Boiska i ośrodki sportowe w Warszawie nadal zamknięte

Jak podał Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, do czasu otrzymania szczegółowych wytycznych sanitarnych nie otworzą się ośrodki sportowe i boiska szkolne w stolicy. Przypominamy, że Premier Rady Ministrów ogłosił, że ośrodki sportowe oraz boiska przyszkolne mogą zostać otwarte 4 maja br,. pozostawiając decyzję w tym zakresie samorządom.

Brak wytycznych do otwarcia

Urząd Miasta do tej pory nie otrzymał jednak szczegółowych wytycznych Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie stosowania określonych procedur, środków i zasad, które uchronią mieszkańców przed zakażeniem. – Aby otworzyć ośrodki musimy wiedzieć, jakie procedury sanitarne mają obowiązywać dzieci i młodzież, które rozpoczną swoje treningi na miejskich boiskach. Musimy również zadbać o bezpieczeństwo kadry trenerskiej. Zadbać także o inne osoby przebywające w danym obiekcie – czytamy w informacji na stronie UM.

Obawy przed zakażeniami

W Warszawie zlokalizowanych jest kilkadziesiąt miejskich kompleksów sportowych, posiadających więcej niż jeden obiekt o charakterze otwartym, zorganizowanych w kilkunastu ośrodkach sportu i rekreacji. Ponadto, kilkaset warszawskich placówek oświatowych posiada boiska szkolne o charakterze otwartym. Wiele obiektów sportowych, takich jak m.in. boiska wielofunkcyjne, rozlokowane są w każdej dzielnicy w ogólnodostępnych miejscach (np. parkach).

Przy braku zapewnienia odpowiednich środków ochronnych (nie tylko dezynfekujących), bez odpowiedniego czasu wymaganego do przygotowania się, taka decyzja może doprowadzić do niekontrolowanego i drastycznego wzrostu liczby nowych zarażeń koronawirusem.

Jednolita procedura

Dlatego dla m.st. Warszawy priorytetem jest otrzymanie szczegółowych wytycznych sanitarnych niezbędnych do wdrożenia jednolitej procedury. Procedura ta pozwoli na otwarcie obiektów sportowych w trakcie trwającej pandemii.

3 maja, na dzień przed otwarciem obiektów sportowych, znamy wyłącznie rozporządzenie ogłoszone w nocy 2 maja 2020 r. Nie uwzględniło ono żadnej z uwag zgłoszonych przez urząd miasta. Wydane rozporządzenie nie zawiera wytycznych sanitarnych – informuje UM.

Otwarcie ośrodków sportowych to duża odpowiedzialność

-Dlatego w poniedziałek, 4 maja, wystąpimy do Głównego Inspektora Sanitarnego o szczegółowe wytyczne sanitarne. Na ich mocy będziemy mogli przygotować obiekty sportowe do ich otwarcia w czasie trwającej pandemii. Każda podjęta decyzja, lub jej brak może skutkować zagrożeniem bezpieczeństwa i drastycznym wzrostem liczby zachorowań i zgonów. Otwarcie ośrodków sportowych to duża odpowiedzialność za zdrowie i życie nas wszystkich. Dlatego do czasu otrzymania wytycznych ośrodki sportowe pozostaną zamknięte. W przypadku otrzymania wytycznych sanitarnych trzeba również pamiętać, że potrzebny jest czas do wdrożenia ewentualnych procedur i zaleceń. Pozwolą one zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom i pracownikom – czytamy na stronie UM.

Źródło: materiały prasowe
Fot. Julian Ebert/Unsplash

- REKLAMA -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ