Single i singielki – grupa klientów z potencjałem

Po świętowanych hucznie Walentynkach, pora na święto z coraz większym potencjałem także w Polsce. 15 lutego to święto singli, jeszcze mało popularne, ale obchodzone coraz częściej. Nie ma w tym nic zaskakującego, w końcu osób żyjących w pojedynkę stale przybywa. Jak single świętują swoją niezależność? Jak duża to grupa potencjalnych klientów także dla klubów fitness i trenerów?

Skąd święto singli i singielek?

Dzień Singla, zwany też „antywalentynkami” lub „faustynkami” – od św. Faustyna, patrona samotnych serc, istnieje w kalendarzu od 2005 roku. To właśnie w tym roku Trevor McWanda, nieco sfrustrowany nieudanymi poszukiwaniami miłości swojego życia, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Ogłosił, że 15 lutego, dzień po Walentynkach, będzie odbywał się Dzień Singli. Na początku święto traktowane było z dystansem. Rosnąca jednak liczba singli spowodowała, że z roku na rok, traktowane jest coraz poważniej. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, w 2035 roku co trzeci Polak lub Polka będzie mieszkać samotnie. [1]

Szacuje się także, że już w tej chwili co trzecie gospodarstwo domowe w Europie, prowadzone jest przez jedną osobę. W związku tym całkowicie naturalne wydaje się wprowadzenie Dnia Singla do kalendarza, tuż po głośno celebrowanym Dniu Miłości. Jest to okazja, by wyrażać swoją niezależność i cieszyć się z życia w pojedynkę. Szczególnie dlatego, że nieangażowanie się w związki to coraz częściej świadomy wybór, a nie zrządzenie losu.

Jak świętują single na świecie?

Dzień Singla, wbrew stereotypom, najmocniej rozwinął się we Włoszech. Mieszka tam około 6 milionów singli. Za ich „stolicę” uznaje się Mediolan, gdzie stanowią ponad 50% całej populacji. W słonecznej Italii single i singielki postanowili zwrócić uwagę na swoje codzienne problemy, wynikające według nich z pewnej dyskryminacji osób żyjących w pojedynkę. Coraz głośniej domagają się płacenia niższych czynszów i podatków za śmieci. Podkreślają również, że tylko na żywność wydają blisko połowę więcej niż przeciętna, dwu- lub trzyosobowa rodzina. Wyższe kwoty wynikają głównie z konieczności kupienia większej ilości jedzenia, ponieważ towary w sklepach są niedostosowane do potrzeb singli (dominują opakowania rodzinne). Popularnym w tym dniu zwyczajem jest wręczanie sobie roślin doniczkowych, co jest pewną kontrą do kwiatów, które „królują” na Walentynki, oraz wybory Singla Roku. Bardzo podobnie święto celebrowane jest we Francji i innych krajach europejskich. Pewnym „kwiatowym” symbolem tego święta stały się chryzantemy i irysy. Dużą popularność, szczególnie wśród Amerykanów i Brytyjczyków, zyskują podróże do Brazylii. Co przyciąga ich do kraju kawy? Przede wszystkim brak Walentynek oraz trwający w tym okresie karnawał.

Dzień Singla w Polsce

„W Polsce tak naprawdę popularność tego święta dopiero zaczyna rosnąć – mówi Michał Kaleta, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju firmy Wyjątkowy Prezent. „Specjalne promocje w klubach, koncerty, szybkie randki, ale także prezenty, wręczane przyjaciołom lub znajomym. Liczba singli w Polsce rośnie, a więc i święto będzie szybko przybierało na znaczeniu” – przewiduje.

Szacuje się, że w tej chwili prawie 7,5 mln Polaków żyje samotnie [2], choć trzeba dodać, że w wielu przypadkach jest to stan przejściowy, wynikający z wieku lub sytuacji życiowej, a nie z samodzielnego wyboru. Jednak samo święto stanowi doskonałą alternatywę dla Walentynek, obchodzonych dzień wcześniej i niejako pomaga w zaakceptowaniu życia w pojedynkę, zdejmując nieco presję społeczną, która ciąży na singlach i singielkach.

Jak spędzić Dzień Singla?

Odkrywanie i przeżywanie nowych rzeczy to naturalna forma „rozpieszczania się”, i to właśnie dlatego święto singli wydaje się idealną okazją, by spełniać marzenia czy wybierać niezwykłe atrakcje z myślą o sobie. Nie chodzi tu tylko o ekstremalne przygody, ale także o sposoby na miłe i oryginalne spędzenie wolnego czasu. Popularność Dnia Singla stale rośnie i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się szybko odwrócić. Przyjaciele zapraszają się do klubów, restauracji i barów, chodzą razem na zakupy, a także coraz częściej wręczają sobie prezenty, choć na razie dominują drobne upominki. „Należy jednak pamiętać, że przybywa nie tylko samych singli, ale przede wszystkim singli decydujących się świadomie na taki styl życia. Co za tym idzie, oferty będą coraz bardziej dopasowywane do osób żyjących w pojedynkę, a samo święto singli z pewnością w ciągu najbliższych kilku lat zdecydowanie zyska na popularności” – kończy swoją wypowiedź Michał Kaleta.

Źródło:opracowano na podstawie WyjatkowyPrezent.pl/ PAP
Fot. Daniel Llorente/ Unsplash

[1] https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/w-2035-r-5-mln-polakow-bedzie-singlami

[2] https://www.focusnauka.pl/artykul/jak-przestac-czuc-sie-samotnym

[3] https://www.bbc.com/news/business-54876524

[4] https://forsal.pl/artykuly/954007,bogaci-single-rozwody-biedni-seniorzy-oto-poklosie-polityki-jednego-dziecka-w-chinach.html

 

- REKLAMA -