Obowiązek zgłaszania przez Spółki beneficjentów rzeczywistych do Rejestru

13 października, na 3 miesiące od wejścia w życie ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, część spółek handlowych zostało objętych pierwszymi obowiązkami związanymi z Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych (dalej: CRBR).

Otóż od 13 października 2019 r., wszystkie nowo utworzone spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne (a od marca także proste spółki akcyjne) są zobowiązane do zgłoszenia do CRBR swoich beneficjantów rzeczywistych w terminie 7 dni od wpisania ich w KRS.

Wszystkie pozostałe spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne, mają obowiązek dokonania takiego zgłoszenia do 13 kwietnia 2020 r., tj. w ciągu pół roku od wejścia w życie obowiązku w zakresie nowych spółek.

Innymi, istotnymi tematami, obok dat obowiązywania nowych przepisów są: sposób zgłaszania beneficjentów oraz odpowiedź na pytanie: kim konkretnie są beneficjenci rzeczywiści. Tymi kwestiami zajmę się w kolejnych wpisach.

Autorem tekstu jest Bartłomiej Szozda, Aplikant Radcowski. Specjalista z zakresu prawa gospodarczego, zapewniający wsparcie podmiotom indywidualnym i korporacyjnym.

Treści do rubryki PRAWO W KLUBIE dostarcza prawosportowe.pl współpracujące z Kancelarią Radcy Prawnego Tomasza Dauermana.

Ilustracja: Gerd Altmann/ Pixaby

- REKLAMA -
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAkademicki sport w bibliotece
Następny artykułHIITRower

ZOSTAW ODPOWIEDŹ