Zdrowe dziecko, to szczupłe dziecko. A ze szczupłego dziecka wyrasta zdrowy dorosły. Takie wnioski płyną z wyników badań zaprezentowanych w trakcie tegorocznego European Congress on Obesity (ECO). Okazuje się, że chłopcy, którzy w dzieciństwie cierpią z powodu nadwagi, a w okresie dojrzewania nadmiernie przybierają na wadze, są w życiu dorosłym obarczeni większym ryzykiem rozwoju nowotworu okrężnicy i odbytnicy.
Nadwaga i otyłość są u dzieci coraz powszechniejsze. Jednocześnie rak jelita grubego to trzeci najczęstszy na świecie rodzaj nowotworu dotykający dorosłych – podają naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu, autorzy badania przedstawionego na ECO.
Badacze przeanalizowali dane na temat prawie 38 tysięcy mieszkających w Szwecji chłopców urodzonych w latach 1945-61, by zbadać zależność między ryzykiem choroby a nadwagą w dzieciństwie i zmianą BMI przy dorastaniu.
W czasie trwającej prawie 38 lat obserwacji pojawiło się 257 przypadków raka okrężnicy i 159 raka odbytnicy. (Zarówno okrężnica jak i odbytnica stanowią część jelita grubego.)
W trakcie analizowania danych wyszło na jaw, że na nowotwór jelita grubego chorują osoby, które właściwie od dzieciństwa miały problem z utrzymaniem właściwej wagi. Chłopcy, którzy w wieku 8 lat cierpieli na nadwagę lub otyłość, a w czasie dojrzewania ich BMI rosło szybciej niż przeciętnie, mieli w dorosłym życiu o 48 proc. podwyższone ryzyko nowotworu okrężnicy w porównaniu do szczuplejszych kolegów.
„Nasze wyniki wskazują, że BMI w czasie dzieciństwa i w okresie nastoletnim może odgrywać rolę w zagrożeniu rakiem okrężnicy na późniejszych etapach życia” – komentowali wyniki swoich badań naukowcy.
„W szczególności mężczyźni, którzy mają nadwagę lub są otyli jako chłopcy, z ponadprzeciętnym przyrostem wagi w okresie dojrzewania mają wyższe ryzyko raka okrężnicy. Potrzebnych jest więcej badań, aby określić, czy utrata wagi w dorosłości może obniżyć to ryzyko” – piszą naukowcy.
Co jednak najważniejsze, jeśli chłopiec z nadwagą w okresie dojrzewania nie przybiera gwałtownie na wadze, ryzyko raka jelita grubego w jego przypadku nie rośnie. Oznacza to, że ryzyko choroby można zmniejszyć dzięki zdrowej, niskokalorycznej diecie oraz odpowiedniej dawce ruchu, które ogranicza przybieranie na wadze, a nawet zlikwidują problem nadwagi. Profilaktykę przeciwnowotworową warto więc wdrożyć wcześnie, bo efekty są wtedy najbardziej widoczne.
Źródło: Serwis Kurier PAP/ Marek Matacz