Wakacje: dzieci szybciej tyją i wolniej rosną

Badania wskazują, że w letnie miesiące rozwój dzieci zwalnia, a ich waga niepokojąco się zwiększa. Naukowcy wskazują, że jedną z przyczyn mogą być wakacyjne zakłócenia rytmu dobowego najmłodszych. Znaczenie mogą mieć także zmiany w diecie i aktywności fizycznej dzieci.

Nowe doniesienia naukowców, opublikowane na łamach Frontiers in Physiology, wskazują, że dzieci rosną szybciej w ciągu roku szkolnego niż w trakcie przerwy wakacyjnej. Spowolnienie procesu wzrostu przy jednoczesnym przybieraniu na wadze wpływa na zwiększenie wartości wskaźnika BMI w okresie letnim.

Z kolei podwyższona (ponad przyjęte normy) wartość BMI świadczy o pojawieniu się problemu nadwagi lub otyłości. Naukowcy przypuszczają, że wymagania roku szkolnego mogą zmieniać ekspozycję dzieci na dobowy cykl światło-ciemność, co mogłoby kształtować sezonowy wzorzec wzrostu.
Widząc, jak duże znaczenie mają dla zdrowia dzieci odpowiednie nawyki kontynuowane przez cały rok, warto zadbać o odpowiednią porcję aktywności fizycznej i zbilansowana dietę także podczas wakacji. Dzieciom z pewnością w tym czasie przydadzą się także zajęcia rozwojowe.

Ruch to serum zdrowia dziecka

WHO zaleca dzieciom w wieku od 5 do 17 lat podejmowanie co najmniej 60 minut umiarkowanego lub intensywnego wysiłku fizycznego każdego dnia.

– Dodatkowo WHO rekomenduje, by dzieci z tej grupy wiekowej, przynajmniej trzy razy w tygodniu podejmowały aktywności wzmacniające mięśnie i układ szkieletowy. Chodzi tu np. o gimnastykę, taniec czy sztuki walki. Regularna aktywność fizyczna pomaga zachować prawidłową masę ciała. Ogranicza również ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, jak cukrzyca typu II. Poza tym wzmacnia zdolności poznawcze, ale także wspiera rozwój fizyczny dzieci, w tym stymuluje wzrost

– wyjaśnia Marcin Balicki, trener sportowy i metodyk programowy w Atmosferze MultiSport, warszawskim centrum aktywności dla dzieci.

– Odpowiednie ćwiczenia ruchowe pobudzają budowanie i utrzymanie masy kostnej poprzez stymulację pracy osteoblastów. Są to komórki tworzące kości. Występują w miejscach wzrostu i przebudowy tkanki kostnej. Największy wpływ na pobudzenie budowania masy kostnej mają ćwiczenia o większej intensywności – dodaje.

Wyniki szeregu badań pokazują, że najwyższa gęstość mineralna kości występuje u osób uprawiających takie dyscypliny sportowe jak aerobik, gimnastyka, taniec, ale też piłka nożna, koszykówka, siatkówka, łyżwiarstwo szybkie, squash czy hokej.

Źródło: opracowano na podstawie materiałów prasowych

Przeczytaj też Polskie dzieci tyją najszybciej

- REKLAMA -