Po raz pierwszy w Polsce! 7th European Exercise is Medicine Congress

35 prelegentów i prezenterów z 7 państw Europejskich i ze Stanów Zjednoczonych, 27 wykładów, 8 masterclass oraz 8 warsztatów. A wszystko to w dniach 21 – 23 września 2018 roku, kiedy po raz pierwszy w Polsce, w Warszawie, odbędzie się 7 Europejski Kongres Exercise is Medicine.  Tematem przewodnim Kongresu będzie: “Where Medicine meets Exercise and Health Promotion”. Ideą działalności Exercise is Medicine jest połączenie środowiska trenerów i lekarzy w celu lepszego zadbania o zdrowie Polaków.

Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. 45 proc. zgonów w Polsce stanowią choroby układu krążenia, a 26 proc. nowotwory. Do ich powstawania przyczynia się siedzący tryb życia, który wg WHO jest 4 przyczyną zgonów na świecie, co stanowi 9 proc. tych zgonów. I choć społeczeństwo zdaje sobie z tego sprawę, to np. 36 proc. Amerykanów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, natomiast ok 5% Polaków deklaruje, że regularnie uprawia rekreacyjnie sport. Choć wydawać by się mogło, że tryb życia Polaków uległ poprawie (o 7 proc. spadła liczba osób palących papierosy, zwiększyła się o 14 proc. skuteczność leczenia nadciśnienie tętniczego), to niestety statystyki są nadal alarmujące.

Utrzymuje się wysoka liczba osób z nadciśnieniem tętniczym, które nie wiedzą o chorobie – jest to aż około 3,1 mln osób. Statystyki odzwierciedlają również złe nawyki żywieniowe Polaków – otyłość u mężczyzn wzrosła o 5 proc., a liczba chorych na cukrzycę i osób zagrożonych nią wzrosła aż o 20 proc. Dane te już nie są optymistyczne, a będą niestety jeszcze gorsze, jeżeli osoby te nie zmienią pilnie swojego trybu życia.

Okazuje się, że receptą na te problemy jest ruch. I, o ile widujemy pełne siłownie i kluby fitness, to nie tylko o to chodzi. Kluczem do rozwiązania wielu problemów zdrowotnych i elementem leczenia chorób przewlekłych i cywilizacyjnych jest odpowiednio zaplanowana aktywność fizyczna. Jest to jasny i klarowny system współpracy lekarza i trenera ze wsparciem dietetyka. Jak przekonują eksperci, którzy od lat wdrażają ten program w różnych krajach, ruchem można leczyć, a nawet wyleczyć, tylko trzeba wiedzieć jak.

–  Exercise is Medicine to amerykański program, którego celem jest edukowanie lekarzy i trenerów, jaki rodzaj ruchu zastosować u naprawdę chorego pacjenta. Okazuje się, że pacjenci z chorobą wieńcową, nowotworem czy zapaleniem stawów powinni ćwiczyć, a w konsekwencji minimalizować swoje schorzenia – wyjaśnia lek. med. Anna Plucik-Mrożek, dyrektor Medyczny Exercise is Medicine Polska.

–    Chodzi o to, że w każdym schorzeniu należy dobrać odpowiedni program ćwiczeń, które muszą być dobrane odpowiednio do kondycji fizycznej pacjenta i wdrażane ze stopniową intensywnością pod czujnym okiem lekarza. I faktycznie prawdą jest, że minimalizuje to problemy wynikające z danej choroby, poprawia jakość życia, daje ogromną radość i satysfakcję! – tłumaczy Małgorzata Perl, dyrektor Sportowy Exercise is Medicine Polska.

Według badań faktycznie możemy mówić o ogromnym znaczeniu i potencjale zaplanowanej aktywności fizycznej. Okazuje się bowiem, że regularne zajęcia mogą: zmniejszyć śmiertelność i ryzyko nawrotu raka piersi o 50 proc., zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 60 proc., zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera o 40 proc., zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego o ok. 40 proc., zmniejszyć ryzyko udaru mózgu o 27 proc. i zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 o 58 proc.

–    Dla starszych w miarę sprawnych osób nie ma prawdopodobnie lepszego lekarstwa na dłuższe życie i pomyślną starość niż odpowiednio dobrana, zaplanowana i konsekwentnie podejmowana rekreacja ruchowa. Wysiłek fizyczny chroni starsze osoby przed inwalidztwem i pomaga im uzyskać optymalny poziom funkcjonowania – wyjaśnia prof. Ewa Kozdroń, kierownik Zakładu Metodyki Rekreacji AWF w Warszawie

Exercise is Medicine działa w Polsce od roku, ale jest jeszcze dużo do zrobienia. O ile jest wielu trenerów personalnych, to nie są oni jeszcze przygotowani do pracy z osobami przewlekle chorymi. Taką wiedzę zarówno lekarze, jak i trenerzy będą mogli zdobywać podczas 7 Europejskiego Kongresu Exercise is Medicine oraz cyklu specjalnych, certyfikowanych szkoleń.

7 Europejski Kongres Exercise is Medicine obejmuje w swoim zakresie 4 duże wydarzenia:
1.    Wykłady teoretyczne z zakresu medycyny i sportu 21-22 września 2018
2.    Pierwsza Europejska Konwencja Fitnessu Medycznego 22 września 2018
3.    Warsztaty Fitnessu Medycznego 23 września 2018
4.    „Spacer po Zdrowie – zaproś swojego lekarza” 22 września 2018 godz. 12.00

Nad jakością merytoryczną kongresu czuwa rada naukowa EIEIM pod kierownictwem prof. Juergena Steinackera z Uniwersytetu Ulm w Niemczech. Swoim patronatem wydarzenie objął JM Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś oraz Polski Komitet Olimpijski.
W programie kongresu planujemy zagadnienia związane z aktywnością fizyczną w chorobach przewlekłych, motywacje do podjęcia aktywności fizycznej, zdrowe żywienie, zdrowie publiczne, psychologię sportu, epidemiologię chorób przewlekłych. Dodatkowo w programie kongresu przewidujemy konwencję fitnessu medycznego oraz warsztaty z zakresu aktywności fizycznej w zależności od istniejących chorób przewlekłych.

W trakcie Kongresu, który odbędzie się na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wystąpi 35 prelegentów i prezenterów z 7 państw Europejskich i ze Stanów Zjednoczonych, odbędzie się 27 wykładów, 8 masterclass oraz 8 warsztatów.

Szczegółowych informacji udziela:
Małgorzata Prochownik
m.prochownik@perlasport.pl

- REKLAMA -