Aktywnie przeciwko depresji

Ruszyły zapisy na najdłuższy, charytatywny bieg sztafetowy w Polsce. Rozpocznie się on 4 czerwca br. na Kasprowym Wierchu, a zakończy 8 czerwca br. na Helu. Bieg Banku BNP Paribas „Podaj zmianę – razem wybiegnijmy z depresji” będzie prowadzony przez profesjonalistów. Każdy jednak będzie mógł dołączyć na jednym z ponad 100 punktów na trasie i pokonać dystans 5 lub 10 kilometrów. Dochód z biegu zostanie przekazany Stowarzyszeniu Aktywnie Przeciwko Depresji.

Wyjątkowa sztafeta z wyjątkowym uczestnikiem

Ponad 900 kilometrów z południa na północ Polski w 96 godzin. 4 czerwca z Kasprowego Wierchu wyruszy wyjątkowa sztafeta, w której pobiegnie 16 znanych lekkoatletów. Jedną z nich będzie Patrycja Bereznowska – utytułowana biegaczka długodystansowa. Dla niej będzie to element przygotowania do startu w najtrudniejszym ultramaratonie świata Badwater w Dolinie Śmierci.

– Ten bieg ma dla mnie znaczenie symboliczne – zarówno ze względu na dystans, jak i na cel charytatywny, który mu towarzyszy. Mój start w ultramaratonie Badwater dedykuję wszystkim, którzy zmagają się z problemem depresji. Jest to jedna z najpowszechniejszych chorób, która jednocześnie pozostaje tematem tabu. Z osobistego doświadczenia wiem, jak trudno poradzić sobie, gdy cierpi na nią bliska osoba oraz jak wiele osób ukrywa lub nie chce przyjąć do wiadomości, że problem dotyczy także jej. Jednocześnie aktywność fizyczna jest bardzo dobrym antidotum na depresję. Wraz z innymi biegaczami mamy nadzieję, że zwrócimy uwagę na ten problem – mówi Patrycja Bereznowska.

Aktywnie przeciwko depresji

Według Światowej Organizacji Zdrowia[1] w ciągu najbliższych lat depresja stanie się najczęstszym problemem zdrowotnym. Obecnie ponad 340 mln ludzi na świecie zmaga się z chorobą. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce wśród 50 krajów zbadanych pod względem liczby osób dotkniętych takim obciążeniem.

Szacuje się, że w Polsce problem depresji dotyczy od 4 do 10 proc. osób. Jak zwraca uwagę raport NIK – 96 proc. działań z zakresu profilaktyki i leczenia realizowane jest poza programami polityki zdrowotnej, przez podmioty niezależne.[2] Jednym z takich ośrodków jest Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji.

– Stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na problem społeczny jakim wciąż pozostaje stygmatyzacja i wykluczenie osób chorujących psychicznie. Nasze działania nakierowane są na przekazywanie podstawowej wiedzy z zakresu psychopatologii oraz edukacja społeczeństwa, jak radzić sobie z problemem. Niestety nadal mówi się o tym niewiele. Dlatego cieszy nas inicjatywa Banku BNP Paribas – mówi Joanna Chatizow, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.

Sport jako lekarstwo

– W Banku BNP Paribas poruszamy ważne tematy społeczne – istotne, prawdziwe, nie zawsze popularne, chociaż bliskie Polakom. Poprzez organizację najdłuższego biegu sztafetowego w Polsce, chcemy nie tylko zwrócić uwagę na problem depresji. Chcemy podkreślić, jak ważną rolę pełni sport w profilaktyce choroby oraz jak motywować bliskich do leczenia. Chcemy inspirować wszystkich, którzy chcą zmieniać świat na lepszy i pomagać im w realizacji obranego celu – podkreśla Dariusz Maciołek, Dyrektor Zarządzający Pionu Komunikacji i Marketingu w Banku BNP Paribas.

– Ostatnie badania pokazują, że bieganie i aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko depresji oraz wspomagają jej leczenie.[3] Sport poprawia nastrój, obniża ciśnienie, stabilizuje wagę i poprawia działanie układu krwionośnego. To najtańszy i najskuteczniejszy lek – dodaje Joanna Chatizow ze Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji.

Jak dołączyć do sztafety?

Bieg wyruszy ze szczytu Kasprowego Wierchu ok. godziny 18 we wtorek, 4 czerwca. Pierwszy punkt, w którym będzie można się dołączyć, będzie znajdował się na rondzie Kuźnickim. Następnie sztafeta ruszy na północ mijając po drodze Nowy Targ, Kraków, Radomsko, Zduńską Wolę, Łódź, Inowrocław, Solec Kujawski, Bydgoszcz, Trójmiasto, aż na Hel. Trasa została poprowadzona malowniczymi drogami, a jej szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia www.podajzmiane.pl.

Aby się zarejestrować wystarczy wypełnić formularz na stronie www.podajzmiane.pl, wybierając przy tym punkt kontrolny na mapie i dystans 5 lub 10 kilometrów. Start wiąże się z przekazaniem datku od 20 zł do 100 zł. Pod koniec wybranego dystansu darczyńcy otrzymają pamiątkowy medal będący symbolem walki z depresją, gdyż cały dochód z biegu Bank BNP Paribas przeznaczy na działalność Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji. Sztafetę będzie można śledzić za pomocą relacji live na stronie wydarzenia. Lista miejsc na każdy z etapów jest ograniczona, a rejestracja możliwa jest tylko do 31 maja br.

Więcej informacji na www.podajzmiane.pl

[1] WHO/MSD/MER/2017.2 – Depression and Other Common Menthal Disorders Global Health Estimates

[2] NIK, „Depresja – jak pomóc sobie i bliskim?” – Październik 2018.

[3] Effect of running therapy on depression (EFFORT-D). Design of a randomised controlled trial in adult patients ISRCTN 1894] Frank R Kruisdijk , Ingrid JM Hendriksen Erwin CPM Tak, Aartjan Beekman and Marijke Hopman-Rock

Źródło: materiały prasowe BNP Paribas

- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ