Szkolenia dla biznesu: jak skutecznie korzystać z tarczy antykryzysowej

Już 26 maja rusza cykl 20 webinariów dla przedsiębiorstw Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem jest przeszkolenie właścicieli firm i menedżerów na temat tego, jak mogą maksymalnie i skutecznie wykorzystać narzędzia tarczy antykryzysowej.

Wideokonferencje będą odbywać się w każdy wtorek, środę i czwartek o godz. 13:00. Do spotkań będzie można dołączyć – bez rejestracji – poprzez stronę www.parp.gov.pl/tarcza. Tam też zamieszczony jest szczegółowy harmonogram i tematyka prezentacji. Udział w konferencjach jest bezpłatny.

-Będziemy prezentować – wspólnie z ekspertami – szczegóły programu pomocowego, który już od 1 kwietnia trafia do przedsiębiorców i który wciąż jest realizowany. Rozwiejemy też wiele wątpliwości, bo otrzymujemy cały czas wiele pytań w sprawie tarczy antykryzysowej – powiedziała PAP wicepremier i minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

Pierwsza z zaplanowanych wideokonferencji, którą 26 maja o 13:00 zainauguruje Ministerstwo Rozwoju, będzie dotyczyła wsparcia dla branży turystycznej.

Po każdym wydarzeniu eksperci z zakresu prawa pracy, finansów, ekonomii i zamówień publicznych będą odpowiadali na pytania przedsiębiorców.

-Cykl wideokonferencji da możliwość zadawania pytań o wybrane formy wsparcia. Odpowiedzi na nurtujące ich pytania znajdą przedsiębiorcy, samorządowcy, pracownicy sektora publicznego oraz wszyscy, którzy w swojej codziennej pracy współpracują z biznesem – podkreśliła Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wśród najważniejszych tematów cyklu wideokonferencji są m.in.:

  •  wydłużony termin na złożenie zeznań przez przedsiębiorców i zapłaty podatków (27 maja),
  •  zrównoważone finansowanie – dlaczego i w jaki sposób dotyczy to mojej firmy? (16 czerwca),
  •  ochrona miejsc pracy i wsparcie przedsiębiorców z środków FGŚP i FP (18 czerwca),
  •  tarcza antykryzysowa – wsparcie z ZUS (23 czerwca),
  •  ułatwienia podatkowe w Tarczy Antykryzysowej (7 lipca),
  • dopłaty do kredytów – pomoc dla firm dotkniętych kryzysem (8 lipca),

Wszystkie transmisje z konferencji zaczynają się o 13:00.

Z danych opublikowanych 15 maja 2020 na stronie Ministerstwa Rozwoju wynika, że wartość przyznanej dotychczas w ramach tarczy antykryzysowej pomocy wyniosła prawie 33 mld zł, z czego prawie 25 mld zł subwencji z Tarczy Finansowej PFR, a ponad 8 mld zł trafiło do przedsiębiorców.

W ramach tarczy antykryzysowej przyznano już m.in.: 611 tys. mikropożyczek dla przedsiębiorców na łączną kwotę ponad 3 mld zł. Wydano ponad 3 mld zł na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Przyznano ponad 600 tys. świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i zleceniobiorców z ZUS na łączną kwotę 1,25 mld zł oraz ok. 770 mln zł na dofinansowania wynagrodzeń pracowników.

Do ZUS i urzędów pracy wpłynęło ponad 4 mln wniosków o skorzystanie z oferowanych przez tarczę rozwiązań.

Partnerami akcji są m.in.: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: PAP
Fot. Matthew Waring/Unsplash

- REKLAMA -
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCzas na ruch
Następny artykułNa otwarcie klubów