Dzisiaj otwiera się warszawski sport

Warszawa wznawia dziś działalność ośrodków sportu i rekreacji funkcjonujących na otwartej przestrzeni, a 18 maja – żłobków i przedszkoli. Trwa dezynfekcja terenów w pobliżu przedszkoli i żłobków, są realizowane zakupy środków ochrony osobistej. Miasto samo opracowało również część procedur nieuwzględnionych w wytycznych rządu. Dlaczego to wszystko tak długo trwa?

Sport a bezpieczeństwo ćwiczących

W pierwszej kolejności musieliśmy zapewnić bezpieczeństwo osób, korzystających z obiektów sportowych, dzieci przebywających w placówkach i personelu. Z tych względów przygotowywaliśmy się do otwarcia placówek i jednostek pod kątem:

  • opracowania we własnym zakresie części niezbędnych procedur i instrukcji w razie np. zakażenia koronawirusem dzieci w placówkach;
  • przygotowania do ogromnej operacji logistycznej i finansowej, polegającej na zakupie rękawiczek, maseczek, przyłbic i fartuchów;
  • dezynfekcji 1 tys. obiektów metodą ozonowania w 7 dni
    – czytamy w informacji prasowej.

– To skomplikowana logistycznie i finansowo operacja, na której przygotowanie i realizację Warszawa miała zaledwie kilka dni – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Realizujemy wielomilionowe zakupy – łącznie kupimy blisko 3,3 mln sztuk niezbędnych środków ochrony osobistej. Potrzebujemy tego sprzętu, abyśmy mogli bezpiecznie zacząć otwierać przedszkola i żłobki oraz obiekty sportowe – dodaje.

Uruchomienie ośrodków sportowych

Dzisiaj, czyli 14 maja zostaną otwarte ośrodki sportowe, których działalność dopuszczają rządowe wytyczne. Będą to obiekty, funkcjonujące na otwartej przestrzeni – boiska piłkarskie, warszawskie Orliki i Syrenki (wielofunkcyjne obiekty sportowo-rekreacyjne), korty tenisowe, bieżnie oraz infrastruktura przyszkolna. Wciąż pozostaną zamknięte pływalnie czy hale sportowe.

Własne wytyczne

– 4 maja wystąpiłem do Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) o szczegółowe wytyczne sanitarne dla otwarcia obiektów sportowych. 6 maja otrzymałem część wytycznych z wnioskiem, abyśmy sami – jako samorząd – je uzupełnili. Tak zrobiliśmy – wyjaśnia Rafał Trzaskowski i dodaje: – Powstały szczegółowe wytyczne, uwzględniające specyfikę dyscyplin i obiektów. Do ich przygotowania zaprosiliśmy warszawskie kluby sportowe. Projekt wytycznych został przesłany do GIS. Wskazaliśmy termin na ich zatwierdzenie – do 13 maja.

Instrukcje dotyczą m.in. zorganizowania przez zarządców obiektów strefy przemieszczania się, aby uczestnicy i trenerzy rozpoczynający i kończący swoje aktywności fizyczne nie mieli ze sobą kontaktu lub kontakt ten był możliwie najbardziej ograniczony; ustalenia limitów osób, korzystających z kortu tenisowego, gdzie w tym samym czasie może przebywać nie więcej niż czterech uczestników i jeden trener, natomiast na bieżni lekkoatletycznej będzie obowiązywał jeden tor odstępu między uczestnikami.

Źródło: UM Warszawa
Fot. Julian Ebert/ Unplash

- REKLAMA -