Fundamenty ciała cz. 3: Gibkość

W ostatniej dekadzie nastał trend, w którym ludzie lekceważyli gibkość jako element niepotrzebny lub nieistotny dla zdrowia i rozwoju sportowego. Powodów tego jest wiele.

Najczęściej spotykamy się z brakiem wiedzy na temat gibkości, nieprawidłowym aplikowaniem jej w treningu, złym rozumieniem badań naukowych, które niestety często
opierają się na jednym teście, przekreślając znaczenie, wartość i wpływ gibkości na nasze ciało. Jednak gibkość zależy od stawów, pozycji i specyficznej szybkości (Kurz 2003).
Duży wpływ na depopularyzację miał również moment, gdy na rynku pojawiły się akcesoria do automasażu. Jednakże zastosowanie i wpływ tych rzeczy na nasze ciało jest
zdecydowanie tematem na osobny artykuł.

Gibkość przede wszystkim

Gibkość ma fundamentalne znaczenie dla wszystkich innych zdolności fizycznych. Dlaczego tak jest? Gibkość jest definiowana jako zdolność stawu lub kilku stawów do wykonania ruchu, wykorzystująca możliwie dostępny zakres ruchu bez spowodowania kontuzji.
Chociaż gibkość i zakres ruchu nie są tym samym (gibkość jest zdolnością, a zakres
ruchu jest metodą/sposobem używanym do ilościowego określania tej zdolności), terminy
te często są używane wymiennie w pracach naukowych i traktowane są jak synonimy, co
czasami może prowadzić do błędnych wniosków.

Czym jest zakres?

„Zakres” jest terminem używanym w statystyce, opisującym różnicę pomiędzy najniższą a najwyższą wartością w zbiorze danych. W kontekście ruchu stawów zakres ten wynosi od 0 stopni (neutralny) do maksymalnej odległości, na jaką mogą poruszać się kości. Ruch jest słowem używanym w fizyce od dekad do określania, kiedy obiekt zmieni pozycję.

W kontekście gibkości ruch w zakresie ruchu opisuje staw zmieniający pozycję z punktu A do punktu B w przestrzeni trójwymiarowej. Tak więc zakres ruchu oznacza, jak bardzo staw jest w stanie zmienić pozycję. Ponieważ zakres ruchu i gibkość stosuje się wymiennie, możemy opisać gibkość jako zdolność stawu do zmian pozycji. Zdolność ta obejmuje wiele komponentów, takich jak geometria szkieletu i rozciągliwość/elastyczność tkanek. Dlatego można spotkać się z takimi określeniami jak gibkość stawów i gibkość mięśni.

 

Jeśli chcesz przeczytać artykuł autorstwa Sebastiana Kasprzyckiego i Wojciecha Salmonowicza w całości, zapraszamy do naszej czytelni online – LINK

Możesz też otrzymać wersję papierową magazynu. Wystarczy, że wypełnisz formularz bezpłatnej prenumeraty – LINK

- REKLAMA -