Najważniejsze trendy w branży fitness. Oto najnowsza lista

Najważniejsze trendy w branży fitness na rok 2024
Najważniejsze trendy w branży fitness na rok 2024

Znamy wyniki corocznego światowego badania przeprowadzonego ACSM. Oto dziesięć najważniejszych trendów w branży fitness, najbardziej aktualnych w 2024 roku.

Dzięki zebraniu danych od tysięcy badaczy i praktyków kolejny raz ACSM (The American College of Sports Medicine) wskazało najważniejsze trendy w branży fitness. Stanowi doskonałe wskazówki dla jej pracowników na całym świecie.

Ranking powstał na podstawie ankiety “2024 ACSM Worldwide Fitness Trends: Future Directions of the Health and Fitness Industry”. Badano w niej 45 możliwych trendów podzielonych na osiem kategorii. Wybrano dziesięć.

Po pierwsze: technologie

Technologie i urządzenia do noszenia nie tylko w czasie ćwiczeń (wearnable technology) to aktualnie najważniejszy z trendów w branży fitness. Od 2016 r. zawsze wskazywany w pierwszej trójce.

Technologie dla branży fitness obejmują urządzenia, które można nosić i łączyć ze smartfonem. W czasie rzeczywistym dostarczają informacji takich jak tętno, liczba kroków, czas aktywności i czas snu. Dzięki śledzeniu trybu życia pozwalają specjalistom skutecznie zindywidualizować programy ćwiczeń podopiecznych.

Promocja zdrowia w miejscu pracy

To nowość na liście trendów, która od razu „wskoczyała” na miejsce nr 2. Trudno się dziwić, skoro przeciętny Amerykanin, pracując średnio 40 godzin w tygodniu, spędzi w miejscu pracy około jednej trzeciej swojego życia.

Pracodawcy powinni więc zachęcać swoich pracowników do zachowań prozdrowotnych, takich jak aktywność fizyczna i badania profilaktyczne.

Wdrażanie tych zachowań często obniża koszty ubezpieczenia, zwiększa produktywność pracowników oraz poprawia ich zdrowie psychiczne. Przykłady promocji zdrowia w miejscu pracy to m.in. dostęp do obiektów fitness, tworzenie pracowniczych lig sportowych i zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej.

Aktywność osób starszych

Kierowanie programów fitness dla osób starszych to trzeci z najważniejszych trendów w branży fitness w 2024 r.

Od roku 2010 do 2021 liczba mieszkańców USA powyżej 65 roku życia wzrosła o 38% Przewidywana populacja starszych dorosłych Amerykanów będzie rosła do około 2040 r. Regularna aktywność fizyczna to podstawa w ograniczania skutków starzenia się i chorób. Pomaga osobom starszym utrzymać niezależność i poprawia jakość życia.

Jeszcze mocniej zrzucamy wagę

Trendy w ćwiczeniach pomagających w odchudzaniu zajęły w najnowszym badaniu czwarte miejsce. Tym samym awansowały z miejsca ósmego, które zajęły rok temu. Wskazuje to na duże zainteresowanie tym tematów wśród klientów.

Regularne ćwiczenia przyczyniają się do poprawy funkcji metabolicznych i redukcji tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia powinny obejmować aktywność aerobową, trening siłowy i towarzyszyć zmianom diety.

Refundacja ćwiczeń

Możliwość refundacji kosztów za usługi wykwalifikowanych specjalistów związanych z branżą fitness to zagadnienie, które pojawia się wśród trendów co najmniej od kilku lat. Wciąż istnieją jednak znaczne bariery prawne.

Jak przekonuje ASCA, zwrot kosztów usług (…) sprzyja uznaniu specjalistów zajmujących się ćwiczeniami jako części kontinuum opieki zdrowotnej”. W 2021 r. w organizacji utworzono grupę zadaniową ACSM, która ma lobbować za stosownymi zmianami polityki na szczeblu krajowym.

Systemy opieki zdrowotnej różnią się od siebie w zależności od kraju. W Polsce pojawiały się pomysły, żeby klubach fitness realizowano rehabilitację w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Propozycja Polskiej Federacji Fitness szła nawet dalej. Jej przedstawiciele proponowali, by lekarze mogli wystawiać skierowanie do klubu fitness, tak jak ma to miejsce we Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Szwecji. Takie rozwiązanie mogłyby być skierowania dla osób z nadwagą lub otyłych albo dla pacjentów zagrożonych schorzeniami kręgosłupa.

Zatrudnianie certyfikowanych specjalistów

To stały trend, który zwykle znajdował się w pierwszej dziesiątce badania ACSM.

Firmy działające w branży fitness zdają sobie sprawę ze znaczenia zatrudniania wyszkolonych specjalistów. Dodatkowo utrzymanie akredytacji przez pracownika wymaga przedkładania dowodów ciągłego kształcenia.

Uzyskanie akredytowanego certyfikatu i jego przedłużanie oznacza dla konsumentów, że profesjonalista, który z nimi pracuje pomoże im w osiągnięciu wyznaczonych celów, a treningi będą bezpieczne. Zmniejszenia to ryzyko obrażeń osób ćwiczących. Zdejmuje też część ewentualnej odpowiedzialności z pracodawców.

Aplikacje bardzo mocne

Najważniejsze trendy w branży fitness nie mogłyby obejść się bez technologii zainstalowanych w telefonach. Miejsce siódme zajęły więc mobilne aplikacje do ćwiczeń. Trend ten po raz pierwszy pojawił się na liście ACSM w 2021 r. (w odpowiedzi na pandemię Covid-19).

Korzystanie z mobilnych aplikacji do ćwiczeń pozwala na elastyczność w dostarczaniu programu. Obecność aplikacji do ćwiczeń mocno wpływa na rynek, ponieważ oferuje użytkownikom wiele unikalnych opcji, wykazują skuteczność w zwiększaniu aktywności fizycznej użytkowników.

Aplikacji mobilnych można używać do śledzenia aktywności fizycznej i otrzymywania informacji zwrotnych na temat wyników. Niektóre dostarczają też wskazówek odnośnie zmian i wprowadzania zachowania prozdrowotnych.

Poprawa zdrowia psychicznego

W dzisiejszym świecie zdrowie psychiczne staje się coraz ważniejsze i cenniejsze. Około jedna na osiem osób na całym świecie jest w różnym stopniu dotknięta chorobami związanymi z psychiką.

Nic dziwnego, że najważniejsze trendy w branży fitness to też ćwiczenia poprawiające właśnie kondycję psychiczną. Zdrowie psychiczne obejmuje tak naprawdę dobre samopoczucie emocjonalne, psychiczne i społeczne. Regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna mogą działać jako czynnik ochronny. Trend ten pierwszy raz trafił do dziesiątki wskazanej przez ankietowanych w badaniu ACSM.

Stawiajmy na młodzież

Trend nr 9 dotyczy treningów dzieci i młodzieży, której brakuje ruchu. Koncentruje się na rozwijaniu umiejętności motorycznych, siły i koordynacji. Na liście pojawił się po raz pierwszy.

W USA wzrasta liczba obiektów i programów szkoleniowych, które mają poprawić wśród dzieci ich  wyniki sportowe, ale też pozytywnie wpływać na ich umiejętności społeczne.  ACSM zaleca więc, żeby osoby zajmujące się ćwiczeniami fizycznymi rozważyły możliwość kształcenia ustawicznego lub szkolenia specjalistycznego podczas pracy właśnie z młodzieżą.

Trenerzy personalni zawsze na topie

Ostatnie miejsce na liście ACSM najważniejszych trendów w branży fitness na rok 2024 zajął trening personalny. Z tej dziesiątki nie wypadł od pierwszego rankingu opublikowanego w roku 2007 roku!

Trening personalny obejmuje szkolenie indywidualne obejmujące testowanie sprawności, wyznaczanie celów i wdrażanie programu. Klienci mogą w nimi, razem z trenerem, skutecznie dobrać ćwiczenia oraz bezpieczne metody regeneracji. Co ważne, ten trend ściśle łączy się z trendem zatrudniania wykwalifikowanych pracowników.

szp

Źródło: ACSM

- REKLAMA -