Sportem interesuje się blisko dwie trzecie Polaków. 62% badanych deklaruje, że przynajmniej raz w miesiącu go uprawia. Najbardziej popularne dyscypliny to jazda na rowerze i bieganie. Tak wynika z tegorocznego raportu Kantar TNS „Aktywność fizyczna Polaków”.
Według raportu „Aktywność fizyczna Polaków”* zainteresowanie sportem deklaruje dwie trzecie Polaków: 73% mężczyzn i 51% kobiet. Największym cieszy się piłka nożna. Dyscyplinę tę śledzi 67% panów. Co ciekawe, piłkę ogląda niewiele mniej pań mimo, że jest uważana raczej za męski sport. Na drugim miejscu są skoki narciarskie, którym kibicuje 29% mężczyzn i aż 41 kobiet. Na trzeciej pozycji znalazła się siatkówka.
Polacy lubią nie tylko kibicować, ale też chętnie sami są aktywni fizycznie. Aż 62% respondentów uprawia sport, w tym 30% co najmniej trzy razy w tygodniu, a 20% minimum raz w tygodniu.
Jeździmy na rowerze i biegamy
Najczęściej jeździmy na rowerze. Tę dyscyplinę wskazało 31% badanych, w tym prawie tyle samo kobiet, co mężczyzn. Nadal wolimy jednak korzystać z własnego sprzętu. Pomimo wciąż rosnącej infrastruktury wypożyczalni rowerów miejskich, ich użytkowanie deklaruje jedynie 2% Polaków.
Warto podkreślić, że co trzecia uprawiająca sport osoba biega. Dyscyplina ta znalazła się w badaniu na drugim miejscu (29%). Wśród biegających 7% zadeklarowało udział w zawodach masowych. Zazwyczaj uczestniczą w nich osoby w wieku 25-39 lat.
Wśród aktywnych Polaków, którzy jako jedną z najczęściej uprawianych dyscyplin wybrali bieganie, jest prawie taka sama liczba kobiet, co mężczyzn. Co ciekawe, biega już 14% osób po sześćdziesiątym roku życia, choć oczywiście zdecydowanie więcej jest młodszych (32%).
– Wyniki naszego badania potwierdzają fenomen biegania, którego amatorzy, jak i wydarzenia sportowe z nim związane, są nieodłącznym elementem krajobrazu polskich miast. Biegacze to jedna trzecia aktywnych sportowo mieszkańców Polski – mówi Maciej Szpil z agencji Kantar TNS, który sam również biega. – Warto zwrócić uwagę na fakt, że już 7% biegających uczestniczy w imprezach masowych. Przy niesłabnącej modzie na bieganie oraz rozwijającej się cały czas ofercie zawodów, w które angażuje się też bardzo dużo firm tak jak np. PKO Bank Polski, liczba ta na pewno będzie wzrastała – zapowiada Maciej Szpil.
Jacy są aktywni Polacy?
Najwięcej respondentów (32%) uprawia sport pomiędzy godziną 18.00 a 21.00. Są to przede wszystkim osoby aktywne zawodowo. Seniorzy mają zazwyczaj więcej czasu i częściej wybierają treningi rano oraz przed południem. 49% badanych trenuje w towarzystwie, najczęściej ze znajomymi. Dużo rzadziej z partnerem czy dziećmi (33%), co prawdopodobnie wynika z podziału obowiązków domowych.
Chętnie korzystamy też z obiektów sportowych. 39% aktywnych Polaków odwiedza przynajmniej raz w tygodniu basen, siłownię, klub fitness czy lodowisko. Z czego aż 34% ćwiczy z instruktorem. Ponad jedna piąta badanych wspomaga efekty treningów specjalną dietą.
Głównymi powodami, dla których się ruszamy są: zdrowie (63%), przyjemność i relaks (49%) oraz wygląd (30%). Zdrowie jest najczęstszym motywatorem, ale jednocześnie wymówką – aż 38% wskazało je jako powód małej aktywności fizycznej. Na pierwszym miejscu jest brak czasu (45%), a na trzecim niska motywacja (19%).
Sportowa digitalizacja
Coraz bardziej popularne stają aplikacje mobilne wspomagające treningi – używa ich 13% badanych. Tyle samo osób korzysta z gadżetów monitorujących puls czy kroki. 27% ćwiczy oglądając filmy instruktażowe w internecie, np. na YouTube. Kobiety robią to prawie dwa razy częściej niż mężczyźni.
*Badanie „Aktywność fizyczna Polaków” zostało zrealizowane przez agencję Kantar TNS w styczniu i lutym 2017 r. metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 901 osób.
Źródło: www.biegajmyrazem.pkobp.pl