłumaczyła, że wychylenie naszej głowy ważącej koło 5 kg  o 2, 5 cm do przodu powoduje zwiększenie obciążenia dla szyi, tak jakbyśmy dźwigali na niej ciężar 20 kg. Przed komputerem jesteśmy natomiast w stanie wychylić ją nawet o 7 cm.

Siedzący tryb życia zwiększa o 21-25 % ryzyko zachorowań na raka piersi i jelita grubego, o 27 % zwiększa się ryzyko cukrzycy i o 20 % choroby wieńcowej.

Konferencja zainicjowała projekt „Spacer po zdrowie – zaproś swojego lekarza”, który dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia odbędzie się 30 września w sześciu miastach Polski. Do projektu wybrano: Chrzanów, Oświęcim, Skierniewice, Sandomierz, Tarnobrzeg, Żyrardów.

Szczegółowo o całej inicjatywie pisaliśmy na łamach naszego portalu.

Już 2, 5 godziny spaceru tygodniowo zmniejszają ryzyko chorób serca o 30 %.

Jak powiedziała obecna na konferencji Jadwiga Szymkiewicz- Wnęk, przedstawicielka biura promocji Urzędu  Miasta Chrzanowa: – Żyjemy w biegu, ale nie zawsze na aktywność fizyczną mamy czas, siły i motywację.

Spacer to pierwszy krok, zachęta i przystępność dla każdego, nawet tych z  dużymi ograniczeniami czy brakiem chęci do większego wysiłku.

- REKLAMA -