Pekin: Kluby fitness ponownie zamknięte

Po umożliwieniu w zeszłym miesiącu ponownego otwarcia klubów fitness pod warunkiem wprowadzenia określonego reżimu higienicznego, Pekin znowu zamknął wszystkie obiekty w mieście. Jak donosi Tom Arnstein z TheBeijinger, zamknięcia ogłoszone w ostatni weekend, są częścią nowego planu mającego na celu rozłożenie w czasie ponownego otwarcia obiektów sportowych na najbliższe tygodnie. Ma to się odbywać w uporządkowany i bezpieczny sposób, tak by zapobiec ryzyku ponownego pojawienia się przypadków COVID-19.

Ponowne zamknięcie obiektów nastąpiło w momencie, gdy Dystrykt Chaoyang został uznany za jedyny obszar wysokiego ryzyka dla infekcji w Chinach, po wybuchu epidemii w Shuangjing. Jak wynika z badań portalu biznesowego Qihachi, w pierwszym kwartale bieżącego roku wstrzymało działalność ponad 200 klubów w Pekinie i blisko 7000 w całym kraju.

W Pekinie wdrożono w kwietniu podzielony na cztery etapy plan ponownego otwarcia obiektów sportowych, który ma potrwać do 7 maja, ale, jak informuje Pekińskie Miejskie Biuro Sportu, termin jest uzależniony od braku nowych przypadków COVID-19. W momencie publikacji tego artykułu, czyli 23 kwietnia, ostatni przypadek transmisji lokalnej w Pekinie miał miejsce 15 kwietnia.

W pierwszym etapie

uruchomiono niektóre obiekty zewnętrzne, w tym lekkoatletyczne, tenis stołowy, badminton, tenis i tak dalej (działo się to od 3 do 21 kwietnia).

Drugi etap

przewidziany na 22-28 kwietnia to uruchomienie innych zajęć sportowych. Ta faza podlega ściśle określonym wytycznym: obowiązuje umówienie się na zajęcia, kontrola danych osobowych, rejestracja, kontrola temperatury, noszenie masek i limity osób.

Trzecia faza

przewidziana na termin 29 kwietnia do 6 maja, przewiduje uruchomienie niektórych obiektów krytych (dotyczy ośrodków sportowych).

Czwarta faza

– od 7 maja – więcej obiektów krytych zostanie ponownie otwartych. Wyłączone na razie zostają obiekty oferujące zajęcia judo, taekwondo, zapasy i chiński boks.

Strategia ponownego otwarcia obiektów przewiduje ścisły monitoring sytuacji przez tydzień. Po tygodniu, jeśli sytuacja na to pozwala, uruchamiane są kolejne obiekty sportowe.  Kluby fitness i siłownie mogą zostać ponownie otwarte przy ograniczonej liczbie osób korzystających 29 kwietnia. Sytuacja będzie ponownie monitorowana do 7 maja.

W każdej z faz, obiekty muszą ograniczyć pojemność do 50 procent i promować odpowiednie standardy higieny, takie jak noszenie masek i regularne sprzątanie obiektów i sprzętu.

Sporty grupowe, takie jak piłka nożna, koszykówka i siatkówka, jak również sporty bliskiego kontaktu, takie jak taekwondo i zapasy, pozostają zawieszone do odwołania.

Źródło: opracowano na podstawie TheBeijinger i Global Times
Fot. Garrett Butler/ Unsplash

 

 

 

 

- REKLAMA -