Miednica może zmieniać swój kształt. Jakie są główne czynniki?

Miednica jest znacznie bardziej plastyczna niż przypuszczano
Miednica jest znacznie bardziej plastyczna niż przypuszczano / Fot. AdobeStock_Kzenon

Miednica u kobiet i mężczyzn jest bardziej plastycznym elementem szkieletu, niż sądzono. Może się zmieniać pod wpływem niektórych czynników. Tak wynika z badań dr Anny Marii Kubickiej. Ustaliła ona również, że kolejne przebyte ciąże nie zostawiają trwałych zmian w budowie miednicy u kobiet. Wyniki badań naukowczyni trafiły do „Scientific Reports”.

Czy kształt miednicy zależy od tego, ile ważyliśmy w dzieciństwie? A może nasza waga cały czas wpływa na budowę miednicy – nawet, jeśli jesteśmy już dorosłymi ludźmi, a nasz szkielet zakończył rozwój? Czy miednica jest elementem na tyle elastycznym, by pozostawiał na niej ślad po każdej kolejnej ciąży? Odpowiedzi na te pytania szukała dr Anna Maria Kubicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wyniki badań opublikowała na łamach „Scientific Reports”.

Kształt miednicy w badaniach

Dotychczasowe badania zakładają, że budowa miednicy jest pod silną presją adaptacyjną w związku z dwoma zjawiskami: przystosowaniem do ludzkiej dwunożności – oraz rodzeniem noworodków o dużym obwodzie głowy. „W związku z tym sądzono, że element szkieletu, będący pod tak silną presją, nie może się cechować plastycznością, czyli podatnością na zmiany w budowie w trakcie życia” – tłumaczy dr Kubicka serwisowi Nauka w Polsce.

Najnowsze badania pozwoliły zweryfikować to przypuszczenie. Ich głównym celem było sprawdzenie, czy – i w jakim stopniu – miednica może zmienić kształt pod wpływem działania czynników zewnętrznych. „W przypadku nowych analiz tym czynnikiem zewnętrznym była masa ciała, a konkretnie wskaźnik BMI, który pozwala stwierdzić, czy dana osoba wykazuje odchylenie od normalnej wagi w stosunku do swojego wzrostu” – tłumaczy dr Kubicka serwisowi Nauka w Polsce.

Baza do badań

Aby określić poziom plastyczności miednicy naukowczyni z Poznania wykorzystała informacje dostępne w bazie New Mexico Decedent Image Database. Zawiera ona tomografie komputerowe całego ciała, wykonywane osobom zmarłym na terenie stanu Nowy Meksyk między 2010 a 2017 rokiem. W badaniach uwzględniła skany i dane biologiczne dotyczące ponad 300 osób w wieku od 1 do 80 roku życia.

Źródło informacji: Nauka w Polsce

- REKLAMA -