#otwieraMY, czyli veto branży fitness

Nadszedł ten dzień, kiedy po wielotygodniowych analizach, szacowaniu ryzyka, weryfikacji kilkunastu opinii prawnych otwieramy branżę fitness. Bez względu na decyzję rządu w kwestii dalszych obostrzeń – poinformowała Polska Federacja Fitness. Otwarcie planowane jest na 1.02.2021 roku. Na czym będzie polegać veto branży fitness?

Dlaczego w lutym?

Na jedno z pierwszych pytań, czemu nie wskazaliśmy daty 18.01.2021, odpowiadamy: skala przygotowań, jaką wiele klubów musi udźwignąć przed w/w datą. Wielu z nas jest zmuszonych skompletować swój skład pracowników na nowo bądź w znacznej części. Do tego dochodzą przygotowania prawne, sanitarne oraz wiele, wiele innych czynników. Podchodzimy do sprawy również strategicznie. Wszelkie działania związane z otwarciem branży nie zmieniają nic w zakresie procedowania pozwów dot. wykazania nielegalności lockdown’u oraz kwestii odszkodowawczej – czytamy w komunikacie PFF.

 

Polska Federacja Fitness informuje, że wszystkim, którzy będą chcieli dołączyć do akcji otwierania swoich klubów, postara się zapewnić wszelkie wsparcie, zarówno od strony prawnej, merytorycznej jak i „papierologicznej”. “Niezależnie, poniżej chcemy przekazać poszczególne wytyczne oraz informacje, na podstawie których, nasza branża powinna wrócić do gry” – czytamy w komunikacie.

REKOMENDOWANY REŻIM SANITARNY:

  •  1 os./ 12m2 [lekko podwyższony względem strefy czerwonej przed lockdownem],
  •  odstęp między pracownikami oraz ćwiczącymi —> 1,5 m.
  •  dezynfekcja rąk przed wejściem do klubu oraz po wyjściu z klubu,
  •  dezynfekcja szafek przez klubowiczów po każdym użyciu,
  •  rekomendowane wyłączenie co drugiego pionu szafek w szatni celem uniknięcia zagęszczenia ruchu,
  • zalecane w miarę możliwości —> pomiar temperatury klubowiczów przed wejściem do klubu,
  • obowiązkowe maseczki wśród pracowników oraz klientów [w przypadku klientów – wyjątkiem będzie realizowanie treningu].Szczegółowy dokument z rekomendowanymi wszystkimi wytycznymi sanitarnymi [który również może być pomocny w przypadku kontroli Sanepidu czy Policji] znajduje się pod LINKIEM

    Veto branży fitness

    Wskazówki dotyczące przestrzegania treści rozporządzenia

    Wiele klubów, które otworzą swoje drzwi, będzie w miarę możliwości starało się działać zgodnie z rozporządzeniem [sport zawodowy itp.]. Poniżej przedstawiamy przykładowe strategie oraz numery PKD, na podstawie których ryzyko stwierdzenia przez ew. Służby dot. nie stosowania się do obostrzeń [które niezależnie uważamy za niekonstytucyjne i nielegalne], może być minimalizowane – pisze Polska Federacja Fitness.

    PKD 85.51.Z [Pozaszkolna edukacja Sportowa]
    Zalety:
    Ułatwienie w uruchomieniu zajęć grupowych lub ew. Zorganizowanych zajęć na siłowni
    PKD 85.51.Z nie jest zabronione w ramach rozporządzenia
    Działanie na zasadzie szkoleń sportowych, przygotowania do zawodu trenera itp.
    Możliwość funkcjonowania studiów treningów personalnych
    Wady:
    Kwestia skarbowa: należy pamiętać, ze zajęcia i usługi sprzedawane pod tym PKD to 23% VAT [a nie 8%]
    Trudność u organizacji i uzasadnienia w/w PKD w ramach strefy siłowni [maszyny / wolne ciężary itp.]

    Link do przykładowej opinii Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie na przykładzie zapytania przez Szkołę Jogi:

    PKD 93.11, 93.12, 93.13 [Sport Zawodowy]
    Polska Federacja Fitness podaje zestawienie linków, pod którymi można kontaktować się w zakresie licencji zawodniczych, aby umożliwić trenowanie klubowiczom:
    1 Polski Związek Przeciągania Liny
    2 Polski Związek Triathlonu
    3 Polish Bodybuilding & Fitness & Powerlifting Federation

    Z naszej analizy wynika, że niektóre kluby otworzą swoje drzwi w reżimie sanitarnym zaproponowanym powyżej [tj. zaostrzona strefa czerwona], ale na zasadach tradycyjnych, powołując się na obecną linię orzeczniczą sądów. Finalna decyzja dot. formy otwarcia klubu należy do właściciela. Podczas naszych webinarów w okresie 21.01.2021 – 31.01.2021 przygotowujących kluby do otwarcia, będziemy wielokrotnie poruszać w/w kwestie dot. sposobu i zasad działania – pisze Polska Federacja Fitness.

    O wsparciu prawnym dla członków PFF, działaniu systemów zewnętrznych przeczytasz TU

    Ważne informacje dla klientów

    Tak jak klienci restauracji, które obecnie się otwierają, klienci klubów fitness również mogą być poddawani próbom wylegitymowania przez policjantów na siłowni. Analizując dokładnie sytuacje w branży gastronomicznej, wszelkie tego typu działania, przynajmniej do tej pory, były przeprowadzane nieinwazyjnie oraz bezproblemowo. Przychodząc do klubu fitness czy innego obiektu otwartego szczególnie po 01.02.2021 nie można wykluczyć w/w zdarzenia. Korzystając z okazji, chcielibyśmy zaapelować do wszystkich klientów. Jeśli Wasz ulubiony klub nie zdecyduje się otworzyć 01.02.2021, tylko będzie potrzebował nieco więcej czasu na przygotowania lub nie podejmie decyzji o otwarciu wcale – prosimy o okazanie zrozumienia dla właściciela takiego obiektu. Na koniec dnia, jest to indywidualna decyzja każdego przedsiębiorcy, niezależnie od branży

    Źródło: materiały Polska Federacja Fitness
    Fot. Masaaki Komori/Unsplash

- REKLAMA -
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOpaska and co.
Następny artykułEMS w Giżycku