Runmageddon podsumowuje rok

89 tysięcy – tyle wyniosła frekwencja w tegorocznych edycjach najpopularniejszego w Polsce cyklu ekstremalnych biegów z przeszkodami. To kilkunastu procentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego. 68 tysięcy dorosłych i młodzieży po 16 roku życia przebiegło trasy formuł od 3-kilometrowego Intro po 42-kilometrowe Ultra, a aż łącznie 21 tysięcy zmierzyło się z Runmageddon Kids, Junior i Family.

Wśród dorosłych startujących w seriach Open, czyli dla osób, które chcą przeżyć niezapomnianą przygodę, w roku 2019 największą popularnością cieszyła się formuła Rekrut. 6 kilometrów najeżonych 30 przeszkodami pokonało ponad 60 proc. startujących. Co roku ta formuła cieszy się największym zainteresowaniem. Jednak, w tym sezonie jeszcze więcej osób przyciągnęło też najtrudniejsze wyzwanie Runmageddonu – formuła Ultra. Dystans o długości 42 kilometrów z 140 przeszkodami pokonało o 10 proc. więcej startujących niż w 2018.

Dużym wzrostem zainteresowania cieszyła się też statuetka Korona Runmageddonu, o ponad 30 proc. więcej Uczestników walczyło o jej zdobycie. By otrzymać upragnione trofeum należało pokonać trasy w czterech różnych częściach Polski – na północy, południu, wschodzie i zachodzie. W ujęciu demograficznym w roku 2019 niewiele się zmieniło. Nadal grupą wiekową najchętniej startującą w tym ekstremalnym biegu z przeszkodami są osoby urodzone między 1994 a 1985 rokiem. Drugą co do frekwencji, są Runmageddończycy urodzeni między 1975 a 1984. Proporcje startów kobiet względem mężczyzn wynoszą w przybliżeniu 32 do 68 procent.

Runmageddon Kids zrobił furorę

Rok 2019 można spokojnie uznać rokiem startujących dzieci i młodzieży. Ponad 16 400 dzieci w wieku 4-11 lat przebiegło jednokilometrową trasę i pokonało ponad 15 przeszkód Runmageddonu Kids, a ponad 2200 nastolatków zmierzyło się z dwukilometrową formułą Junior, co dało wzrost frekwencji tych formuł na poziomie 48 % względem poprzedniego sezonu. Sukcesem okazało się też wprowadzenia w połowie roku nowej formuły Family. Pierwszy bieg dla rodzin odbył się Gliwicach i to jego popularność zaważyła na wprowadzeniu konkurencji na kolejnych eventach. W pięciu edycjach Runmageddon Family wzięło udział ponad 2300 osób.

Seria Elite – zawodowcy na trasie

W seriach Elite, w których udział biorą profesjonalnie przygotowani biegacze OCR, frekwencja wyniosła prawie 4 tysiące. Największą popularnością wśród biegaczy cieszył się dystans 6 kilometrów z 30 przeszkodami. W tej formule największy był też odsetek osób, które kończyły bieg z sukcesem, pokonując przeszkody zgodnie z regulaminem i donosząc opaskę – wyniósł on 70%. Prawie dwa razy większą w tym roku popularnością cieszyła się formuła Hardcore, czyli 21 kilometrowy odcinek z 70 przeszkodami. Prawie 64 procent startujących pokonało ten dystans donosząc opaskę. Najtrudniejsza formuła Ultra przyciągnęła na start 133 biegaczy przeszkodowych z czego 33 startujących pokonało ten dystans z sukcesem. Średni procent osób kończących bieg z opaską i tym samym utrzymujących się w formule Elite we wszystkich biegach wyniósł 73%.

-W 2019 roku przy mniejszej liczbie eventów polskich zwiększyła się liczba startujących. Dynamiczny wzrost nastąpił szczególnie w formułach dla dzieci. To wspaniałe, że dzieci coraz częściej biegają na naszych trasach. Runmageddon dostarcza takich emocji i wrażeń, które trudno byłoby zastąpić czymś innym i dlatego jego popularność z roku na rok rośnie – mówi Jaro Bieniecki, pomysłodawca najpopularniejszego w Polsce cyklu ekstremalnych biegów przeszkodowych.

Sezon 2019 się zakończył, ale organizator już ogłosił aż 6 polskich wydarzeń oraz dwa w Czechach. W 2020 roku Runmageddończycy oraz debiutanci, którzy myślą o tym, by wystartować w tym niecodziennym biegu z przeszkodami mogą wybierać między: Zimową Warszawą (29.02-01.03), eventami we Wrocławiu (04-05.04), w Krakowie (18.04), w Trójmieście (16-17.05.2020), a także trzydniowym Runmageddonie w Ełku (12-14.06). Kolejny sezon przyniesie także możliwość przeżycia zupełnie nowych wrażeń, a to za sprawą dwóch zagranicznych biegów w Czechach. Pierwszy z nich zaprosi startujących na majówkę do Milovic (Runmageddon Gladiator Race Praga-Milovice, 1-3 maja 2020), a drugi w lipcu zabierze w czeskie góry do Liberca (24-26.07).

Źródło: materiały prasowe

- REKLAMA -