Fabryka Wody

W centrum Szczecina powstaje Fabryka Wody – wodny park edukacyjny o regionalnym i transgranicznym zasięgu.

Stawiając na doświadczenie obcowania z wodą, projekt zakłada połączenie w jednym miejscu: rekreacji, rozrywki i edukacji.  To kolejne przedsięwzięcie osadzone w wizji rozwoju miasta – ekologicznej metropolii  otoczonej wodą i zielenią, Szczecina Floating Garden 2050. Realizacja tej inwestycji jest jednym z elementów Drugiego Porozumienia Programowego dla Szczecina.

Fabryka Wody to nie tylko świetna zabawa w basenach i zjeżdżalniach. Niezwykle ważny będzie również walor edukacyjny. Nauka przez zabawę to najważniejsze założenie Fabryki Wody. Ścieżka edukacyjna zostanie opracowana w oparciu o podstawę programową nauczania przyrody, fizyki, chemii i biologii, a w związku z tym może stanowić alternatywną formę realizacji zajęć szkolnych na każdym etapie edukacyjnym oraz aktywizacji społeczeństwa w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku” – czytamy w komunikacie prasowym Urzędu Miasta Szczecin. „Od wody wszystko się zaczęło. Tam powstało życie. Woda jest najważniejszym elementem, istotą i fundamentem naszego życia. Dlatego chcemy, by ludzie poznali naturę wody, a przez to zrozumieli jakie jest jej znaczenie dla życia, by mogli się nią cieszyć i doświadczać jej dobrego wpływu. To nasz wkład w ochronę środowiska i zasobów naturalnych. Jak to robimy? Tworzymy: Aquapark – centrum rozrywki, otwartą przestrzeń rekreacyjną z basenami i miejscami wypoczynku, ścieżki edukacyjne oraz laboratoria dla uczniów, przestrzeń wystawienniczą.

Aktualnie trwają prace nad dokumentacją projektową. Koncepcja projektowa zakłada powstanie głównej hali basenowej wyposażonej m.in. w duży basen rekreacyjny, basen sportowy, brodziki dla dzieci, wodny plac zabaw oraz zjeżdżalnie a także wiele innych atrakcji. Przewidziana została również strefa relaksacyjna VIP oraz strefa wypoczynkowa z basenem typu „infinity pool” z przelewem w postaci wodospadu. Obiekt posiadać będzie ponadto strefę wellness oraz strefę rozrywkową. Planowane saunarium będzie jednym z największych w Polsce. Przewidziane zostały również punkty gastronomiczne. Na zewnątrz obiektu powstanie zespół basenów zewnętrznych z dużym basenem rekreacyjnym, plażą, oraz tarasami wypoczynkowymi.

Koszt budowy szczecińskiego Aquaparku wraz z wyposażeniem części wodnej to 123 000 000 zł brutto, czyli zakładane w konkursie architektonicznym 100 000 000 mln netto. Prace nad projektem budowlanym potrwają do końca 2017 roku. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz wykonaniu przez projektanta szczegółowych projektów wykonawczych w drugiej połowie 2018 roku planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonawstwo.

- REKLAMA -