Maty do akupresury i automasażu

Coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia. Brak ruchu oraz praca przed komputerem powodują różne napięcia i bóle, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Praca fizyczna sprawia natomiast, że mamy mniej czasu na odpoczynek i odpowiednie rozluźnienie się. Jedno jest pewne. W dzisiejszych czasach brakuje nam chwili na odpowiednią regenerację, a gdy pojawia się ból z własnej wygody szybko sięgamy po tabletki. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą maty do akupresury, które stają się coraz bardziej popularne. Kiedy można ich używać oraz jakich efektów można się spodziewać oraz czy rzeczywiście mają aż tak pozytywny wpływ na zdrowie?

Czym są maty z kolcami?

Maty do akupresury to narzędzia, które skutecznie pomagają w pozbyciu się różnorodnych dolegliwości bólowych. Potrafią także z wysoką efektywnością redukować stres kumulowany każdego dnia. Zbudowane są z kilkunastu lub kilkudziesięciu rzędów kolców ułożonych w charakterystyczne krążki. Sama konstrukcja pozwala, aby dzięki własnemu ciężarowi uciskać konkretne punkty na ludzkim ciele, co ma przynieść pozytywne skutki lecznicze.

Już 7 tysięcy lat temu akupresura miała swoje zastosowanie w Chinach. Stosowano ją, aby pozbyć się napięć mięśniowych, bólu i blokad poprzez uciskanie odpowiednich punktów na ciele człowieka. Dotyczyło to zarówno strefy fizycznej, jak i psychicznej. W Indiach natomiast maty masujące stosowane były z dużym powodzeniem podczas praktyki jogi. Wiedziano, że regularne korzystanie z takich zabiegów może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie. Akupresura przyczynia się do pobudzania zakończeń nerwów, dzięki czemu można zaobserwować rozszerzenie naczyń krwionośnych, które powoduje lepsze dotlenienie narządów wewnętrznych. Korzystanie z maty z igłami powoduje również bardziej skuteczne wydzielanie serotoniny (hormon szczęścia).

Maty do masażu – na jakie dolegliwości?

Obecnie maty z igłami mają szerokie zastosowanie w leczeniu i uśmierzaniu bólu kręgosłupa. Szczególnie efektywnie pomagają przy rwie kulszowej, wszelkich spięciach karku, czy pleców. Dodatkowo idealnie sprawdzą się przy rozległych bólach stawów. Coraz więcej osób decyduje się na maty masujące w walce z bólami głowy, a nawet przy problemach z migreną. Polecana jest osobom chorującym na depresję, nerwice oraz doświadczającym przeróżnych stanów lękowych i niepokojów. Sprawdza się dobrze przy regulacji pracy układu pokarmowego (praca wątroby, trzustki i żołądka), regulacji ciśnienia krwi, a nawet ma znaczący wpływ na poprawę odporności.

Przy jej stosowaniu odnotowano poprawę pracy narządów wewnętrznych, jak również zauważono eliminację występujących biegunek, czy zaparć. Pozytywne skutki jej działania odczuwają także osoby chorujące na nadczynność i niedoczynność tarczycy oraz na Hashimoto. Do pozytywnych efektów dodać należy również poprawę wyglądu zewnętrznego przez eliminację cellulitu oraz eliminację napięć mięśniowych.

Co ciekawe jej używanie jest polecane także przy leczeniu problemów z prostatą, potencją, a nawet przy zwalczaniu hemoroidów. Niejednokrotnie zalecana jest przy walce z Parkinsonem, arytmią serca oraz chorobach nerek.

Należy pamiętać, że przeciwskazaniami do używania maty kolcami są wszelkie problemy skórne, nowotwory, stany po zawale serca, zakrzepica tętnicy wieńcowej oraz ciąża. Wszelkie wątpliwości warto zgłosić do lekarza lub wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Korzyści z użytku maty do akupresury

Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Maty z igłami do masażu HMS AKM01 razem ze specjalną poduszką są idealne do rozmasowania nawet trudno dostępnych miejsc. Działają kojąco na wszystkie osoby, które chcą zniwelować napięcie mięśniowe po intensywnym treningu. Regularne użytkowanie pozwala skutecznie walczyć z bezsennością, a także z uporczywymi bólami głowy. Natomiast wykonywanie ćwiczeń redukuje codzienny stres poprzez wydzielanie endorfin.

Masaż stóp

Korzystanie z maty z kolcami jest jednym z ważnych elementów fizjoterapii i częścią profilaktyki zapobiegającej nieprzyjemnym bólom kręgosłupa. Dodatkowo sprawdza się idealnie przy masażu stóp i przy poprawie ukrwienia całego ciała.

Ucisk zamiast bólu

11088 kolców sprawia, że pod własnym ciężarem, wszystkie najważniejsze punkty są odpowiednio uciskane. Dzięki temu już po chwili od położenia się na macie czujemy optymalny ucisk zamiast bólu.

Regeneracja

Osoby korzystające z maty są zaskoczone efektem rozluźnienia i odprężenia, jaki uzyskują. Ta bezinwazyjna metoda bardzo często przyspiesza proces regeneracji i powrotu do pełnej sprawności przy schorzeniach uniemożliwiających funkcjonowanie.

Propozycje ćwiczeń, które możesz wykonać samodzielnie

Najlepszą porą na relaksujący masaż będzie wieczór, ponieważ rozluźnione przed snem ciało szybciej zaakceptuje proces regeneracji. Innymi słowy dzięki rozluźnionym mięśniom będziesz w stanie bezproblemowo zasnąć i zregenerować się.

Leżenie na macie

Pierwsze spotkanie z matą może okazać się zaskakujące, ponieważ organizm nie będzie przygotowany do wbijających się w ciało igieł. Pierwszym ćwiczeniem, które proponujemy będzie po prostu powolne i ostrożne położenie się na macie bez koszulki. W pozycji leżącej należy wytrzymać około 10 – 15 minut. Po kilku dniach można spróbować wydłużyć ten czas o kolejne 5 – 10 minut tak, by odnaleźć komfort w 30 minutowym odpoczynku. Jeżeli na początku nie będziesz w stanie wytrzymać tak krótkiego czasu, spróbuj położyć się na macie w ubraniu. Dodatkowo rekomendowane jest zamknięcie oczu i uspokojenie oddechu przez wykonywanie głębokich wdechów nosem i miarodajnych, powolnych wydechów ustami. Dzięki temu będziesz w stanie poczuć jak nieprzyjemne napięcie powoli opuszcza Twoje ciało.

Pozycja kołyski

Położenie się na macie wzdłuż kręgosłupa łagodzi ból związany z rwą kulszową lub innymi dokuczającymi zwyrodnieniami. Dodatkowo to właśnie w tej pozycji pracujemy nad naszym układem sercowo – naczyniowym oraz dzięki odpowiedniej technice oddechowej wyciszamy się. Można także spróbować delikatnego masażu układając się w pozycji kołyski. Delikatne i powolne ruchy, które będą dopasowane do Twoich preferencji dzięki dociskaniu ciała do maty przyniosą oczekiwane rozluźnienie.

Ćwiczenia z poduszką

Poduszka, która jest dodatkowym elementem również może zostać wykorzystana do ćwiczeń. Położenie jej pod kark i wykonywanie delikatnych ucisków okaże się pomocne jeżeli cierpisz na uporczywe migreny. Taki nacisk, nawet w bezruchu potrafi zmniejszyć i złagodzić ból.

Chodzenie po macie

Innym ćwiczeniem, które przyniesie ulgę Twoim stopom po całym dniu pracy przy komputerze lub po spędzeniu dnia w pozycji siedzącej jest chodzenie po macie przez około 10 – 15 minut. Początki mogą być nieprzyjemne, ale po kilku próbach przyzwyczaisz się do nacisku i poczujesz różnicę.

Korzystanie z maty do masażu jest nieinwazyjną metodą oraz bardzo przydatnym elementem w walce z bólem, napięciami, a nawet depresją. Wielu fizjoterapeutów poleca ją jako dodatek przy prowadzonej fizjoterapii. Regularność w ćwiczeniach i masażach przynosi pozytywne efekty, które utrzymują się przez długi czas. Takie ćwiczenia wpływają znacząco na jakość życia, dzięki czemu w niektórych przypadkach można nawet zrezygnować z leków przeciwbólowych. Jest to inwestycja na długie lata, która zwraca się z nawiązką. Właśnie dlatego warto dać takiej macie szansę i przekonać się o jej pozytywnym działaniu na własnej skórze.

Artykuł sponsorowany

- REKLAMA -