Wydatki poniesione na suplementy dla trenera to nie koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej. Tak wynika z interpretacji wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przytaczanej przez serwis podatki.infor.pl.
W lutym 2022 r. zapytanie do KIS wysłała osoba pracująca jako trener fitness i trener personalny. Pytanie o zakup suplementów dla trenera dotyczyło ewentualnego zaliczenia wydatków na ich zakup dla sportowców jako kosztów uzyskania przychodu.
Suplementy dla trenera, czyli niezbędny zakup?
Prowadzenie treningów kilka razy w tygodniu wiążą się z intensywnym wysiłkiem fizycznym i zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki mineralne i witaminy. Dlatego, zdaniem trenera, który wysłał zapytanie, suplementy diety i odżywki są niezbędne do wykonywania usług fitness. Ich zakup przyczynia się więc do uzyskania przychodów. „W związku z powyższym mężczyzna chciałby zaliczyć wydatki na zakup suplementów diety i odżywek jako koszt uzyskania przychodu” – donosi serwis podatki.infor.pl.
Stąd pytanie do organu podatkowego. Czy w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatki te mogą stanowić takie koszty.
Sprawa osobista
KIS wyszła z założenia, że wydatki na zakup suplementów diety i odżywek dla sportowców to dbałość o własną kondycję fizyczną. Nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej. „Organ podkreślił, że, pomimo tego, że zdrowie i świetna forma mogą wpłynąć korzystnie na wizerunek trenera fitness w oczach obecnych oraz potencjalnych klientów, wydatki te, związane z ochroną zdrowia i zakupem suplementów diety, mają charakter osobisty” – informuje Infor.
„Wprawdzie poniesione przez Pana wydatki nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże nie stanowi to wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów” – poinformował KIS. „Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest bowiem również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów” – dodaje.
Z interpretacji wynika, że choć zakup suplementów diety i odżywek dla sportowców wiąże się z prowadzoną działalnością, nie może być uznany za koszty uzyskania przychodu.
Źródło: Infor