Suplementy dla trenera nie są kosztem prowadzonej działalności. Dlaczego?

Zakup suplementów dla trenera nie jest kosztem działalności gospodarczej.
Zakup suplementów dla trenera nie jest kosztem działalności gospodarczej.

Wydatki poniesione na suplementy dla trenera to nie koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej. Tak wynika z interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przytaczanej przez serwis podatki.infor.pl.

W lutym 2022 r. zapytanie do KIS wysłała osoba pracująca jako trener fitness i trener personalny. Pytanie o zakup suplementów dla trenera dotyczyło ewentualnego zaliczenia wydatków na ich zakup dla sportowców jako kosztów uzyskania przychodu.

Suplementy dla trenera, czyli niezbędny zakup?

Prowadzenie treningów kilka razy w tygodniu wiążą się z intensywnym wysiłkiem fizycznym i zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki mineralne i witaminy. Dlatego, zdaniem trenera, który wysłał zapytanie, suplementy diety i odżywki są niezbędne do wykonywania usług fitness. Ich zakup przyczynia się więc do uzyskania przychodów. „W związku z powyższym mężczyzna chciałby zaliczyć wydatki na zakup suplementów diety i odżywek jako koszt uzyskania przychodu” – donosi serwis podatki.infor.pl.

Stąd pytanie do organu podatkowego. Czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki te mogą stanowić takie koszty.

Sprawa osobista

KIS wyszła z założenia, że wydatki na zakup suplementów diety i odżywek dla sportowców to dbałość o własną kondycję fizyczną. Nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej. „Organ podkreślił, że, pomimo tego, że zdrowie i świetna forma mogą wpłynąć korzystnie na wizerunek trenera fitness w oczach obecnych oraz potencjalnych klientów, wydatki te, związane z ochroną zdrowia i zakupem suplementów diety, mają charakter osobisty” – informuje Infor.

„Wprawdzie poniesione przez Pana wydatki nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże nie stanowi to wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów” – poinformował KIS. „Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest bowiem również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów” – dodaje.

Z interpretacji wynika, że choć zakup suplementów diety i odżywek dla sportowców wiąże się z prowadzoną działalnością, nie może być uznany za koszty uzyskania przychodu.

Źródło: Infor

- REKLAMA -