Suplementy pod lupą

Suplementy diety to środki spożywcze, które nie są lekami. W praktyce oznacza to brak obowiązku przeprowadzenia państwowych badań laboratoryjnych przed dopuszczeniem ich do sprzedaży. Jeśli ty lub twój klient chcecie kupić suplement, który został na pewno przebadany, to warto odwiedzić stronę www.badamysuplementy.pl i zapoznać się z niezależnymi wynikami badań. Przeprowadza je Fundacja Badamy Suplementy – prokonsumencka organizacja, sprawdzająca skład suplementów diety.

W gąszczu reklam, kodów rabatowych oferowanych przez celebrytów i instagramerów, zniżek i promocji ciężko o trzeźwą ocenę jakości reklamowanych produktów. Ciężko również o rzetelną wiedzę, jaki produkt trafia w nasze ręce. Skład suplementów może wcale nie być taki, jaki znajdziemy na opakowaniu pięknie zapakowanego produktu. Należy pamiętać, że przed dopuszczeniem suplementów do sprzedaży, nie ma obowiązku wykonywania badań laboratoryjnych!

Jako konsumenci nie jesteśmy jednak bezradni. Fundacja Badamy Suplementy wzięła sobie za cel przebadanie dostępnych na polskim rynku suplementów diety. Ocenia ich skład i sprawdza wszelkie nieprawidłowości.

O Fundacji Badamy Suplementy

Fundacja Badamy Suplementy została założona przez Macieja Szymańskiego w 2019 roku. Szymański w 2017 r. zapoznał się z raportem Najwyższej Izby Kontroli. Napisano w nim, że w przebadanych suplementach diety wykryto między innymi bakterie kałowe oraz substancje psychoaktywne.

Wtedy właśnie narodziła się idea, że konieczne jest sprawdzenie innych suplementów. W ten sposób powstała prokonsumencka organizacja strażnicza, zajmująca się wykonywaniem analiz laboratoryjnych najpopularniejszych suplementów diety.

Fundacja bada suplementy pod kątem:

  • zawartości składników zadeklarowanych przez producenta na etykiecie produktu – czy skład jest zgodny z wynikami badań laboratoryjnych,
  • zanieczyszczeń metalami ciężkimi (rtęć, ołów, kadm),
  • zanieczyszczeń mikrobiologicznych (liczba drożdży i pleśni, obecność gronkowców koagulazo-dodatnich, Escherichia coli, Salmonella, ogólna liczba drobnoustrojów),
  • wskaźnika TOTOX – ten element jest sprawdzany w przypadku kwasów tłuszczowych (TOTOX daje obraz „świeżości oleju”), a im niższa jest zawartość tego wskaźnika, tym lepiej.

Celem Fundacji jest dokładna analiza produktów, które można kupić w aptekach stacjonarnych i internetowych, a także sklepach oraz na portalach aukcyjnych. Organizacja działa na rzecz konsumentów, nie reklamuje produktów, nie poleca ich.  Pełni funkcję strażnika i badacza na słabo uregulowanym rynku suplementów diety.

W jaki sposób Fundacja wybiera suplementy do badań i skąd finansuje badania?

W pierwszej fazie działalności Fundacji Badamy Suplementy, badania były finansowane ze zbiórek i zrzutek publicznych. To sami konsumenci finansowali badania, aby dowiedzieć się, jaki jest prawdziwy skład suplementów diety. Obecnie organizacja korzysta z dotacji z Narodowego Instytutu Wolności (program PROO). Oznacza to, że działania statutowe są finansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Dzięki finansowaniu otrzymanemu z NIW działania Fundacji Badamy Suplementy dotarły do szerokiego grona odbiorców, konsumentów i producentów suplementów diety.


Wszystkie suplementy nabywane przez Fundację do badań kupowane są w sklepach i aptekach internetowych, a także portalach aukcyjnych, czyli dokładnie tak jak robią to konsumenci. Po zakupie są wysyłane bezpośrednio do laboratorium, gdzie są pierwszy raz otwierane. Dzięki temu Fundacja zachowuje transparentność i obiektywność.

Dotychczas organizacja przebadała kilka grup suplementów diety. Były to magnez, żelazo, omega-3, witamina B, C, D, suplementy dla kobiet w ciąży i odżywki białkowe (wyniki prezentowane powyżej).

Fundacja Badamy Suplementy wydaje cyklicznie raporty dotyczące przebadanych grup suplementów, które dostępne są na stronie Fundacji.

Na stronie badamysuplementy.pl przedstawiana jest również analiza składników użytych w danym suplemencie, zredagowana przez dietetyka klinicznego. Umieszczana jest także ocena każdego produktu wystawiana przez Fundację Badamy Suplementy.

Źródło: materiały prasowe PAP Serwis Zdrowie
Fot. richardkhuptong/Pixabay

- REKLAMA -