Ergometr – uniwersalny trenażer

Branża sportowa oferuje dziś szeroką gamę nowoczesnych trenażerów. Ostatnio coraz bardziej popularne stają się ergometry. Ergometr to najnowocześniejszy sprzęt, który można znaleźć w prawie wszystkich światowych markach produkujących sprzęt sportowy. Jest uniwersalny i pozwala na szybkie osiągnięcie różnych celów.

Ergometr – funkcje i efekty płynące z trenowania

Zgodnie z międzynarodowymi zasadami ergometr musi spełniać dwa obowiązkowe wymagania, czyli posiadać:

  • jasną jednostkę do określania obciążenia w watach,
  • nadajnik do pomiaru pulsu.

Taki trening z precyzyjną regulacją pomaga uniknąć przeciążenia ciała, monitorować na bieżąco częstość tętna i zapewnić bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Szerokie zastosowanie ergometrów pozwala nie tylko na regenerację z jego pomocą, ale także na maksymalne wykorzystanie treningu bez szkody dla zdrowia.

Ergometr pozwala na synchroniczne wykorzystanie wszystkich części ciała. Tym samym zwiększa się wydajność pracy wszystkich grup mięśniowych: nogi z pośladkami i udami, ramiona z barkami, klatką piersiową i plecami. Ćwiczenia na ergometrze minimalizują obciążenie kolan i kostek. Podczas ruchu stopy są zawsze w takiej pozycji, która pomaga zapobiegać przeciążeniu stawów, to tzw. zamknięty łańcuch kinematyczny. Wszystko odbywa się pod kontrolą urządzenia monitorującego.

Ergometry znajdują się w grupie sprzętów cardio pozwalających na osiągnięcie dowolnych wyników bez szkody dla zdrowia, wraz ze wzrostem wydolności tlenowej organizmu. Ciało będzie lepiej wchłaniać tlen podczas wysiłku fizycznego zaopatrując w tlen układ mięśniowy. Jeśli ktoś ćwiczy energicznie i regularnie, wydolność tlenowa wzrośnie nawet o 30%!

Ergometry z powodzeniem ułatwiają proces odchudzania, rehabilitacji po urazach i chorobach, zwiększają wytrzymałość, wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i oddechowy. Poprawiają także koordynację ruchów.

Wyróżniamy ergometry:

  • wioślarskie,
  • narciarskie,
  • rowerowe.

Jak ćwiczyć i na co zwrócić szczególną uwagę

Pierwsze były ergometry wioślarskie. Dziś są już spotykane prawie w każdej siłowni. Podczas korzystania z maszyny wykonujemy ruch przypominjący wiosłowanie. Pierwotnie urządzenie to miało służyć zawodowym wioślarzom. Został stworzony, by zawodnicy mieli gdzie trenować i ćwiczyć formę poza sezonem. Wiosłowanie to wymagające ćwiczenie, ale za to przynosi spektakularne efekty. Cierpliwi docenią “wioślarza” za poprawę wydolności organizmu. Podczas ćwiczeń pracują plecy, brzuch, ramiona, klatka piersiowa, nadgarstki, pośladki i całe nogi.

Na ergometrze wioślarskim należy zabezpieczyć stopy na odpowiednich platformach. Dobierz odpowiednie obciążenie na bębnie. Ważne jest utrzymywanie prawidłowej sylwetki podczas całego treningu: proste plecy, całe ciało lekko pochylone do przodu. Drążek trzymaj nachwytem. Ręce aktywnie wyprostuj, tzn. bez przeprostu. Podczas całego treningu na ergometrze pamiętaj o ściąganiu łopatek i wypinaniu klatki piersiowej w przód. Z tej pozycji zacznij odpychać się nogami od platform. Aktywnie wyprostuj nogi. Będąc lekko pochylony do przodu, masz wyprostowane nogi i ręce.

Ruch zaczyna się, gdy wiosło znajdzie się mniej więcej na wysokości kolan. Przyciągaj drążek do mostka, a łokcie trzymaj blisko tułowia. Siła pochodzi z nóg, nie z rąk i z pleców, Inne najczęściej popełninane błędy to za wczese odchylanie się, co źle wpływa na kręgosłup, gdyż wtedy plecy biorą na siebie największe obciążenie. Nie zginaj nadgarstków w końcowej fazie ruchów.

Ergometr narciarski został stworzony z myślą o narciarzach. Szybko okazał się sprzętem “must have” w boksach crossfitowych i klubach fitness. Wyglądem przypomina pionową maszynę do wiosłowania. Funkcjonalna praca górnej części ciała skoordynowana jest z mięśniami pośladkowymi i mięśniami nóg. Poprawna technika testuje mięśnie stabilizujące, będąc prawdziwym sprawdzianem dla core. Podczas jednego treningu pracujesz nad kondycją, koordynacją, siłą i stabilizacją.

Trenażer pozwala zarówno na ćwiczenia techniką dwubiegunową, jak i klasyczną techniką z naprzemiennym ruchem ramion. Ze względu na fakt, że trening można wykonywać na stojąco lub siedząco, z powodzeniem mogą korzystać z niego osoby z ograniczeniami ruchowymi.

Technika podwójnego ciągnięcia:

Stopy ustaw na szerokości ramion a ręce nieco powyżej głowy, ramiona powinny być zgięte. Energicznie pociągnij uchwyty w dół angażując główne mięśnie brzucha, zginaj kolana. Utrzymując ramiona w zgięciu trzymaj uchwyty dość blisko swojej twarzy. Zakończenie ruchu to lekko ugięte kolana i wyciągnięte ręce w dół wzdłuż ud. Przenosząc swoje ramiona w górę i prostując swoje ciało, wrócisz do pozycji wyjściowej

Klasyczna technika narciarska:

Rozpocznij trening od pozycji jedno ramię uniesione i lekko ugięte. Górne ramię pociągnij w dół, przy jednoczesnym i stopniowym podnoszeniu ramienia, które było w dole. Kontynuuj ruch na przemienny ramion, zachowując zgięcie ramienia ciągnącego, jako silniejszego położenia.

Techniki mieszane

Możesz dodać odmienne techniki, np. stojąc jedną nogą do przodu i jedną nogą z tyłu, które potem zamieniasz. Możesz również odnaleźć się w pozycji gdzieś stajesz na palcach w niektórych częściach treningu, w taki sam sposób jak na nartach. Trening na SkieErg, możesz również wykonywać bez użycia nóg, pracując tylko górną częścią ciała i tułowiem.

Ergometr rowerowy to maszyna, która swoją pracą przypomina jazdę na rowerze. Oryginalnie wykorzystywana przez kolarzy do podtrzymania formy i treningów poza sezonem. Spotyka się ją na siłowni i w klubach fitness i wykorzystuje przede wszystkim do treningów aerobowych. Jak przy jeździe na rowerze, ćwiczy bardzo intensywnie mięśnie nóg, ale również brzucha i pleców.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń na ergometrze rowerowym należy odpowiednio dopasować siodełko. Powinno być na takiej wysokości, by jedna noga, oparta stopą o pedał, była w całości wyprostowana w kolanie. Warto także wyregulować ustawienie kierownicy. Kąt nachylenia powinien być taki, by ciało było pochylone do przodu mniej więcej pod kątem 45 stopni. Ręce połóż luźno na kierownicy, brzuch trzymaj napięty i zacznij płynnie pedałować.

Dobrym i skutecznym rozwiązaniem na trening na ergometrze są interwały, ale z tym ostrożnie. Przy prawidłowej technice to może być naprawdę ekstremalny wysiłek.

Wypracuj poprawny ruch, dopiero wówczas zwiększ prędkość czy obciążenie.

Nasza propozycja sprzętowa

Wszystkie urządzenia NPG Cardio: NPG Row, NPG Ski, NPG ErgCycle przystosowane są zarówno dla osób początkujących, jak i zawodowców. Korzystają z nich także osoby z ograniczeniami ruchowymi. Są mobilne, sprawdzą się w klubie fitness, siłowni, boksie crossfitowym, sali rehabilitacyjnej, klubie sportowym, a także w mniejszych pomieszczeniach, jak np. domowa siłownia.

Postawiliśmy na sprawdzone rozwiązania, które powielamy w tej serii w kilku urządzeniach (koło oporowe, monitor). Intuicyjna obsługa, solidna, stabilna konstrukcja zapewniająca bezpieczeństwo, a także wygoda użytkowania pozwalają skupić się na osiąganiu maksymalnych wyników.

Nie wymagają zasilania zewnętrznego, można je stawiać w dowolnym miejscu bez obawy o długość kabla. Z powodzeniem można ich używać outdoorowo urozmaicając trening i czując dodatkową przyjemność z ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Są proste w montażu. W kilka chwil przy użyciu podstawowych narzędzi można rozpocząć trening. Wysoka jakość komponentów użyta do produkcji NPG Cardio, a także wymagające testy, pozwoliły nam stworzyć sprzęt, który bezawaryjnie będzie służył na długie lata. Przystosowane do długotrwałego, maksymalnego użytkowania, jaki ma miejsce w klubach czy boxach crossfit, mimo ich komercyjnego przeznaczenia z łatwością odnajdują się w domowym zaciszu.

? https://www.npgfitness.pl

Skontaktuj się z nami:

? +48 33 486 90 07   ? sklep@fitnessclub24.pl   ? https://www.fitnessclub24.pl

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj też Finansowanie sprzętu fitness

- REKLAMA -