Deepspot – najgłębszy basen na świecie

W Polsce powstał najgłębszy basen na świecie. Poziom trudności tej budowy można porównać do budowy metra. Basen ma 45 metrów głębokości i 8 tys. m3 wody. Tyle wody mieści 27 standardowych basenów o długości 25 metrów. Mogą w nim trenować płetwonurkowie, którzy do tej pory w Polsce nie mieli do dyspozycji basenu głębszego niż 7 metrów. Pomysłodawcą Deepspotu jest polska spółka Flyspot.

Czy będzie rekord Guinnessa?

Budowa tak głębokiego obiektu stanowiła ogromne wyzwanie technologiczne. Ściany oporowe głębokiej na 20 metrów niecki basenu muszą wytrzymać siłę 50 t/m2. Cała konstrukcja powstała na bazie polskich rozwiązań technologicznych. – […] Będzie to najgłębszy basen na świecie, prawdopodobnie wpisany do „Księgi rekordów Guinnessa” – podkreśla Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. Dla porównania dotychczas najgłębszy basen na świecie – Y-40 „The Deep Joy” we Włoszech – miał 42,15 metra głębokości. Także konstrukcja i wymagania technologiczne przy budowie obiektu były wyjątkowe. Cała budowa pochłonęła 5 tys. m3 betonu. Do wykonania samej niecki basenowej zużyto 3000 m3. Na budowę dostarczono ponad tysiąc ton prętów zbrojeniowych.

 

Najgłębszy basen świata powstał w Polsce

Polskie rozwiązania technologiczne

Wyzwaniem było też wykonanie tuby ze względu na ciśnienie, jakie występuje na tak dużej głębokości. Podczas prac ziemnych trzeba było obniżyć lustro wody gruntowej w obrębie wykonywanych robót. Betonowanie krążków tuby o średnicy zewnętrznej 8 metrów odbywało się w taktach o wysokości 4 metrów. Ważący 200 ton fragment został zagłębiony już po usunięciu gruntu. Kluczową kwestią było utrzymanie osiowości konstrukcji tuby, w czym pomogły specjalne prowadnice. Cała konstrukcja powstała na bazie polskich rozwiązań technologicznych. – Produkty, które są na rynku polskim, są bardziej innowacyjne i zaawansowane niż te produkty, które są dostępne na rynkach Europy Zachodniej, czego też doświadczamy i czego dowodem jest również Deepspot – przekonuje Paweł Kisiel.

Dla służb ratowniczych i profesjonalnych płetwonurków

W Deepspocie będą mogli trenować profesjonalni płetwonurkowie, którzy do tej pory w Polsce nie mieli do dyspozycji basenu głębszego niż 7 m. W obiekcie ze sztucznymi podwodnymi jaskiniami i ruinami Majów można też znaleźć mały wrak do zbadania. Na głębokości 5 metrów w poprzek basenu zaprojektowano z kolei szklany tunel, w którym można obserwować nurków. Deepspot ma być też bazą treningową dla służb ratowniczych.

– To projekt nieszablonowy, takich projektów na świecie nie ma. Wymagał z jednej strony dużego zaangażowania, z drugiej strony wysiłku intelektualnego, bo nie ma też benchmarków, nie ma pełnej wiedzy. Ale najważniejsze, że wspólnymi siłami ten basen został ukończony, niedługo zostanie oddany do użytku i będzie mógł być używany przez służby ratownicze – mówi Paweł Kisiel.

Źródło: materiały prasowe agencja Newseria
Fot. Deepspot i Newseria

Basen to najbardziej pożądany przez Polaków obiekt infrastruktury sportowej – CZYTAJ

- REKLAMA -